Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Как правильно определить себестоимость продукции, произведенной из давальческого сырья, для дальнейшей реализации?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 18.04.2014
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Підприємство А передає на давальницьких умовах соняшникове насіння підприємству Б. Підприємство Б переробляє це насіння на олію та макуху і передає їх підприємству А.
Чи вважається макуха супутнім товаром? Як правильно визначити собівартість олії та макухи для подальшої реалізації?

 

Операції з переробки давальницької сировини – це не що інше, як виконання договору підряду на виготовлення продукції з матеріалів замовника. Такі операції регулюються ст. 332 та іншими нормами ЦКУ.

Право власності на матеріали, що передаються виконавцю (давальницька сировина), зберігається за замовником, йому ж належить право власності на готову продукцію.

Облік продукції, отриманої із давальницької сировини, можна розглядати або як облік у торговельній діяльності, або як облік у виробництві.

У листі від 16.08.96 р. № 18-19123 Мінфін зазначає, що замовник обліковує продукцію, виготовлену з давальницької сировини, як товари. При цьому вартість послуг з переробки (виготовлення) також включається у вартість товарів. Даний підхід не суперечить П(С)БО 9 «Запаси». Зокрема, вартість послуг з переробки (виготовлення) можна розглядати як витрати, безпосередньо пов'язані з придбанням товарів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях (з метою продажу). Такі витрати, згідно з п. 9 П(С)БО 9, включаються до первісної вартості товарів.

Основним аргументом, який дозволяє стверджувати, що виготовлення готової продукції на давальницьких умовах є для замовника виробничою діяльністю, слугує визначення «торговельної діяльності», наведене у Порядку заняття торговельною діяльністю і правилах торговельного обслуговування населення, затверджених постановою КМУ від 08.02.95 р. № 108. Згідно з цим визначенням торговельна діяльність не передбачає проведення обробки, переробки товарів, а лише їх продаж.

При визначенні терміна «готова продукція» в Законі України «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах» від 15.09.95 р. № 327/95-ВР законодавець, розглядаючи приналежність виготовленого із давальницької сировини продукту до продукції або товару, ставить знак рівності між цими категоріями.

Опрос