Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Льгота для переработчиков отменена!

Консалтинговая компания "ЭКСПЕРТ"
Комментарии от 14.12.2009
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»
Е-mail: info@tax-expert.in.ua
http://www.tax-expert.in.ua
Тел.: (044) 360-28-35; факс (044) 501-91-56

Пільгу для переробників скасовано!

 

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 24.11.2009 р. № 29-рп/2009 Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу» від 04.02.2009 р. № 922-VI (далі – Закон № 922) визнано таким, що не відповідає Конституції України, тобто є неконституційним.

Приводом для прийняття зазначеного рішення стало конституційне подання Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) п. 11 р. III «Прикінцеві положення» Закону України «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 31.10.2008 р. № 639-VI (далі – Закон № 639). Як відомо, зазначений пункт з'явився в цьому Законі саме завдяки Закону № 922. І хоча Президент України звернувся з питанням щодо конституційності лише зазначеного пункту Закону № 639, Суд вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції України, Закон, яким були внесені зміни до нього, тобто Закон № 922.

Таким чином, усі зміни, внесені цим Законом, у тому числі до Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (далі – Закон про ПДВ), з 24 листопада 2009 року є неконституційними. Нагадаємо, Законом № 922 починаючи з 17 березня 2009 року для переробних підприємств було відновлено дію спецрежиму, встановленого пп. 11.21 Закону про ПДВ (з 1 січня 2009 року зазначену норму було скасовано Законом № 639), згідно з яким сума ПДВ, що повинна сплачуватись до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовувалася виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Отже, з 24 листопада 2009 року спецрежим, встановлений пп. 11.21 Закону про ПДВ, не застосовується і виплата дотацій сільськогосподарським товаровиробникам переробними підприємствами з нового року не здійснюватиметься.

Відповідно до п. 6 Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою КМУ від 02.04.2009 р. № 291 (далі – Порядок № 291), переробні підприємства за результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період мали вести окремий податковий і бухгалтерський облік молока та молочної продукції, м'яса та м'ясопродуктів, виготовлених на власних та орендованих переробних потужностях з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі.

За результатами такого обліку переробні підприємства відповідно до вимог Закону про ПДВ визначали суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникали у зв'язку з переробкою та поставкою такої продукції, і складали окрему податкову декларацію, яка разом з декларацією щодо іншої діяльності, подавалася до органу ДПС за місцем реєстрації переробного підприємства як платника ПДВ у порядку і в строки, встановлені цим Законом.

Крім того, зазначеним п. 6 Порядку № 291 також встановлено, що переробні підприємства не пізніше останнього календарного дня місяця, що настає за звітним періодом, на підтвердження сплати сум ПДВ подавали реєстр платіжних доручень на фактично зараховані на небюджетний рахунок кошти і виписку територіальних органів Держказначейства з небюджетного рахунка.

Виходячи з вищезазначеного переробні підприємства до 21 грудня 2009 року включно мають визначити податкове зобов'язання за окремою декларацією за листопад 2009 року і подати таку декларацію до відповідної ДПІ. З огляду на останні зміни такі підприємства, визначаючи податкове зобов'язання за листопад 2009 року, мають враховувати операції, здійснені лише до 23 листопада 2009 року. А починаючи з 24 листопада 2009 року всі операції переробних підприємств – як ті, що відображалися в загальній декларації, так і ті, що мали відображатися в спеціальній декларації, повинні бути враховані ними в загальній декларації за листопад 2009 року.*

Визначена до сплати за окремою податковою декларацією сума ПДВ перераховується переробним підприємством на його небюджетний рахунок у строки, встановлені для сплати податку на додану вартість, тобто до 30 грудня 2009 року, і в цей же термін має бути перерахована сільськогосподарським товаровиробникам. Причому сума дотації, яка підлягала перерахуванню з небюджетного на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників, щомісяця визначалася переробними підприємствами у розрахунку сум дотацій (додаток 2 до Порядку № 291). На підставі цього розрахунку і повинно здійснюватись остаточне перерахування за платіжними дорученнями сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені молоко та м'ясо в живій вазі за звітний період.

Не перераховані у зазначені строки переробними підприємствами на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій вважатимуться такими, що використовувались не за цільовим призначенням, і підлягатимуть стягненню до державного бюджету.

Виходячи з попереднього досвіду припинення дії пп. 11.21 Закону про ПДВ, зауважимо, що визначене за окремою декларацією в останній період дії спецрежиму (з 1 по 23 листопада 2009 року) від'ємне значення не підлягатиме відшкодуванню з бюджету. Також його не можна буде перенести до загальної декларації з ПДВ.

 

Олександр Киришун 

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ» 

 

Дата підготовки 14.12.2009
© Інформаційно-аналітичний центр «ЛІГА» 
© ТОВ «ЛІГА ЗАКОН» 

____________

До відома

Примітки до статті...

 
* ДПАУ висловила аналогічну думку про те, що починаючи з 24.11.2009 року переробні підприємства відображають обсяги поставок лише в загальній податковій декларації з ПДВ, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом. При цьому у податковій декларації переробного підприємства за листопад 2009 року відображаються обсяги поставок, здійснені по 23 листопада 2009 року включно (лист від 04.12.2009 р. № 27063 /7/16-1417).

Всеукраїнська мережа ЛІГА:ЗАКОН
www.ligazakon.ua

Опрос