Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Как отразить в налоговом учете сомнительную задолженность в соответствии со ст. 12 Закона о прибыли, если решение суда о признании такой задолженности было принято в том же отчетном периоде, когда она была погашена?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 03.03.2010
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
http://www.profiaudit.com.ua
Тел.: (0552) 42-33-31

? Як відобразити в податковому обліку сумнівну заборгованість відповідно до ст. 12 Закону про прибуток, якщо рішення суду про визнання такої заборгованості було прийняте у тому ж звітному періоді, коли її було погашено? 

 

Порядок відображення в податковому обліку сумнівної та безнадійної заборгованості регламентовано ст. 12 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 р. № 334/94-ВР (далі – Закон про прибуток). Так, відповідно до абз. «б» пп. 12.1.5 Закону про прибуток платник податку – покупець зобов'язаний збільшити валові доходи на суму непогашеної заборгованості (її частини), визнаної судом у податковому періоді, на який припадає 30-й календарний день від дня прийняття рішення судом про визнання (стягнення) такої заборгованості (її частини). Зазначене у цьому підпункті збільшення валового доходу покупця не здійснюється щодо заборгованості (її частини), яка погашається таким покупцем до настання строків, визначених абз. «б» цього підпункту. Якщо у наступних податкових періодах покупець погашає суму визнаної заборгованості або її частину (самостійно або за процедурою примусового стягнення), такий покупець збільшує валові витрати на суму такої заборгованості (її частини) за наслідками податкового періоду, на який припадає таке погашення.

Державна податкова адміністрація України у своєму роз'ясненні, опублікованому у «Віснику податкової служби України» № 6'2006, с. 31, визнала, що збільшення валового доходу у платника податку – покупця відповідно до абз. «б» пп. 12.1.5 Закону про прибуток повинно відбуватись з урахуванням вимог Господарського процесуального кодексу (далі – ГПК), тобто після набрання рішенням суду законної сили. Згідно зі ст. 85 ГПК рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, – після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК. У разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією. При цьому відповідно до ст. 105 ГПК за наслідками розгляду апеляційної скарги (подання) апеляційний господарський суд приймає постанову, яка набирає законної сили з дня її прийняття.

Таким чином, якщо 30-й календарний день від дня набрання рішенням суду законної сили припадає, наприклад, на IV квартал 2009 р. та погашення заборгованості до цієї дати не відбулось, покупець повинен на суму заборгованості визнати валовий дохід.

Щодо дати погашення суми визнаної заборгованості звертаємо увагу на таке. Відображення у складі витрат відбувається на наслідками того періоду, на який припадає таке погашення. Таким чином, якщо погашення визнаної судом заборгованості відбувається після 30-го календарного дня від дня набрання рішенням суду законної сили, сума такої погашеної заборгованості відображається у складі валових витрат, навіть якщо податковий період відображення заборгованості у складі валових доходів та валових витрат збігається.

Опрос