Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Порядок увольнения работников при ликвидации (банкротстве) предприятия

Журнал "Вестник налоговой службы Украины"
Статьи от 23.10.2009
Утратил силу

Журнал «Вісник податкової служби України»
Передплатні індекси – 22599 (укр.), 22600 (рос.)
Е-mail: mail@visnuk.com.ua
Тел.: (044) 501-06-43
http://www.visnuk.com.ua

Порядок звільнення працівників у разі ліквідації (банкрутства) підприємства

 

Законодавством України з метою захисту прав працівників встановлено певні правила і порядок припинення трудових договорів з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у разі прийняття рішення про ліквідацію підприємства. Саме тому до такої процедури найбільші вимоги, зокрема нещодавно Законом «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за несвоєчасну виплату або безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших встановлених законом виплат» від 19.02.2009 р. № 1027-VI (зі змінами та доповненнями) посилено відповідальність за порушення законодавства про працю шляхом накладання штрафу на роботодавців та посадових осіб.

Згідно з Господарським кодексом України від 16.01.2003 р. № 436-IV (зі змінами та доповненнями, за текстом – Господарський кодекс) ліквідація – припинення діяльності суб'єкта господарювання. Зокрема, суб'єкт господарювання ліквідується: 

за ініціативою осіб (власника чи уповноваженого ним органу, засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників);

у зв'язку із закінченням строку, на який він створювався, чи у разі досягнення мети, заради якої його було створено;

у разі визнання його в установленому порядку банкрутом;

у разі скасування його державної реєстрації.

Статтею 40 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. (за текстом – КЗпП) визначено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його дії можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом, зокрема, у випадку ліквідації підприємства, установи, організації. Тобто ліквідація підприємства є підставою для розірвання трудового договору.

Крім того, якщо за інших випадків звільнення працівників не допускається в період їх тимчасової непрацездатності, а також у період перебування у відпустці, то це не поширюється на випадок повної ліквідації.

Опрос