Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Имеет ли право предприятие не начислять или не выплачивать работнику начисленную заработную плату по его согласию, в связи с тяжелым финансовым состоянием предприятия без начисления компенсационных выплат и в каких случаях вышеупомянутые компенсации на несвоевременно выплаченную заработную плату не начисляются?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 09.09.2010
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Чи має право підприємство не нараховувати або не виплачувати працівнику нараховану заробітну плату з його згоди, в зв'язку з тяжким фінансовим станом підприємства без нарахування компенсаційних виплат і в яких випадках вищезгадані компенсації на несвоєчасно виплачену заробітну плату не нараховуються?

 

Трудові відносини працівників та роботодавців, економічні, правові та організаційні засади оплати праці регулюються Кодексом законів про працю в Україні від 10.12.71 р. (далі – КзпП) та Законом України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі – Закон № 108).

Відповідно до ч. 2 ст. 97 КзпП, форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі.

Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород згідно з ч. 3 ст. 97 КзпП встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті. 

При цьому ч. 4 ст. 97 передбачено, що власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.

Статтею 95 КзпП та ст. 3 Закону № 108 передбачено законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).

Таким чином, у випадку, якщо найманий працівник виконав місячну (почасову) норму праці (обсяг робіт), то розмір нарахованої йому заробітної плати не може бути меншим ніж законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, який є державною гарантією для працівників.

Опрос