Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Какими нормативными документами должен руководствоваться бухгалтер при начислении среднего заработка уволенным работникам за все время задержки причитающихся им расчетных сумм?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 15.11.2012
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? При перевірці на підприємстві інспектором з праці було зазначено, що необхідно нарахувати середній заробіток всім звільненим до моменту повного розрахунку.
Якими нормативними документами повинен керуватися бухгалтер при нарахуванні такого середнього заробітку за весь час затримки розрахункових сум?

 

Згідно із ст. 117 КЗпП у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені у ст. 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Статтею 233 КЗпП передбачено, що працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.

У зв'язку з цим та відповідно до роз'яснень, що містяться у п. 25 постанови Пленуму ВСУ від 24.12.99 р. № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», непроведення розрахунку з працівником у день звільнення або, якщо в цей день він не був на роботі, наступного дня після його звернення з вимогою про розрахунок, є підставою для застосування відповідальності, передбаченої ст. 117 КЗпП.

При цьому така відповідальність настає незалежно від обставин, які спричинили порушення, зокрема, відсутність коштів на підприємстві, не видано наказ керівником, невиконання службових обов’язків тою чи іншою посадовою особою та ін. Адже розрахунок при звільненні зазвичай здійснюється безпосередньо в останній день роботи працівника на підставі наказу про звільнення. І якщо виплата не робиться, то хто із працівників контролює це питання і виконує певні дії щодо найскорішого проведення розрахунку (інформує керівництво про дійсний стан, підготовлює відповідні накази на підпис керівництву тощо) – це внутрішня справа підприємства, яка регулюється посадовими інструкціями.

Отже, виплата звільненому працівнику середнього заробітку за весь час затримки належних йому до виплати сум заробітної плати є обов’язком підприємства незалежно від того, чи видавався наказ про виплату, чи ні. Це вид фінансової санкції.

Дійсно, саме протиправні дії (бездіяльність) посадових осіб призводять до таких додаткових фінансових витрат підприємства. Встановлений факт порушення є підставою для власника або уповноваженого ним органу застосувати до посадової особи – порушника матеріальну або дисциплінарну відповідальність (ст. 130, 147 КЗпП).

Опрос