Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Предприятие, которое находится на упрощенной системе налогообложения, предоставляет услуги нерезидентам по разработке программного обеспечения. В течение последних 12 месяцев общая сумма от осуществления операций по предоставлению услуг превысила 300000 грн. Предприятие получило письмо ГНИ о необходимости регистрации плательщиком НДС. Правомерны ли требования ГНИ?

АФ "Профі-Аудит"
Вопросы-ответы от 05.11.2008
Утратил силу


Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Аудиторська фірма «Профі-Аудит»
Е-mail: profi@profi-audit.kherson.ua
Тел.: (0552) 42-33-31
http://www.profiaudit.com.ua

? Підприємство, яке перебуває на спрощеній системі оподаткування, надає послуги нерезидентам з розробки програмного забезпечення. Протягом останніх 12 місяців загальна сума від здійснення операцій з надання послуг перевищила 300000 грн. Підприємство отримало лист ДПІ про необхідність реєстрації платником ПДВ. Чи правомірні вимоги ДПІ?

 

Відповідно до пп. 2.3.1 ст. 2 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (далі – Закон № 168) особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку на додану вартість у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість). При цьому, на думку фахівців ДПАУ, для визначення граничних розмірів операцій, необхідних для встановлення дати реєстрації платником ПДВ, враховуються операції, які оподатковуються за ставкою 20 % або 0 %, а також операції, які звільнені від оподаткування відповідно до ст. 5 Закону № 168 (лист від 30.04.2005 р. № 8533/7/15-2417).* Судова практика з цього питання не відповідає викладеним у листі ДПАУ висновкам, а саме, при визначенні оподатковуваних операцій враховуються операції, які оподатковуються за ставкою 20 % або 0 % (постанова господарського суду Львівської області від 01.06.2006 р. у справі № 5/621-13/104А, залишена в силі ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 25.09.2006 р. у справі № 5/621-13/104А).

Операції, які є об'єктами оподаткування ПДВ, визначені ст. 3 Закону № 168, зокрема: операції з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України (пп. 3.1.1 ст. 3 Закону).

Визначення місця поставки товарів та послуг регламентовано пунктами 6.4 та 6.5 ст. 6 Закону № 168. Відповідно до пп. «д» п. 6.5, якщо здійснюються послуги з поставки нерезиденту авторських прав, патентів, ліцензій, а також суміжних прав, у тому числі торгових марок, то місцем поставки таких послуг вважається місце реєстрації покупця або його постійного представництва, а за відсутності такого місця реєстрації – місце постійної адреси або постійного проживання.

Таким чином, якщо підприємство надає послуги нерезиденту, в якого немає постійного представництва на території України, то послуги вважаються наданими за межами митної території України, і, як наслідок, такі послуги не є об'єктом оподаткування ПДВ.

З огляду на наведене вважаємо, що підприємство не повинно враховувати в обсяг оподатковуваних операцій з метою реєстрації платником податку операції, які здійснюються за межами митної території України, та, як наслідок, не повинно реєструватися платником ПДВ у разі, якщо обсяг таких операцій перевищує суму 300000 грн.

Опрос