Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Как документируются и отражаются в учете гарантийные замены бракованного товара?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 19.07.2013
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Наше підприємство реалізує системи крапельного зрошення. Бувають випадки, коли продукція виявляється бракованою і ми проводимо гарантійну заміну товару на аналогічний. Бракований товар в бухобліку нашого підприємства списується, але компенсацію від виробника продукції або від покупця товару ми не отримуємо. З огляду на це виникають деякі питання:
1. Чи має підприємство право на витрати згідно з пп. 140.1.4 ПКУ при правильному веденні книги обліку покупців, що отримали гарантійну заміну товарів або послуги з гарантійного ремонту (обслуговування)?
2. Які документи в цілях податкового обліку та відповідно до вимог податкового законодавства будуть вважатися підтвердними щодо повернення платнику податку бракованого товару під час здійснення гарантійної заміни?

 

Відповідно до пп. 140.1.4 ПКУ при визначенні об'єкта оподаткування враховуються будь-які витрати на гарантійний ремонт (обслуговування) або гарантійні заміни товарів, проданих платником податку, вартість яких не компенсується за рахунок покупців таких товарів, у розмірі, що відповідає рівню гарантійних замін, прийнятих/оприлюднених платником податку. Порядок гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійних замін, а також перелік товарів, на які встановлюється гарантійне обслуговування, визначаються Кабінетом Міністрів України на підставі норм законодавства з питань захисту прав споживачів.

Як зазначено у преамбулі Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 р. № 1023-XII, цей Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів. У свою чергу, за визначенням п. 22 ст. 1 Закону споживач – фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.

Фахівці податкової служби, аналізуючи у листі від 11.11.2011 р. № 2598/5/15-1316 вищенаведені норми Закону, доходять висновку про те, що не можуть бути враховані при визначенні об'єкта оподаткування будь-які витрати на гарантійний ремонт (обслуговування) або гарантійні заміни товарів, проданих платником податку юридичним особам, оскільки на таку категорію покупців не поширюються норми законодавства з питань захисту прав споживачів.

Крім зазначених ризиків застосування пп. 140.1.4 ПКУ при взаємовідносинах з покупцями – юридичними особами, є також і наступні законодавчі колізії.

Опрос