Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Экспорт по цене ниже себестоимости

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 18.11.2014
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Підприємством укладено контракти з іноземними покупцями на постачання спирту коньячного. Ціна реалізації за цими експортними операціями нижча, ніж собівартість спиртів.
Які ризики має підприємство щодо нарахування податку на прибуток за такими операціями при перевірці органами ДФСУ?

 

Відповідно до п. 134.1 ПКУ об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно із ст. 135 – 137, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно із ст. 138 – 143, з урахуванням правил, встановлених ст. 152 цього Кодексу.

Згідно з пп. 14.1.228 ПКУ собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг – це витрати, що прямо пов'язані з виробництвом та/або придбанням реалізованих протягом звітного податкового періоду товарів, виконаних робіт, наданих послуг, які визначаються відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, що застосовуються в частині, яка не суперечить положенням розділу III ПКУ.

Отже, операція з продажу товару за ціною нижче собівартості – це потенційно збиткова операція для підприємства, адже фінансові та матеріальні ресурси вже використані ним в процесі виробництва та реалізації товарів (робіт, послуг) і їх необхідно поновити за рахунок покупця при продажу продукції.

Але збитковість операції не є підставою для донарахування доходу з огляду на наступне.

Так, дохід від операційної діяльності визнається в розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менше ніж сума компенсації, отримана в будь-якій формі, в тому числі при зменшенні зобов'язань, та згідно з пп. 135.4.1 ПКУ включає дохід від реалізації товарів, виконаних робіт, наданих послуг (п. 135.4 ПКУ). Наведені норми Кодексу не містять особливих вимог щодо визначення доходу при реалізації товарів за ціною нижче собівартості.

Відповідно до пп. 135.4.1 ПКУ особливості визначення доходів від реалізації товарів, виконаних робіт, наданих послуг для окремих категорій платників податків або доходів від окремих операцій встановлюються положеннями розділу ІІІ ПКУ.

Такі особливості при визначенні доходів від реалізації товарів (робіт, послуг) містить п. 153.10 ПКУ щодо здійснення бартерних операцій, результати виконання яких визнаються за звичайними цінами. Визначення звичайної ціни, наведене у пп. 14.1.71 ПКУ, прив’язано до ціни договору, якщо інше не встановлено Кодексом. Якщо не доведено протилежне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Таким чином, для визначення доходу від товарообмінної операції слід порівняти ціну продажу з ринковою ціною.

Опрос