Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Необходимо ли подавать уточняющие расчеты по арендной плате за земли в связи с законодательным изменением ее минимального размера?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 20.05.2014
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Підприємство використовує на умовах оренди земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Розмір орендної плати за земельні ділянки в договорі розраховано з урахуванням вимог ПКУ: для ріллі – 0,1 % нормативної грошової оцінки та 0,03 % – для багаторічних насаджень.
Законом України від 27.03.2014 р. № 1166-VІІ встановлено єдиний мінімальний розмір орендної плати за земельні ділянки незалежно від їх цільового призначення. У зв’язку з цим, чи необхідно підприємству подавати до органів ДПС уточнюючі розрахунки з орендної плати за землі, якщо зміни в договір оренди не вносились?

 

З 1 квітня 2014 року згідно із змінами, внесеними до ПКУ Законом від 27.03.2014 р. № 1166-VII, розмір орендної плати за земельні ділянки (у тому числі й ділянки сільськогосподарського призначення) встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за 3 відсотки нормативної грошової оцінки.

На нашу думку, будь-які зміни розміру орендної плати за землю із відповідним поданням уточнюючих розрахунків без зміни умов договору оренди землі є безпідставними з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.98 р. № 161-XIV (далі – Закон № 161) оренда землі – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Згідно із ст. 2 Закону № 161 відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Договір оренди землі – це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону № 161). Крім того, розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю, встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (ст. 21 Закону № 161). Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін (ст. 30 Закону № 161).

З вищенаведених правових норм вбачається, що розмір орендної плати за землю встановлюється сторонами відповідно до умов договору оренди земельної ділянки.

Підставою для нарахування орендної плати за землю є договір оренди земельної ділянки (п. 288.1 ПКУ).

Опрос