Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Государственно-частное партнерство: мировой опыт и перспективы реализации в Украине

АФ "Де Візу"
Статьи от 23.11.2012
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Де Візу»
Е-mail: info@devisu.kiev.ua
http://www.devisu.ua
Тел. (044) 270-54-44

Державно-приватне партнерство: світовий досвід та перспективи реалізації в Україні

 

Залишаючись ще новим явищем, державно-приватне партнерство в Україні має всі шанси стати інституціональним інструментом оновлення суспільного виробництва на підставі об’єднання активів держави з інвестиційними, управлінськими та іншими ресурсами приватного сектора. Технічно відстала та зношена інфраструктура (автомобільні та залізничні дороги, морські та аеропорти, системи централізованого тепло-, водопостачання та водовідведення) потребує значних фінансових вкладень та застосування новітніх технологій, що держава в умовах фінансово-економічної кризи самостійно не здатна забезпечити. Відповідно, основною мотивацією держави для реалізації проектів на умовах державно-приватного партнерства є обмеженість бюджетних ресурсів, а також відсутність достатнього досвіду держави для ефективного управління об’єктами громадської інфраструктури в ринкових умовах.

Під терміном Public-Private Partnership (PPP) або, як зазначено в українському законодавстві, державно-приватне партнерство (ДПП) зазвичай розуміється особлива форма взаємодії бізнесу та держави. Характер цієї взаємодії, методи та конкретні форми такої співпраці суттєво відрізняються залежно від національних особливостей ринкових відносин та правових систем.

Державно-приватне партнерство – складний як з організаційної, так і з фінансової та правової точки зору інститут. Він включає в себе багатосторонні домовленості, розподіл ризиків, аналіз комерційних перспектив та індивідуальні схеми фінансування та юридичного втілення.

Зупинимося на витоках та основних економіко-правових характеристиках інституту державно-приватного партнерства.

Державно-приватне фінансування для проектів суспільної інфраструктури не є новою економічною концепцією. В ХVІІІ та на початку ХІХ ст.ст. система доріг в Англії була відновлена із залученням приватного фінансування, в основі якого були доходи від їх використання; залізниці, водо- та газопостачання, електрифікація, телефонний зв’язок отримали свій розвиток у першу чергу завдяки інвестиціям приватного сектора. Однак в першій половині ХХ ст. в багатьох країнах держава взяла на себе керівництво такими підприємствами, в тому числі шляхом їх націоналізації, і тільки в останні роки ситуація кардинально змінилася. Все частіше держава починає залучати приватний сектор до одвічно державних монополій.

Фахівці виділяють декілька етапів розвитку проектного фінансування, які стали основою державно-приватного партнерства.

По-перше, механізми фінансування проектів видобутку корисних копалин (нафта, газ, вугілля тощо) вперше були застосовані в Техасі в 30-ті роки ХХ ст. у нафтодобуванні, а також під час підготовки проектів розробки нафтових покладів у Північному морі в 70-ті роки ХХ ст. та проектів, пов’язаних з видобутком газу та інших корисних копалин в Австралії та деяких інших країнах.

По-друге, фінансування незалежних енергетичних проектів у секторі енергопостачання, вперше застосоване в США в 1978 р., сприяло розвитку комбінованих (спільних) підприємств, відомих сьогодні як спільна діяльність.

Фінансування громадської інфраструктури (дороги, транспорт, громадські будівлі) розвинулось у Великобританії завдяки Закону про приватне фінансування (Private Finance Initiative (PFI)) на початку 90-х років ХХ ст. і зараз такі проекти відомі як класичні проекти державно-приватного партнерства.

В Україні 1 липня 2010 року був прийнятий Закон України «Про державно-приватне партнерство» № 2404-VI (далі – Закон), який набрав чинності 31.10.2010 р. та визначив організаційно-правові засади взаємодії державних партнерів з приватними партнерами та основні принципи державно-приватного партнерства на договірній основі.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос