Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Имеет ли право предприятие, не будучи финансовым учреждением, за счет заемных средств банка предоставлять возвратную финансовую помощь другим юридическим лицам под проценты?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 18.09.2014
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Чи має право підприємство, не будучи фінансовою установою, за рахунок позикових коштів банку надавати поворотну фінансову допомогу іншим юридичним особам під проценти?

 

Договір про надання поворотної фінансової допомоги за своєю суттю є договором позики. Відносини за договором позики регулюються відповідно до ст. 1046–1053 ЦКУ. Наявність у договорі поворотної фінансової допомоги (позики) процентів за користування грошима обумовлює необхідність враховувати положення Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг» від 12.07.2001 р. № 2664-ІІІ (далі – Закон № 2664).

Так, відповідно до ст. 4 цього Закону фінансовою послугою вважається надання коштів у позику. Як передбачено ч. 4 ст. 5 Закону № 2664, можливість та порядок надання окремих фінансових послуг юридичними особами, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, визначаються законами та нормативно-правовими актами державних органів, що здійснюють регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг, виданими в межах їх компетенції.

Водночас, згідно з розпорядженням Держфінпослуг від 31.03.2006 р. № 5555 юридичні особи – суб'єкти господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, надають фінансові послуги з надання коштів у позику (крім на умовах фінансового кредиту) відповідно до вимог цивільного законодавства та з урахуванням вимог законодавства України щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону № 2664 фінансовий кредит – кошти, які надаються у позику юридичній або фізичній особі на визначений строк та під процент. Додатково слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону № 2664 надавати фінансові кредити за рахунок залучених коштів має право на підставі відповідної ліцензії лише кредитна установа. Як зауважує Держкомпідприємництва у листі від 17.11.2006 р. № 8287, можливість здійснення операції з надання у позику під відсоток коштів, залучених від інших осіб, обмежена ч. 3 ст. 5 Закону № 2664, відповідно до якої таку операцію може провадити тільки фінансова установа зі статусом кредитної установи. Операція з надання позики під відсоток за рахунок власних коштів, на думку Комітету, регламентується тільки нормами ЦКУ.

Таким чином, враховуючи, що підприємство має намір не за власний кошт, а за рахунок позикових коштів банку надати поворотну фінансову допомогу під проценти, доходимо висновку, що така операція підпадає під ознаки фінансової послуги, яка згідно з чинним законодавством України має надаватись фінансовими установами.

Окремо слід звернути увагу на норми ПКУ. Так, згідно з пп. 14.1.257 ПКУ поворотна фінансова допомога – сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Опрос