Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Некоторые аспекты расторжения трудового договора

Журнал "Справочник кадровика"
Статьи от 19.12.2008
Утратил силу

Матеріал надано редакцією журналу «Довідник кадровика»
Передплатний індекс 01158
Е-mail: kadrovik@mediapro.com.ua
Тел.: (044) 568-51-38 (багатоканальний), 551-15-82
http://mediapro.com.ua/kadrovik/magazine/daily.php

Деякі аспекти розірвання трудового договору

 

Працівник не з'являється на роботі та не надає листка непрацездатності і жодних інших документів, які б підтверджували поважну причину його відсутності. Як документально оформити прогул працівника і наступне звільнення?

В описаній у запитанні ситуації власник або уповноважений ним орган (далі – роботодавець) сам обирає підстави для звільнення працівника: згідно з пунктом 4 частини першої статті 40 КЗпП Україниза прогул без поважних причин чи з інших підстав.

Якщо працівник не подав відповідних документів, які б підтверджували поважні причини відсутності на роботі протягом робочого дня або більш ніж три години за зміну, роботодавець має право вжити всіх заходів, аби з'ясувати причини відсутності цього працівника. Тобто роботодавець повинен (і має на це повноваження) провести спеціальне розслідування щодо встановлення цих причин, зокрема можливої тимчасової непрацездатності працівника (у т. ч. й через лікувальний заклад за місцем проживання).

Нетверезий стан працівника або інше порушення режиму лікування, засвідчене членами комісії та/або лікарем, є підставою для визнання факту порушення працівником режиму, установленого листком непрацездатності. Відповідно дні непрацездатності не підлягають оплаті. Комісія має перевірити свідчення родичів або сусідів. Факт прогулу можна підтвердити будь-якими належними, допустимими, достовірними доказами, зокрема письмовими: поясненнями працівника, інших працівників; службовими, доповідними записками; актами довільної форми за підписами не менше трьох працівників – про відсутність на роботі, про відмову надати пояснення тощо.

Після виходу працівника на роботу роботодавець повинен зажадати від нього письмових пояснень та певних документів про причини відсутності. Якщо ж працівник відмовляється надавати письмові пояснення, про це складається акт за підписом не менше трьох осіб. Коли працівник пояснює відсутність усно, його висловлення дослівно заносять у такий акт. Відтак роботодавець може зробити відповідні висновки щодо дальших своїх дій.

Відповідно до статті 139 КЗпП працівники зобов'язані працювати чесно й сумлінно, вчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативно-правових актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.

Опрос