Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Каков порядок обложения НДС операций банка с заложенным имуществом, которое перешло в собственность банка согласно условиям договора залога?

Журнал "Вестник налоговой службы Украины"
Вопросы-ответы от 03.11.2005

Журнал «Вісник податкової служби України»; передплатні індекси – 22599 (укр.), 22600 (рос.);
е-mail: mail@visnuk.com.ua; 
http://www.visnuk.com.ua; тел.: (044) 501-06-43

? Який порядок оподаткування ПДВ операцій банку із заставленим майном, яке перейшло у власність банку згідно з умовами договору застави?

 

Підпунктом 3.2.2 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями) встановлено, що операція з передачі майна у заставу (іпотеку) позикодавцю (кредитору) та/або у забезпечення іншої дійсної вимоги кредитора, повернення такого майна із застави (іпотеки) його власнику після закінчення дії відповідного договору, якщо місце такої передачі (повернення) знаходиться на митній території України, не є об'єктом оподаткування ПДВ.

Законом України «Про заставу» від 02.10.92 р. № 2654-XII (зі змінами та доповненнями) визначено, що заставодержатель у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, має право за рахунок заставленого майна задовольнити свої вимоги у повному обсязі, включаючи відсотки, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання зобов'язань, необхідні витрати на утримання заставленого майна, а також витрати на здійснення забезпеченої заставою вимоги. Таке майно може бути реалізоване в порядку, передбаченому цим Законом, або залишитися у заставодержателя за початковою оцінкою. Реалізація майна може здійснюватися як добровільно, так і шляхом примусового виконання рішень про звернення стягнення на майно боржника.

У разі якщо за згодою сторін заставлене майно в рахунок погашення кредиту переходить до заставодержателя, то таке відчуження прирівнюється до продажу і на дату такої передачі у заставодавця виникають податкові зобов'язання.

Відповідно до пп. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону № 168/97-ВР у момент виникнення податкових зобов'язань продавець повинен скласти податкову накладну, оригінал якої надати покупцю.

Податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги) на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.

Враховуючи зазначене, покупець майна (заставодержатель), до якого перейшло право власності на об'єкт застави, за умови наявності податкової накладної і оприбуткування такого об'єкта на баланс (у разі якщо таке майно призначене для участі у оподатковуваній господарській діяльності платника податку, у тому числі з метою наступного продажу такого об'єкта) на дату оприбуткування такого об'єкта має право на податковий кредит.

У разі відмови з боку постачальника товарів (послуг) надати податкову накладну або при порушенні ним порядку її заповнення отримувач таких товарів (послуг) має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг) (у даному випадку договір та акт передачі). Отримання такої скарги є підставою для проведення позапланової виїзної перевірки такого постачальника для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з цього податку за такою цивільно-правовою операцією (пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону № 168/97-ВР).

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос