Идет загрузка документа (4 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Предприятие-резидент предоставляет нерезиденту услуги по заключенному с ним контракту. Контрактом предусмотрено, что в сумму предоплаты будет включаться сумма ранее проведенных предоплат по другим контрактам, которые не были закрыты (т. е. предварительно оплаченные услуги нерезиденту по другим контрактам фактически не были предоставлены). Можно ли в данном случае закрывать задолженность по новому контракту авансовыми платежами, которые поступили на расчетный счет резидента по другим контрактам согласно акту сверки между сторонами?

АФ "Аудіт-Гарант"
Вопросы-ответы от 20.07.2009
Утратил силу

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Приватне підприємство «Аудіт-Гарант»
E-mail: office@agarant.ks.ua
Тел.: (0552) 51-44-57, 32-05-51

? Підприємство-резидент надає нерезиденту послуги за укладеним з ним контрактом. Контрактом передбачено, що до суми передоплати включатиметься сума раніше проведених передоплат за іншими контрактами, які не були закриті (тобто попередньо оплачені послуги нерезиденту за іншими контрактами фактично не були надані).
Чи можна у даному випадку закривати заборгованість за новим контрактом авансовими платежами, які надійшли на розрахунковий рахунок резидента за іншими контрактами згідно з актом звірки між сторонами?

 

Згідно з п. 2.3 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління НБУ від 24.03.99 р. № 136, банк знімає експортну операцію резидента з контролю після зарахування виручки за цією операцією на поточний рахунок останнього.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.91 р. № 959-XII всі суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право самостійно визначати форму розрахунків за зовнішньоекономічними операціями з-поміж тих, що не суперечать законам України та відповідають міжнародним правилам. Закони України не містять заборони щодо неможливості передоплати (авансового платежу) за послуги, надані резидентом. Також нормативними актами України, які регулюють взаємовідносини у зовнішньоекономічній діяльності, не містять заборони визначати форму оплати за зовнішньоекономічними договорами шляхом зарахування грошових коштів, які надійшли на розрахунковий рахунок резидента, як попередню оплату за іншими контрактами. Але зауважимо, що форма розрахунку (будь-яка) має бути вказана у зовнішньоекономічному контракті.

Відповідно до ст. 627 ЦКУ, ст. 382 ГКУ сторони є вільними в укладені договору та визначені його умов з урахуванням вимог цих кодексів, інших актів цивільного законодавства. У випадку, що розглядається, потрібно, зокрема, брати до уваги норми законодавчих актів, які регулюють взаємовідносини у зовнішньоекономічної діяльності. Підприємство-резидент дійсно може зараховувати заборгованість за виконаними контрактами авансовими платежами, які надійшли від того ж нерезидента, оскільки це не суперечить законодавству України.

Проте відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV акт звірки слугуватиме лише підставою для складання первинного документа. Тому вам потрібно укласти додаткову угоду з контрагентом, в якій буде записано, що за взаємною згодою сторін попередня оплата (авансовий платіж) включатиметься до суми попередньої оплати за новим контрактом.

 

Наталя Семенько 

Ст. бухгалтер – консультант ПП «Аудіт-Гарант»

 

Дата підготовки 30.06.2009
© Інформаційно-аналітичний центр «ЛІГА» 
© ТОВ «ЛІГА ЗАКОН» 

____________

Всеукраїнська мережа ЛІГА:ЗАКОН
www.ligazakon.ua

Опрос