Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Является ли продажа имущества, внесенного в уставный капитал общества, отчуждением корпоративных прав участника такого общества и изменяется ли доля такого участника в уставном капитале?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 20.05.2013
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Загальними зборами ТОВ було прийнято рішення про продаж двох комбайнів, які є внеском учасника-фізособи до статутного капіталу товариства. Юридичний відділ банку, в якому обслуговується ТОВ, стверджує, що таким чином відбулось відчуження учасником своєї частки третім особам та необхідно вносити зміни до статуту ТОВ. Юристи банку посилаються на ст. 52 Закону «Про господарські товариства», відповідно до якої зміна розміру статутного капіталу та/або заміна складу учасників підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку. Також посилаючись на ст. 167 ГКУ юристи стверджують, що корпоративні права є різновидом майнових прав, які безпосередньо пов’язані з майном і не можуть передаватися окремо від майна. Таким чином, учасник, на думку юристів банку, повинен був написати заяву про вихід зі складу ТОВ.
Просимо роз’яснити, чи правомірна позиція банку.

 

Ознайомившись з позицією банку, одразу зауважимо, що такий підхід є м’яко кажучи некоректним з точки зору норм чинного законодавства України.

За приписом ст. 12 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-XII (далі – Закон № 1576) товариство є власником, зокрема, майна, переданого йому учасниками у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу. Згідно із ст. 13 цього Закону вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про те, що будь-яке майно, передане господарському товариству до його статутного капіталу як внесок, є часткою учасника в ньому та стає власністю товариства. Більше того, майно, передане товариству як внесок до статутного капіталу, при виході учасника зі складу засновників не повертається, оскільки таке повернення не передбачено чинним законодавством України. Підтвердженням цьому є норма ст. 54 Закону № 1576, відповідно до якої при виході учасника із товариства з обмеженою відповідальністю йому сплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі.

Тобто майно, що було передане засновником як внесок до статутного капіталу товариства, не повертається йому при виході і є власністю саме товариства. При цьому чинне законодавство України не встановлює будь-яких обмежень для товариства щодо розпорядження власним майном незважаючи на його походження. Товариство вправі відчужувати майно, яке передане йому як внесок до статутного капіталу, може витрачати на будь-які цілі кошти, які були внесені як внесок до статутного капіталу, і при цьому такі операції з майном та коштами не спричинюють настання змін чи припинення корпоративних прав засновників цього товариства.

Що стосується зміни розміру статутного капіталу, то слід зазначити, що продаж майна або витрачання коштів, які були внеском до статутного капіталу товариства, не призводять до зменшення статутного капіталу такого товариства. Таке зменшення не залежить від продажу будь-яких активів підприємства, а проводиться лише за рішенням засновників товариства. Як приклад незмінності статутного капіталу в цьому випадку можна навести ситуацію, коли банк надає клієнту позику за рахунок власних коштів, які є майном банку, при цьому статутний капітал такого банку не зменшується під час видачі позики та не збільшується під час її повернення чи отримання процентів по такій позиці. Згідно із ст. 144 ЦКУ статутний капітал товариства визначає лише мінімальний розмір майна товариства, що гарантує інтереси його кредиторів, і інших функцій у нього немає.

Опрос