Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Налог на взятку, который уплачивают только мелкие взяточники

Журнал "Налоговое планирование"
Статьи от 15.09.2006
Утратил силу

Матеріал надано редакцією журналу «Податкове планування»
e-mail: audyt@audyt.lviv.ua;
http://www.nalogovnet.com,
тел./факс: у Львові (032) 294-96-61, 294-96-62; у Києві (044) 537-06-94.
Передплатні індекси: 21888 (укр.), 21987 (рос.)

Податок на хабарі,
котрий сплачують лише дрібні хабарники

 

У 2004 році податок на хабарі було введено в Україні. Відповідно до п. 1.2. ст. 1 Закону від 22.05.2003 р. № 889 «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі – Закон) дохід – це сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених пп. 4.2.16 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами. Тобто доходом визнається сума коштів і вартість майна, набутих незаконним шляхом. Підпункт 4.2.16 ст. 4 Закону передбачає, що до оподатковуваного доходу включаються кошти або майно (немайнові активи), отримані платником податку як хабар, викрадені чи знайдені як скарб, не зданий державі згідно із законом, у сумах, підтверджених вироком суду, незалежно від призначеної ним міри покарання. Таким чином, хабар в Україні оподатковується, щоправда, після вироку суду та надсилання відповідного податкового повідомлення хабарнику. Парадокс: при одержанні хабара у великому та особливо великому розмірі хабарник просто не має коштів на сплату податку, адже у нього все конфіскують. Тобто платниками цього податку є лише дрібні хабарники, а справжні господарі життя і тут звільнені від його сплати. Адже згідно з частиною другою ст. 368 Кримінального кодексу одержання хабара у великому розмірі або службовою особою, яка займає відповідальне становище, або за попередньою змовою групою осіб, або повторно, або поєднане з вимаганням хабара, – карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.

А згідно з частиною третьою ст. 368 Кримінального кодексу одержання хабара в особливо великому розмірі або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище, – карається позбавленням волі на строк від 8 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

А тому великі хабарники не можуть сплатити ці податки власним коштом і їхній податковий борг списується через 1095 днів по закінченні строку давності. Оскільки пп. 15.2.1 Закону № 2181 передбачає, що у разі коли податкове зобов'язання було нараховане до закінчення строку давності, визначеного у п. 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою самостійно погасити податкове зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним. Тобто податкова може стягнути податок з хабарників, якщо подасть позов на них до суду, бо інакше на волю великі хабарники виходять вільними і від податку на хабар, оскільки строк позовної давності менший від строку позбавлення волі.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос