Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Какие нормы расхода топлива и какими документами можно подтверждать расходы на его приобретение по скретч-картам и талонам?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 14.10.2013
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Підприємством закуповуються паливно-мастильні матеріали (за скретч-картами і талонами) згідно з видатковою накладною та оприбутковуються на 203 рахунок як пальне. Водіями здійснюється заправка автомобілів цим паливом на АЗС за даними талонами та скретч-картами. Чи обов’язково підтверджувати факт заправки на АЗС касовим чеком і чеком із терміналу? Якщо так, то які наслідки будуть у разі їх відсутності при перевірках контролюючими органами?
Оскільки підприємство є державним, то чи обов’язково при встановленні норми витрат палива на автомобіль дотримуватись норм, визначених наказом Мінтрансу від 10.02.98 р. № 43, враховуючи, що даний наказ не перевірено Мін’юстом і не внесено до Єдиного державного реєстру нормативних актів? Якщо ні, то яким нормативним документом необхідно керуватися при розробці таких норм? 

 

Постановою КМУ від 20.12.97 р. № 1442 затверджено Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, відповідно до п. 10 яких розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку. Разом з нафтопродуктами споживачеві в обов'язковому порядку видається розрахунковий документ за встановленою формою на повну суму проведеної операції, який підтверджує факт купівлі товару. У розрахунковому документі зазначається інформація про форму здійснення розрахунку. Розрахунки за продані нафтопродукти із застосуванням згідно з договорами талонів чи відомостей на відпуск нафтопродуктів здійснюються виключно через установи банків.

Згідно з п. 3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом від 20.05.2008 р. № 281/171/578/155 (далі – Інструкція № 281) талон – спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому. Емітент талонів повинен самостійно встановити форму, зміст та ступінь захисту талонів, з обов’язковим зазначенням серійного та порядкового номеру талона (пп. 10.3.3 Інструкції № 281). Платіжна картка – спеціальний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу коштів з рахунку платника або з відповідного рахунку банку з метою оплати вартості товарів і послуг (п. 3 Інструкції № 281). Смарт-картка є також платіжною карткою, із вмонтованим мікроконтролером як носієм та обробником інформації, потрібної для ініціювання переказу коштів та/або виконання службових операцій (п. 2.1 Правил Національної системи масових електронних платежів, затверджених постановою НБУ від 10.12.2004 р. № 620). Смарт-картку ще часто іменують паливною карткою. Відпуск нафтопродуктів за платіжними картками здійснюється на підставі вимог Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р. № 2346-III та Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням, затвердженого постановою Правління НБУ від 19.04.2005 р. № 137.

Вимоги щодо обігу, використання (видачі водіям тощо) та зберігання платіжних паливних карток і талонів встановлюються договором на відпуск палива і паливно-мастильних матеріалів за паливними картками між покупцем і продавцем. Паливна картка, талони передаються на підприємство за актом приймання-передачі після оплати їх вартості згідно з умовами договору. Підтвердженням факту отримання пального можуть бути видаткові документи або чеки терміналів, що формуються безпосередньо в момент фактичного отримання пального з АЗС.

Отже, якщо отримання пального підтверджується видатковою накладною або актом, то відсутність в бухгалтерії підприємства чека термінала або касового апарата АЗС не може бути підставою для застосування будь-яких санкцій під час проведення перевірок контролюючими органами.

Тепер що стосується використання норм витрат палива, які затверджені наказом Мінтрансу від 10.02.98 р. № 43 (далі – Наказ № 43).

Опрос