Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Как в налоговом учете юридического лица отражается списание суммы дебиторской задолженности за дизельное горючее, реализованное без применения кассового метода, в случае признания в судебном порядке должника банкротом, его ликвидации и исключения из Единого государственного реестра предприятий и организаций Украины? Каков порядок отражения в налоговом учете списания безнадежной дебиторской задолженности за отгруженное дизельное горючее, реализованное покупателю с применением кассового метода?

АФ "Аудіт-Гарант"
Вопросы-ответы от 19.09.2008

Матеріал підготовлено спеціально для ЛІГА:ЗАКОН
Приватне підприємство «Аудіт-Гарант»
Е-mail: office@agarant.ks.ua
Тел.: (0552) 51-44-57, 32-05-51

? Як у податковому обліку юридичної особи відображається списання суми дебіторської заборгованості за дизельне пальне, реалізоване без застосування касового методу, у разі визнання у судовому порядку боржника банкрутом, його ліквідації та вилучення з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України?
Який порядок відображення в податковому обліку списання безнадійної дебіторської заборгованості за відвантажене дизельне пальне, реалізоване покупцю із застосуванням касового методу?

 

Розглянемо порядок відображення в податковому обліку списання безнадійної дебіторської заборгованості за відвантажене дизельне пальне, реалізоване покупцю без застосування касового методу.

Відповідно до норм Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 р. № 334/94-ВР(далі – Закон про прибуток) безнадійна дебіторська заборгованість – це заборгованість, що виявилася непогашеною внаслідок недостатності майна юридичної особи, оголошеної банкрутом у порядку, встановленому законом, або при її ліквідації (зняття з реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності). 

Згідно з п. 1.31 Закону про прибуток продаж – це передача товару. Стосовно описаного випадку, якщо здійснено передачу товару, то відбувся продаж. Отже, підприємству після закінчення процедури банкротства боржника, його ліквідації та вилучення з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, згідно ухвали суду, не потрібно коригувати валовий дохід на вартість відвантаженого товару, оскільки це не передбачено чинним законодавством, а віднести суму безнадійної дебіторської заборгованості до валових витрат. Однак потрібно врахувати, що згідно з пп. 5.2.8 Закону про прибуток до валових витрат включають «суми безнадійної заборгованості в частині, що не була віднесена до валових витрат, у разі коли відповідні заходи щодо стягнення таких боргів не призвели до позитивного наслідку...».

Щодо податкових зобов'язань з ПДВ, нарахованих раніше при відвантаженні товару, то після закінчення строку позовної давності з ними нічого робити не потрібно. Адже Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (далі – Закон про ПДВ) не дає жодних вказівок щодо цього. Нагадаємо, до 31.03.2005 р., згідно з п. 4.5 Закону про ПДВ, раніше нараховані податкові зобов'язання з ПДВ перераховувались у зв'язку з визнанням боргу покупця безнадійним відповідно до змін бази оподаткування (тобто продавець зменшував суму податкового зобов'язання на суму надміру нарахованого податку).

Таким чином, у разі списання безнадійної дебіторської заборгованості за реалізоване без застосування касового методу дизельне пальне потрібно суму такої заборгованості, з урахуванням ПДВ, включеного до вартості реалізованого пального, віднести до валових витрат. Коригування податкових зобов'язань з ПДВ, нарахованих на суму реалізації дизельного палива, не провадиться.

Розглянемо порядок відображення в податковому обліку списання безнадійної дебіторської заборгованості за відвантажене дизельне пальне, реалізоване покупцю із застосуванням касового методу.

Нагадаємо, що згідно з п. 1.11 ст. 1 Закону про ПДВ під касовим методом розуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (до каси) платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених товарів (або належних до поставки) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання з банківського рахунка (видачі з каси) платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або належних до поставки) йому товарів (послуг).

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос