Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Налогообложение премий работникам к профессиональным праздникам

Консалтинговая компания "ЭКСПЕРТ"
Вопросы-ответы от 11.09.2014
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
Е-mail: info@tax-expert.in.ua
http://www.tax-expert.in.ua
Тел.: (044) 360-28-35; факс (044) 501-91-56

? Підприємство має намір виплатити працівникам премії у зв’язку з професійним святом – Днем працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості. Який порядок оподаткування таких премій?

 

Відповідно до Указу Президента України «Про День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості» від 12.08.93 р. № 302/93 в Україні встановлено професійне свято працівників нафтової, газової, нафтопереробної промисловості та нафтопродуктозабезпечення, яке відзначається щорічно у другу неділю вересня.

Положеннями пп. 2.3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, передбачено, що винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер, в тому числі, одноразові заохочення, не пов'язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам'ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі), належать до інших заохочувальних та компенсаційних виплат фонду оплати праці.

Таким чином, оскільки виплата такої премії включається до фонду оплати праці, то і оподаткування виплати здійснюється у відповідному порядку. Стисло нагадаємо про нього.

1. На суми таких виплат нараховується за ставками відповідно до класу професійного ризику та утримується за ставкою 3,6 % єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ).

При цьому нагадаємо, що максимальна величина бази нарахування ЄСВ дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, п. 3.16 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 455).

У вересні 2014 року такий розмір становить 20 706 грн. (17 х 1218). Отже, в межах цієї суми здійснюється обкладення ЄСВ. Якщо загальна сума виплати з урахуванням зарплати, премії до професійного свята та інших виплат перевищуватиме цей розмір, то сума перевищення не буде обкладатись ЄСВ.

2. Сума премії працівникам до професійного свята також в загальному порядку оподатковується податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО).

Відповідно до п. 164.6 ПКУ під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.

Оподаткування ПДФО розрахованої вищенаведеним чином бази оподаткування здійснюється за ставкою 15 %, а якщо загальна сума такої бази оподаткування перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2014 році – 12 180 грн.), до суми такого перевищення застосовується ставка 17 % (п. 167.1 ПКУ).

3. У вересні 2014 року сума премії до професійного свята також буде оподатковуватись військовим збором.

Нарахована сума премії, як складова фонду оплати праці, буде оподатковуватись за ставкою 1,5 % (пп. 1.3 п. 161 підрозд. 10 «Перехідних положень» ПКУ).

4. Сума премії до професійного свята в загальному порядку включається до складу витрат платника податку на прибуток як витрати на оплату праці (п. 142.1 ПКУ).

Приклад 

Працівнику нараховується зарплата у розмірі 11 000 грн. на місяць. У вересні 2014 року працівнику також нарахована премія до Дня працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості у розмірі 3 000 грн.
Згідно з постановою КМУ від 08.02.2012 р. № 237 виробництво продуктів нафтопереробки (за винятком виробництва паливних брикетів) належить до 15 класу професійного ризику виробництва. В такому разі ЄСВ нараховується у розмірі 37 % (ч. 5 ст. 8 Закону № 2464).
З урахуванням умов прикладу загальна нарахована працівнику сума становить 14 000 грн. (11 000 + 3 000).
ЄСВ нараховується в сумі 5 180 грн. (14 000 х 37 %) та утримується в сумі 504 грн. (14 000 х 3,6 %).
База для оподаткування ПДФО дорівнює 13 496 грн. (14 000 - 504). Сума ПДФО становить 2 050,72 грн. ((12 180 х 15 %) + (1 316 х 17 %)).
Військовий збір становить 210 грн. (14 000 х 1,5 %).
Працівник фактично отримає 11 235,28 грн. (14 000 - 504 - 2 050,72 - 210). 

Таким чином, порядок оподаткування премій до професійних свят, зокрема, до Дня працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості, аналогічний загальному порядку оподаткування оплати праці працівників, оскільки такі премії належать до фонду оплати праці.

 

Олег Коваль  

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»  

 

Дата підготовки 01.09.2014
© ТОВ «Інформаційно-аналітичний центр «ЛІГА», 2014
© ТОВ «ЛІГА ЗАКОН», 2014

____________

Всеукраїнська мережа ЛІГА:ЗАКОН
www.ligazakon.ua

Опрос