Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Ломбард намеревается уступить физлицу-предпринимателю, являющемуся плательщиком единого налога, право требования к физлицу-должнику по договору о предоставлении ломбардом финансового кредита и заключенному на его основании договору залога имущества в ломбардное учреждение. Соответствует ли действующему законодательству Украины заключение между ломбардом и физлицом-предпринимателем соглашения об уступке права требования по этим договорам?

АФ "Є.С.Аудит"
Вопросы-ответы от 21.04.2010
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Є.С.Аудит»
Е-mail: info@yefimov-partners.com
http://yefimov-partners.com 
Тел.: (044) 278-58-81

? Ломбард має намір відступити фізособі-підприємцю, що є платником єдиного податку, право вимоги до фізособи-боржника за договором про надання ломбардом фінансового кредиту та укладеним на його підставі договором застави майна до ломбардної установи. Чи відповідає чинному законодавству України укладання між ломбардом та фізсобою-підприємцем угоди про відступлення права вимоги за цими договорами?

 

Відповідно до ч. 3 ст. 512 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі – ЦКУ) кредитор у зобов'язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом. Крім того, згідно зі ст. 515 ЦКУ заміна кредитора не допускається у зобов'язаннях, нерозривно пов'язаних з особою кредитора, зокрема у зобов'язаннях про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.

Чинним законодавством України не встановлено обмежень щодо укладання угоди про відступлення права вимоги за договором про надання фінансового кредиту та/або укладеного на його підставі договору застави майна.

Даними договорами не встановлено заборони укладання угоди про відступлення права вимоги за ними, а також не передбачено умов здійснення такого відступлення (наприклад, щодо передачі права вимоги лише за наявності письмової згоди іншої сторони).

Таким чином, уступлення ломбардом фізособі-підприємцю права вимоги за вказаними договорами не суперечить чинному законодавству України та умовам цих договорів, а тому укладання угоди про відступлення права вимоги за такими договорами є правомірним.

Відповідно до ч. 1 ст. 513 ЦКУ правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредитору.

Оскільки зазначені договори укладені у письмовій формі, то й угода про відступлення права вимоги за ними повинна бути укладена в письмовій формі. При цьому сторони можуть оформити одним документом (угодою) відступлення права вимоги за обома названими договорами.

Відповідності до ч. 1 ст. 516 ЦКУ одержувати згоду фізособи-боржника на укладання угоди про відступлення права вимоги за вказаними договорами не потрібно. Але боржника слід повідомити про укладання такої угоди, оскільки в іншому випадку згідно з ч. 2 ст. 516 ЦКУ новий кредитор (фізособа-підприємець) несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У такому разі виконання боржником свого обов'язку первісному кредитору (ломбарду) вважатиметься належним виконанням.

Опрос