Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Общие положения о наследовании

ЛІГА:ЗАКОН
Аннотация от 08.05.2013
Утратил силу

Загальні положення про спадкування

 
У цьому матеріалі фахівці Департаменту оподаткування фізичних осіб Державної податкової служби України головний державний податковий ревізор-інспектор Володимир Гуцуляк та головний державний податковий інспектор Ігор Данілов роз'яснили, загальні положення про спадкування. Так, особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їхніх учасників, регулюються цивільним законодавством. Основу цивільного законодавства України становить Конституція, а основним актом цивільного законодавства України є ЦКУ.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Заповіт – це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Він складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складання і підписується заповідачем. Слід зауважити, якщо фізична особа у зв'язку з хворобою або фізичною вадою не може підписатися власноручно, за її дорученням текст правочину в її присутності підписує інша особа. Підпис іншої особи на тексті правочину, що посвідчується нотаріально, засвідчується нотаріусом або посадовою особою, яка має право на вчинення такої нотаріальної дії, із зазначенням причин, з яких текст правочину не може бути підписаний особою, яка його вчиняє.

У разі спадкування за законом спадкоємці одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування в разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, установлених ст. 1259 ЦКУ, за якою черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Такий договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере в ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині. Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона впродовж тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Опрос