Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Статус резидента Украины и статус постоянного представительства нерезидента в Украине: налоговые последствия для нерезидентов и их представительств

ЛІГА:ЗАКОН
Аннотация от 25.04.2013
Утратил силу

Статус резидента України і статус постійного представництва нерезидента в Україні: податкові наслідки для нерезидентів та їх представництв

 

Для наочності незалежний експерт-консультант з питань оподаткування та обліку Юрій Вільховий, почав з прикладу: нерезидент – фармацевтична компанія відкрила своє іноземне представництво в Україні. Керівником представництва призначено іноземця, який у календарному році прожив в Україні більше ніж 183 дні в орендованій представництвом квартирі (решту часу керівник представництва проживає в своєму будинку за кордоном). Представництво займається діяльністю, що пов'язана з вивченням фармацевтичного ринку України, збором, інформації для своєї фармацевтичної компанії тощо, закуповує товари і послуги, необхідні для утримання представництва, здійснює реєстрацію в Україні лікарських засобів, які виробляє нерезидент – фармацевтична компанія, бере участь у конференціях, семінарах та виставках. Кошти на утримання представництва надходять на його банківський рахунок від нерезидента – фармацевтичної компанії. Чи є підстави для цілей оподаткування вважати резидентом України іноземця – керівника такого представництва? У разі визнання такого іноземця – фізичної особи резидентом України, які податкові наслідки це спричинить? Чи правомірно визнавати таке представництво нерезидента – платником податку на прибуток підприємств? Який основний критерій розмежування діяльності представництва іноземної компанії на діяльність, що не веде до утворення постійного представництва та діяльність, що призводить до утворення постійного представництва нерезидента в Україні? Чи є підстави для реєстрації представництва іноземної компанії як платника ПДВ? Виходячи з нижченаведених правових позицій сформуємо відповіді на ці запитання.

Підпунктом 14.1.213 ПКУ визначено, що резидентами – фізичними особами України є фізичні особи, які мають місце проживання в Україні. Згідно зі ст. 1 Закону України від 11.12.2003 р. № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі – Закон № 382) місце проживання – це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік. ЦКУ розрізняє постійне, переважне, тимчасове місце проживання. Місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово (ст. 29 ЦКУ).

Коли фізична особа (у даному випадку керівник представництва – іноземець, що мешкає в Україні) має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом України, якщо така фізична особа має місце постійного проживання в Україні. Якщо фізична особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом України, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі, якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом-періоду або періодів податкового року (наявність цієї ознаки має бути документально підтверджена відмітками прикордонної служби про в'їзд (виїзд) в Україну та/або зазначеними у візовій етикетці датами, якими обмежується дозвіл на перебування на території України). При цьому, достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності. Згідно з міжнародними нормами при визначенні центру життєвих інтересів ураховуються в сукупності сімейні, соціальні зв'язки, політична, культурна чи інша діяльність, місцезнаходження бізнесу.

Поняття (терміни) місце проживання і місце постійного проживання, які застосовуються у ПКУ. Згідно з п. 5.3 ПКУ терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами. Виходячи з цього, слід ураховувати, що:

– місце проживання визначено відповідно до Закону № 1382 та ЦКУ;

Опрос