Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Предприятие арендует помещение в соответствии с договором аренды, подписанным в 2007 г. с коммунальным предприятием, и уплачивает 50 % стоимости арендной платы в бюджет, а 50 % – коммунальному предприятию. До декабря 2008 года арендодатель не начислял и не указывал в налоговой накладной сумму НДС на арендную плату, которая перечислялась в госбюджет. Однако после проверки арендодателя органами ГНС нам предъявили счета на доплату НДС с арендной платы, уплаченной в госбюджет. Правомерно ли это? Какой срок исковой давности в этом случае?

ЛІГА:ЗАКОН
Вопросы-ответы от 08.04.2009

? Підприємство орендує приміщення відповідно до договору оренди, підписаного в 2007 р. з комунальним підприємством, та оплачує 50 % вартості орендної плати в бюджет, а 50 % – комунальному підприємству. До грудня 2008 року орендодавець не нараховував та не зазначав у податковій накладній суму ПДВ на орендну плату, що перераховувалася в держбюджет. Однак після перевірки орендодавця органами ДПС нам надали рахунки на доплату ПДВ з орендної плати, сплаченої до держбюджету. Чи правомірно це? Який строк позовної давності в цьому випадку?

 

Посилаючись на ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.92 р. № 2269-XII, головний державний податковий інспектор відділу МРР та звернень громадян ДПА у м. Севастополі В. Федосенко зазначає, що орендодавцями таких об'єктів оренди, як цілісні майнові комплекси підприємств, нерухоме майно (будинки, приміщення) та майно, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації, є Фонд державного майна України або його відділення. З дозволу Фонду орендодавцями за окремими структурними підрозділами є державні підприємства. Розподіл орендної плати за оренду згаданих вище об'єктів між держбюджетом і підприємством, яке їх утримує, передбачений Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженою постановою КМУ від 04.10.95 р. № 786. Втім автор звертає увагу на те, що Методика не встановлює вимоги щодо того, хто повинен розподіляти орендну плату, встановлену договором, між бюджетом й орендодавцем. Тому це питання має бути врегульоване договором.

Орендні операції згідно з пп. 3.1.1 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР є об'єктом оподатковування ПДВ. А тому у підприємства, нерухоме майно або об'єкт житлового фонду якого передано в оренду за договором між Фондом й орендарем, виникають податкові зобов'язання з ПДВ на дату, визначену п. 7.3 Закону про ПДВ. На цю дату підприємство виписує податкову накладну на повну вартість орендної плати, в котрій окремим рядком повинна бути виділена сума ПДВ. Якщо орендар самостійно направляє частину орендної плати безпосередньо в бюджет, а частину – підприємству, то підприємство, на балансі якого перебуває орендоване майно, окремо оформляє платіжні документи на частину вартості орендної плати з урахуванням ПДВ та на суму ПДВ, яка припадає на частину орендної плати, перерахованої орендарем безпосередньо в бюджет. У даному випадку, наголошує автор, слід керуватися роз'ясненнями ДПАУ, наданими у листах від 04.06.2007 р. № 11098/7/16-1517-01 та від 12.05.2000 р. № 6514/7/16-1201.* 

Строк давності визначення податкових зобов'язань відповідно до пп. 15.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-III становить 1095 днів з дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, – за днем її фактичного подання. Таким чином, вважає В. Федосенко, нарахування ПДВ за операціями оренди за 2007 і 2008 роки зроблено правомірно. 

 

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос