Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Штраф за превышение наличных расчетов между предприятиями больше не применяется?

АФ "Є.С.Аудит"
Вопросы-ответы от 09.04.2014
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Є.С.Аудит»
Е-mail: office@yefimov-partners.com
http://yefimov-partners.com
Тел.: (044) 278-58-81

? Штраф за перевищення готівкових розрахунків між підприємствами більше не застосовується?

 

Відповідаючи на це запитання, слід визначитись, про який штраф йдеться: адже це може бути як штраф, що застосовується, власне, до самого підприємства, так і що застосовується до посадових осіб такого підприємства.

З останніми ситуація виглядає простіше. Відповідно до ст. 16315 КпАП порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів – тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу – підприємця, посадових осіб юридичної особи від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне правопорушення, вчинене посадовою особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, – тягне за собою накладення штрафу від 500 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Що ж стосується саме підприємства, тут слід звернути увагу на наступне нормативне регулювання зазначеного питання.

Відповідно до постанови НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. № 210 (набула чинності 01.09.2013 р.) (далі – Постанова № 210) встановлено граничну суму розрахунків готівкою підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня в розмірі 10 000 гривень. Але не це положення Постанови № 210 є важливим, адже такий самий граничний обсяг суми розрахунків готівкою підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня був встановлений і раніше. Більшої уваги заслуговує зміна, внесена Постановою № 210 до п. 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі – Положення № 637), а саме видалення з цього пункту останнього абзацу: «У разі здійснення підприємствами готівкових розрахунків з іншими підприємствами (підприємцями) понад установлену граничну суму кошти в розмірі перевищення встановленої суми розрахунково додаються до фактичних залишків готівки в касі на кінець дня платника готівки одноразово в день здійснення цієї операції, з подальшим порівнянням одержаної розрахункової суми із затвердженим лімітом каси».

Що означає для підприємств така зміна?

До моменту набрання чинності Постановою № 210, Міндоходів ще встигло видати лист «Щодо застосування штрафів за перевищення граничної суми готівкових розрахунків» від 23.08.2013 р. № 16331/7/99-99-22-01-03-17/1008, в якому на цей видалений абзац посилалося і цитувало. Це, у свою чергу, давало податківцям привід для застосування до підприємств штрафної санкції за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах – у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день, відповідно до абз. 2 п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95 (далі – Указ № 436). Такий розрахунок здійснюється наступним чином: наприклад, 30 000 грн. (фактичне перевищення розрахунків між підприємствами) - 10 000 грн. (дозволений обсяг розрахунків) - 1 000 грн. (уявна сума ліміту залишку готівки в касі)) х 2 = 38 000 грн. (штрафна санкція).

Опрос