Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Платное водопользование в Украине: сегодняшний день и перспективы

Журнал "Вестник налоговой службы Украины"
Статьи от 24.04.2002
Утратил силу

Платне водокористування в Україні: сьогодення та перспективи

 

Україна багата на водні ресурси, які складаються з поверхневих, підземних і морських вод. Водні ресурси, як і інші обмежені природні ресурси, вимагають ощадливого ставлення до себе.

Основні джерела прісної води на території України – це стоки річок Дніпра, Дністра, Південного Бугу, Сіверського Дінця, Дунаю з притоками, а також малих річок північного узбережжя Чорного та Азовського морів. Порушення норм якості води досягло рівнів, які призводять до деградації водних екосистем, зниження продуктивності водойм. Значна частина населення України використовує недоброякісну воду, що загрожує здоров’ю нації.

Витрати свіжої води в Україні на одиницю виробленої продукції значно перевищують такі показники у розвинутих країнах Європи: Франції – в 2,5 раза, ФРН – в 4,3, Великобританії та Швеції – в 4,2 раза.

Забезпечення водою населення України в повному обсязі ускладнюється через незадовільну якість води водних об’єктів, яка у більшості з них за станом хімічного і бактеріального забруднення класифікується як забруднена і брудна (IV – V класи якості). Найгостріший екологічний стан спостерігається в басейнах річок Дніпра, Сіверського Дінця, річках Приазов’я, окремих притоках Дністра, Західного Бугу, де якість води класифікується як дуже брудна (VІ клас). Для екосистем більшості водних об’єктів України властиві елементи екологічного та метаболічного регресу. Основними забруднюючими речовинами є нафтопродукти, феноли, азот амонійний та нітритний, важкі метали тощо.

З метою збереження та відтворення водних ресурсів, науково обгрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, охорони вод від забруднення запроваджено регулювання правових відносин у галузі водного господарства, ключовим елементом яких є справляння загальнодержавних зборів за спеціальне використання природних ресурсів і за забруднення навколишнього природного середовища. Тому проведені авторами наукові дослідження та вироблені пропозиції є актуальними в сучасних умовах розвитку правових відносин у сфері водокористування.

Використання водних ресурсів в Україні регулюється Водним кодексом України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» та іншими актами законодавства, а справляння зборів за спеціальне використання природних ресурсів та забруднення довкілля – розробленими на виконання зазначених законів постановами Кабінету Міністрів України та інструкціями, затвердженими спільними наказами заінтересованих міністерств і відомств.

Для цілей оподаткування розрізняють такі види водокористування:

1. Загальне використання водних ресурсів.

2. Спеціальне використання водних ресурсів.

2.1. Користування водами для потреб, не пов’язаних з вилученням вод з водних об’єктів:

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос