Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Можно ли реализовать вино в такой таре, как бочка, через оптовую и розничную сеть (на розлив в ресторанах, кафе, других предприятиях общественного питания)? Как уплачивается акцизный сбор и маркируется акцизными марками большая тара?

Журнал "Вестник налоговой службы Украины"
Вопросы-ответы от 22.10.2002
Утратил силу

? Чи можна реалізувати вино в такій тарі, як бочка, через оптову та роздрібну мережу (на розлив у ресторанах, кафе, інших підприємствах громадського харчування)? Як сплачується акцизний збір та маркується акцизними марками велика тара?

 

Статтею 11 Закону України від 19.12.95 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон № 481/95-ВР) встановлено єдині вимоги до маркування алкогольної продукції та розливу її в тару, виготовлену із певних матеріалів. Зокрема, підприємства-виробники повинні здійснювати розлив горілки та лікеро-горілчаних виробів виключно у передбачену діючими стандартами скляну тару, бляшанки із харчового алюмінію, а також у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла чи глазурованої кераміки, а розлив виноробної продукції повинні здійснювати винятково у передбачену діючими стандартами скляну тару, а також у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд зі скла чи глазурованої кераміки та упаковки типу «Тetra-Раk». Таким чином, цей Закон визначив вимоги до матеріалу, з якого повинна виготовлятися тара, і одночасно орієнтує на стандарти, що мають передбачати певну місткість такої тари.

Згідно з Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.96 р. № 854 (далі – Правила, затверджені постановою № 854) також передбачено відповідні вимоги до продажу алкогольних напоїв лише у передбаченій діючими стандартами тарі, яка має бути виготовлена з конкретно визначених матеріалів.

Положенням, про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.96 р. № 1284 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.98 р. № 1956) (далі – Положення, затверджене постановою № 1284), регламентовано, що марки акцизного збору мають бути наклеєні виробниками алкогольних напоїв на кожну пляшку (упаковку), у тому числі сувенірну, в такий спосіб, щоб вона розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Спосіб маркування акцизними марками пляшок алкогольних напоїв, а також упаковок типу «Tetra-Pak» та сувенірних коробок (у разі реалізації алкогольних напоїв, розлитих у пляшки місткістю 0,05 та 0,1 куб. дециметрів) встановлено п. 29 Положення, затвердженого постановою № 1284. Тобто не передбачено норми щодо маркування акцизними марками такого виду тари, як бачки, цистерни, баки, бочки тощо. Чинним законодавством заборонено ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою реалізації та реалізація на території України алкогольних напоїв, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.

Виходячи з того, що згідно з п. 2 Правил, затверджених постановою № 854, реалізація на розлив алкогольних напоїв у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування належить до поняття роздрібної торгівлі, то реалізація вина чи лікеро-горілчаних виробів на розлив безпосередньо з бочок, автоцистерн (або з іншої тари, яка не відповідає вимогам Закону, постанови та діючим стандартам), не дозволяється. Вино чи лікеро-горілчані вироби, розлиті в бочки, цистерни та іншу подібну тару можуть реалізовуватися лише для подальшої переробки, розливу в пляшки тощо. Це за технологією є стадією виробництва алкогольних напоїв, що підлягає обов’язковому ліцензуванню. Щодо маркування алкогольних напоїв, які реалізуються в тарі великого об’єму (бачки, бочки, цистерни, баки тощо), то оскільки технічно неможливо здійснити обклеювання такої тари марками акцизного збору, як це передбачено Положенням, затвердженим постановою № 1284, тобто П-подібним чи Г-подібним способом через горловину пляшки, алкогольні напої, що реалізуються в такій тарі, не обклеюються акцизними марками, але акцизний збір сплачується за порядком і ставками, встановленими чинним законодавством. Крім того, відповідно до п. 5 ст. 6 Закону України від 15.09.95 р. № 329/95-ВР «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» ввезення алкогольних напоїв у автомобільних цистернах, а також баках, бачках та інших ємкостях місткістю більше 5 літрів з метою реалізації або обміну на території України здійснюється також без обклеювання їх акцизними марками.

Опрос