Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Упрощенное налогообложение по-новому: основные моменты

Журнал "Справочник экономиста"
Статьи от 23.12.2011
Утратил силу

Журнал «Справочник экономиста»
Передплатний індекс – 08058
Е-mail: economist@mediapro.com.ua
Тел.: (044) 568-51-38
http://www.economist.net.ua

Спрощене оподаткування по-новому: основні моменти

 

Дещо з історії питання

Отже, як ухвалювалася глава 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності розділу» розділу XIV Податкового кодексу від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ)? Як відомо, ця глава з аналогічним змістом фігурувала вже в першому проекті ПКУ, який був прийнятий за основу 17 червня минулого року. Цей законопроект зазнав жорсткої критики, в тому числі і щодо спрощеної системи. Новий етап ухвалення ПКУ розпочався 7 жовтня, коли його доопрацьований проект було прийнято за основу постановою Верховної Ради № 2593-VI. 18 листопада ухвалюється Податковий кодекс, але 30 листопада президент після масових акцій протесту накладає на нього вето. Однією з причин цього стали новації саме спрощеної системи оподаткування, які не припали до душі майже нікому, звісно, крім розробників ПКУ, оскільки можливості для її застосування фізичними особами – підприємцями (ФОП) були значно обмежені, а про юридичних осіб і не згадувалось. Другого грудня Верховна Рада повторно приймає ПКУ з урахуванням побажань президента, а 3 грудня кодекс підписує глава держави. Проте місця для спрощеної системи оподаткування в остаточному варіанті ПКУ не знайшлось. Відповідно до розділу XIV «Спеціальні податкові режими», глава 1 була вилучена. Водночас у розділі XX «Перехідні положення» визначено, що з 1 січня 2011 р. до внесення змін до розділу XIV ПКУ чинним є Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.98 р. № 727 (далі – Указ № 727).

Шістнадцятого травня 2011 р. підготовлений Кабміном Законопроект № 8521 було подано на розгляд Верховної Ради, яка 16 червня прийняла його за основу. Двадцятого жовтня Закон було прийнято, але президент повернув його зі своїми зауваженнями, які, втім, стосувались не самої спрощеної системи, а запровадження нульової ставки оподаткування ПДВ операцій з експорту зернових. І 4 листопада 2011 р. закон було прийнято повторно, вже з урахуванням поправок президента.

Основні положення

Відповідно до п. 291.2 ПКУ, спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, що замінює сплату окремих податків і зборів сплатою єдиного податку (ЄП) з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Таким чином, запровадження спрощеного обліку є обов'язковою умовою для осіб, що сплачують ЄП. Юридична особа чи фізична особа – підприємець можуть самостійно обрати спрощену систему оподаткування (звісно, якщо вони відповідатимуть критеріям, встановленим у ПКУ).

Закон передбачає поділ всіх платників ЄП на чотири групи (залежно від виду діяльності, граничної чисельності працюючих та обсягу отримуваного доходу). Перші три групи включають лише фізичних осіб, четверта – тільки юридичних. Докладно склад цих груп наведений у таблиці 1.

Таблиця 1. Платники ЄП та умови сплати податку

Номер групи

Платники

Умови, за якими суб'єкти господарювання включаються до групи

Ставка податку

Податковий період

Перша група

ФОП, які здійснюють тільки роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню (міститься в п. 291.7 ст. 291 ПКУ)

Не використовується праця найманих осіб.
Їх обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 150000 грн.

Від 1 до 10 % розміру мінімальної заробітної плати*

Календарний рік

Друга група**

ФОП, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам ЄП або населенню, виробництво або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства

Не використовується праця найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб***.
Обсяг доходу не перевищує 1000000 грн.

Від 2 до 20 % розміру мінімальної заробітної плати*

Календарний квартал

Третя група

ФОП

Не використовується праця найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб.
Обсяг доходу не перевищує 3000000 грн.

3 % доходу – у разі сплати ПДВ.
5 % доходу – у разі включення ПДВ до складу ЄП

Календарний квартал

Четверта група

Юридичні особи – суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми

Середньооблікова кількість працівників не перевищує 50 осіб.
Обсяг доходу не перевищує 5000000 грн.

3 % доходу – у разі сплати ПДВ.
5 % доходу у разі включення ПДВ до складу ЄП

Календарний квартал

__________
* У разі здійснення платниками ЄП груп 1 та 2 господарської діяльності на територіях більше як однієї сільської, селищної або міської ради застосовується максимальний розмір ставки ЄП, встановлений для відповідної групи.

** Чинність цього підпункту не поширюється на фізичних осіб – підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005). Такі ФОП належать винятково до групи 3 платників ЄП, якщо відповідають вимогам, встановленим для групи 3.

*** При розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником ЄП – фізичною особою, не беруться до уваги наймані працівники, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю і пологами та у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку.

Зазначимо, що запропоновані обмеження щодо максимального розміру доходу та чисельності працівників загалом є прийнятними і задовольнять, напевне, більшість підприємців, які на сьогодні є платниками ЄП. Адже, відповідно до Висновку відповідального комітету Верховної Ради, аналіз результатів застосування чинної спрощеної системи оподаткування протягом усього періоду її існування свідчить, що перевагу в застосуванні цієї системи надають суб'єкти малого підприємництва з річним обсягом виручки до 300 тис. грн. Кількість таких суб'єктів господарської діяльності у загальній кількості «спрощенців» – юридичних осіб налічується майже 87 %.

Варто зауважити, що зараз платниками ЄП можуть стати фізичні особи, у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн. Щодо юридичних осіб, то зараз платниками ЄП можуть стати юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працівників не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. грн.

Опрос