Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Уменьшение уставного капитала

Журнал "Налоговое планирование"
Статьи от 17.02.2006
Утратил силу

Матеріал надано редакцією журналу «Податкове планування»
e-mail: audyt@audyt.lviv.ua;
http://www.nalogovnet.com,
тел./факс: у Львові (032) 294-96-61, 294-96-62; у Києві (044) 537-06-94.
Передплатні індекси: 21888 (укр.), 21987 (рос.)

Зменшення статутного капіталу

(продовження; початок у  № 1)

 

Статутний капітал може і зменшуватися, але не нижче від мінімального розміру, встановленого законом*

Безпосередньо зменшенню статутного капіталу присвячено одну-єдину загальну норму: ч. 3 ст. 16 Закону «Про господарські товариства», за якою зменшення статутного фонду при наявності заперечень кредиторів товариства не допускається.

Спеціальні норми діють щодо товариства з обмеженою відповідальністю. Відповідно до ч. 5 ст. 144 ЦК зменшення статутного капіталу ТзОВ допускається після повідомлення в порядку, встановленому законом, усіх його кредиторів. У цьому разі кредитори мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов'язань товариства та відшкодування їм збитків. Відповідно до ст. 56 Закону «Про господарські товариства» рішення ТзОВ про зменшення його статутного фонду набирає чинності не раніш як через 3 місяці після державної реєстрації і публікації про це у встановленому порядку.

Порівнюючи ч. 3 ст. 16 Закону «Про господарські товариства» і ч. 5 ст. 144 ЦК, можемо побачити істотні зміни. Норма Закону допускала зменшення статутного капіталу лише за відсутності заперечень кредиторів товариства. Механізму реалізації цієї вимоги ні названий Закон, ні підзаконні акти не встановлювали. Практична реалізація цієї норми породжувала багато запитань. Як і кому подаються заперечення кредиторів? Звідки вони дізнаються про зменшення статутного фонду? Хто вважається кредитором товариства? Як має діяти орган державної реєстрації, якщо йому надійшли заперечення кредитора?

Норма, що міститься в ЦК, більшість цих питань знімає. Від товариства вимагається повідомити кредиторів і врегулювати з ними питання про подальшу долю зобов'язань за їх участю. Однак і тут залишається багато процедурних питань, про які йтиметься згодом.

Порядок зменшення статутного капіталу включає такі стадії:

Опрос