Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Правомерно ли взимание НДС за электроэнергию, потребленную гражданами, которые имеют статус пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы I и II категорий?

Журнал "Вестник налоговой службы Украины"
Вопросы-ответы от 20.09.2002
Утратил силу

? Чи правомірне справляння ПДВ за електроенергію, спожиту громадянами, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи I та II категорій?

(Р. Кованьков, Вінницька обл.)

 

Податок на додану вартість в Україні запроваджено з 1992 р. Зазначений податок фактично є податком на споживача, який, споживаючи товари (роботи, послуги), оплачує їх вартість. Тобто фізична особа, споживаючи електроенергію чи інші послуги або товари, компенсує їх вартість за цінами з урахуванням ПДВ. Однак це не означає, що така особа є платником податку, оскільки платником податку, тобто особою, що здійснює розрахунки з бюджетом, є суб’єкти підприємницької діяльності або інші юридичні особи, що не є суб’єктами підприємницької діяльності, а також фізичні особи, які здійснюють діяльність, що належить до підприємницької. Такі особи, здійснюючи операції з продажу товарів (робіт, послуг), повинні утримати зі споживачів таких товарів (робіт, послуг) не тільки їх вартість, а й ПДВ, який обов’язково вноситься до бюджету.

З 1 січня 2000 р. Законом України від 03.12.99 р. № 1274-XIV «Про внесення змін до Закону України «Про податок на додану вартість» (далі – Закон № 1274-XIV) при здійсненні операцій з продажу енергоносіїв, у тому числі електроенергії, замість нульової ставки ПДВ встановлено повну у розмірі 20 відсотків.

На виконання ст. 4 Закону України від 03.12.90 p. № 507-XII «Про ціни i ціноутворення» постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.96 р. № 1548 Національній комісії регулювання електроенергетики (далі – НКРЕ) надано право повноважень щодо регулювання тарифів на електроенергію, що відпускається населенню для побутових потреб. Тарифи, чинні на сьогодні, затверджено постановою НКРЕ від 10.03.99 p. № 309 «Про тарифи на електроенергію, яка відпускається населенню i населеним пунктам», зареєстрованою в Мін’юсті України 10.03.99 р. за № 151/3444.

Іншою постановою НКРЕ від 11.01.2001 р. № 16, зареєстрованою у Мін’юсті України 24.01.2001 р. за № 64/5255, доповнено вищезазначений порядок застосування тарифів та визначено, що тарифи на електричну енергію, що відпускається населенню i населеним пунктам, встановлено без нарахування ПДВ, який сплачується понад затверджені тарифи відповідно до Закону № 1274-XIV.

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос