Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Согласно приказу по предприятию расходы на похороны (ритуальные услуги и поминки) бывшего работника – пенсионера были оплачены за счет средств предприятия. Жена и другие родственники покойного не обращалась к предприятию с заявлением о предоставлении помощи на захоронение. Возникает ли в этом случае объект налогообложения НДФЛ и кто является плательщиком налога?

ЛІГА:ЗАКОН
Аннотация от 15.11.2012
Утратил силу

? Згідно з наказом по підприємству при похованні колишнього працівникапенсіонера було сплачено за рахунок коштів підприємства ритуальні послуги та поминки. Дружина та інші родичі покійного не зверталась до підприємства з заявою про надання допомоги на поховання. Чи виникає у цьому випадку об'єкт оподаткування ПДФО і хто є платником податку?

 

На жаль, в запитанні не зазначено, як визначені в наказі по підприємству такі витрати, – зазначає головний консультант секретаріату Комітету ВРУ з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Тетяна Добродій. Якщо вказано, що це є «благодійна (матеріальна) допомога» на поховання, то оподаткування таких сум залежатиме від розміру такої допомоги. Відповідно до пп. «б» пп. 165.1.22 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи – платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на поховання платника податку роботодавцем такого померлого платника податку за його останнім місцем роботи (у тому числі перед виходом на пенсію) у розмірі, що не перевищує подвійний розмір суми, визначеної в абзаці першому пп. 169.4.1 ПКУ (у 2012 році – 1500 грн.). Сума перевищення за її наявності остаточно оподатковується під час її нарахування (виплати, надання).

Це згідно з нормами ПКУ. Але в даному конкретному випадку для вирішення питання оподаткування податком на доходи фізичних осіб зазначених сум, підприємству як податковому агенту необхідно визначити не тільки об'єкт оподаткування (суму доходу фізособи), а й суб'єкт оподаткування – фізичну особу, з якої слід утримати цей податок та на яку слід подати податковий розрахунок за ф. № 1ДФ до податкового органу.

Оскільки згідно із ст. 24 ЦКУ учасниками цивільних відносин, в тому числі пов'язаних з одержанням будь-яких доходів, є людина (фізична особа), то вважати, що витрачені підприємством у зв'язку з похованням колишнього працівника суми є доходом такого померлого, немає законних підстав. Розглядати дружину померлого як одержувача цих доходів і платника ПДФО з них також немає законних підстав, оскільки заяву до підприємства щодо надання їй допомоги на поховання вона не подавала. Тобто в даному випадку немає суб'єкта оподаткування – платника податку, інакше кажучи, ці суми є обезособленими.

Опрос