Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Как предприятию отразить в налоговом учете операции по предоставлению услуг, которые были начаты в период пребывания на ФСН и которые завершаются на общей системе налогообложения?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 11.12.2012

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Підприємство з 01.01.2011 р. перейшло зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку на загальну систему оподаткування. У 2010 році підприємство надавало деякі послуги, оплата за які була отримана частково в 2011 – 2012 рр. Як відобразити в податковому обліку надходження коштів за надані послуги? Як відобразити несплачену частину коштів за послуги, якщо вона буде списуватись як дебіторська заборгованість, за якою минув строк позовної давності?

 

На сьогодні питання оподаткування операцій, які були розпочаті під час перебування платника на фіксованому податку та які завершуються на загальній системі оподаткування, законодавчо не врегульовані жодною нормою ПКУ.

Згідно з п. 137.1 ПКУ дохід від реалізації товарів визнається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар. Тобто якщо право власності на товар переходить покупцеві за датою його відвантаження, то подія, за якою повинен визнаватися дохід, відбулась під час перебування платника на фіксованому податку. Отже, за балансуючою операцію – отриманням оплати, на нашу думку, колишній платник ФСП не повинен відображати доходи. На жаль, позиція податкового органу з цього приводу офіційно не висвітлювалась, тому рекомендуємо звернутися за індивідуальним податковим роз’ясненням.

Стосовно відображення в обліку платника податку на прибуток операцій по списанню безнадійної дебіторської заборгованості.

Відповідно до пп. «г» пп. 138.10.6 ПКУ до інших витрат звичайної діяльності відносяться зокрема витрати на створення резерву сумнівної заборгованості – вони визнаються витратами з метою оподаткування в сумі безнадійної дебіторської заборгованості з урахуванням пп. 14.1.11 ПКУ. Тобто списати на витрати можливо безнадійну дебіторську заборгованість за наявності декількох умов.

По перше, під цю заборгованість необхідно створити резерв сумнівної заборгованості. Жодна норма ПКУ не містить правил створення резервів сумнівної заборгованості, тому відповідно до пп. 14.1.84 ПКУ необхідно звернутися до П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», п. 8 якого визначає метод, за яким обраховується резерв (цей метод підприємство повинно зазначити в наказі про облікову політику). У п. 7 П(С)БО 10 зазначено, що резерви створюються тільки відносно заборгованості, яка є фінансовим активом. Заборгованість за відвантажені товари є фінансовим активом, тому відносно неї можливо створити резерв. Якщо, нехтуючи правилами бухгалтерського обліку, під цю заборгованість підприємство не створювало своєчасно резерву сумнівної заборгованості, то воно може скористатися нормами П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» і створити такий резерв за рахунок дебету 44 рахунку.

По друге, заборгованість, яка буде списуватися за рахунок резерву, повинна відповідати ознакам, вказаним у пп. 14.1.11 ПКУ, серед яких, зокрема є така ознака, як заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос