Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Изменения в Налоговом кодексе: налог на прибыль, единый налог и прочее

Журнал "Справочник экономиста"
Статьи от 10.10.2012
Утратил силу

Журнал «Справочник экономиста»
Передплатний індекс – 08058
Е-mail: economist@mediapro.com.ua
Тел.: (044) 568-51-38
http://www.economist.net.ua

Зміни в Податковому кодексі:
податок на прибуток, єдиний податок та інше

 

Хоча Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» від 24.05.2012 р. № 4834-VI (далі – Закон № 4834) і не став повною несподіванкою, запровадження його норм буквально через кілька днів після підписання та опублікування1 все-таки викликало певну розгубленість у фахівців, що займаються питаннями оподаткування. Адже проаналізувати такий обсяг змін у такий короткий термін і зрозуміти, що саме змінилося в головному податковому законі, просто неможливо. Справді революційних змін не сталося, значна їх частина присвячена уточненню існуючого порядку справляння податків. Але розібратися, що саме змінилося, дійсно необхідно, адже ці, на перший погляд, незначні уточнення в окремих випадках можуть суттєво вплинути на податкові зобов'язання підприємства.

Податок на прибуток

Доходи та витрати

Із п. 137.9 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), в якому йшлося про оподаткування доходів власника іпотечного сертифіката, вилучено два абзаци. Вони передбачали можливість не включати до складу доходів суму процентів, які не були сплачені своєчасно до повного погашення такої заборгованості, або визнати її безнадійною. Проте фактично та сама норма передбачена в п. 137.21 оновленого ПКУ. І поширюється вона тепер на всіх платників податку, а не лише на власників інвестиційних сертифікатів, що можна тільки вітати. Але звернімо увагу на один суттєвий нюанс: якщо в старій редакції йшлося про кредити (депозити), то після змін – лише про кредити. Інакше кажучи, якщо, приміром, підприємство відкриває депозит, але проценти від його розміщення своєчасно не отримує, після набрання чинності зазначених змін воно не зможе скористатися цією нормою і не включити їх до складу доходу.

Були внесені зміни і до ст. 139 ПКУ, що визначає витрати, котрі не враховуються при визначенні оподатковуваного прибутку. Зокрема, уточнено, що банки не враховують витрати, понесені у звітному періоді у зв'язку з придбанням у нерезидента послуг (робіт) з консалтингу, маркетингу, реклами в обсязі, який перевищує 4 % їх доходу від операційної діяльності (за вирахуванням ПДВ) за рік, що передує звітному. Поява цієї норми пов'язана з тим, що для банків показник доходу (виручки) від реалізації товарів (робіт, послуг), який використовували всі підприємства при застосуванні цієї норми, є доволі незручним. Адже в податкової декларації з податку на прибуток банку, форма якої що затверджена наказом Мінфіну України від 21.12.2011 р. № 1683, використовується саме дохід від операційної діяльності банківських установ. Отже, зазначена зміна є логічною.

Відповідно до пп. 135.5.14 ПКУ до інших доходів тепер включаються суми коштів (інших видів компенсації), отримані платником податку як оплата товарів (виконаних робіт, наданих послуг), відвантажених у період перебування такого платника на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, з яких не був сплачений єдиний податок. Зазначені кошти включаються до доходу (без урахування сум ПДВ, що надійшли у вартості таких товарів (робіт, послуг) у звітному податковому періоді отримання таких коштів. Зазначена норма, на думку автора, створює надмірне податкове навантаження на платника податку, адже йдеться лише про необхідність визнати дохід, при цьому про врахування витрат, що фактично мали місце за такої ситуації, ПКУ не згадує взагалі.

Крім того, відтепер до переліку доходів, що не враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, включається вартість основних засобів, безоплатно отриманих платником податку за рішенням не лише центральних органів виконавчої влади, а й місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.

Опрос