Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Как отразить в учете операцию возврата участнику доли в уставном фонде общества, если взнос им осуществлен не в полном объеме?

АФ "Курсор-Аудит"
Вопросы-ответы от 01.10.2013
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Курсор-Аудит»
Е-mail: office@cursor-audit.com
http://www.cursor-audit.com
Тел.: (057) 7-199-899, 7-147-050; факс 7-586-888

? Фізична особа виходить із складу засновників товариства. Її частка у статутному фонді 50 % (1200000 грн.), з яких внесено у грошовій формі 500000 грн., а решту 700000 не внесено. Рішенням засновників вирішено повернути фізичній особі частку у статутному фонді 50 % основними засобами – нежитловим приміщенням на загальну суму 1300000 грн. Як відобразити таку операцію в бухгалтерському та податковому обліку?

 

Перш ніж досліджувати питання відображення в обліку господарських операцій, пов'язаних з виходом із складу засновників товариства, розглянемо законодавчі підстави для повернення частки у статутному капіталі основними засобами та наслідки і вплив неповного внесення вкладу до статутного капіталу на розмір виплат учаснику.

Порядок виходу засновника з господарського товариства регламентований ст. 148 ЦКУ та ст. 54 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-ХІІ (далі – Закон про госптовариства).

Зокрема, при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі. Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу. Майно, передане учасником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.

Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість повернення частки учасника (засновника) у статутному капіталі товариства в натуральній формі, в тому числі основними засобами.

Відповідно до ч. 1 ст. 144 ЦКУ статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю складається із вкладів його учасників. Розмір статутного капіталу дорівнює сумі вартості таких вкладів. Згідно з ч. 3 ст. 144 ЦКУ статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю підлягає сплаті учасниками товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства.

Опрос