Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Как документально оформлять перевозки учащихся ДЮСШ – участников соревнований собственным транспортом неприбыльной организации?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 16.05.2014
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Футбольний клуб є неприбутковою, громадською організацією. У структурі клубу знаходиться дитячо-юнацька спортивна школа, учні якої беруть участь у складі команд ДЮСШ в Чемпіонаті України з футболу, і виникає необхідність здійснювати перевезення дітей власними автобусами.
Які документи необхідно оформляти для поїздок, які нормативно-правові акти регулюють таку діяльність?

 

Питання перевезень пасажирів автомобільним транспортом регулюється Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-III (далі – Закон № 2344). Згідно із ст. 1 цього Закону автомобільний перевізник – фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами. Тобто, навіть при здійсненні перевезень для власних потреб, особа вважається автомобільним перевізником. У ст. 39 Закону № 2344 наведено перелік документів, які потрібні юридичній особі для перевезення пасажирів для власних потреб. Так, згідно з ч. 10 ст. 39 Закону № 2344 документами на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб є:

– для автомобільного перевізника – документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника та печаткою, інші документи, передбачені законодавством України;

– для водія – посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника та печаткою, інші документи, передбачені законодавством України.

Також слід зазначити, що перевезення для власних потреб є нерегулярним пасажирським перевезенням, оскільки відповідно до ст. 1 Закону № 2344 нерегулярні пасажирські перевезення – перевезення пасажирів автобусом, замовленим юридичною або фізичною особою з укладанням письмового договору на кожну послугу, в якому визначають маршрут руху, дату та час перевезень, інші умови перевезень та форму оплати послуги, або перевезення за власний кошт. Спеціального нормативно-правового акта, який регулював би порядок здійснення перевезень пасажирів (дітей) власним транспортом для власних (статутних) потреб, не існує. Тому, для таких нерегулярних пасажирських перевезень вважаємо за доцільне застосовувати Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджені постановою КМУ від 18.02.97 р. № 176 (далі – Правила № 176). Зазначені Правила регулюють надання послуг, однак за відсутності іншої нормативної бази, їх використання цілком можливе.

Пункт 57 Правил № 176 передбачає, що у подорожньому листі перевізник зазначає початковий та кінцевий пункти маршруту, найменування замовника послуг з нерегулярних перевезень, а також найменування юридичної особи та її місцезнаходження для юридичних осіб. Таким чином, вважаємо за доцільне використання подорожнього листа при перевезеннях для власних потреб груп дітей. Відмінність такого подорожнього листа полягатиме у відсутності реквізитів замовника, оскільки особи перевізника і замовника збігаються. Разом з тим, зауважимо, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень» від 05.07.2011 р. № 3565-VI такий документ, як подорожній лист, виключено з переліку обов’язкових.

Крім того, необхідно звернути увагу на підрозділ «Перевезення організованих груп дітей» розділу ІІ Правил № 176. Зазначений підрозділ визначає вимоги до порядку здійснення перевезень (кількість дітей, кількість водіїв, вимоги до безпеки тощо). Зокрема, п. 69 Правил № 176 визначено, що автомобільний перевізник не пізніше ніж за три робочих дні до запланованого перевезення організованої групи дітей повідомляє територіальний підрозділ Державтоінспекції про дату здійснення кожного такого перевезення, подає йому на узгодження та замовнику послуг на затвердження схему маршруту і розклад руху автобусів. Тобто у разі перевезення дітей розробляється та узгоджується схема маршруту і розклад руху автобусів (один примірник схеми маршруту і розкладу руху видається водію, ще два знаходяться у замовника, в даному разі – у автомобільного перевізника).

Опрос