Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Вопросы налогообложения в новом Уголовном кодексе Украины

Журнал "Вестник налоговой службы Украины"
Комментарии от 15.06.2001
Утратил силу

Питання оподаткування у новому Кримінальному кодексі України

 

Прийнятий Верховною Радою України 5 квітня 2001 року новий Кримінальний кодекс, який набере чинності з 1 вересня поточного року, більшою мірою, ніж діюче нині кримінальне законодавство, відповідає розвитку суспільно-економічних відносин у суспільстві і державі. Зміни у Кодексі є важливим кроком у здійсненні судово-правової реформи і сприятимуть декриміналізації значної частини діянь за незначні злочини та захисту конституційних прав і свобод громадян.

Це також стосується нової редакції статті 212 (у діючому Кодексі це стаття 1482), яка передбачає кримінальну відповідальність за умисне ухилення від сплати податків. У новій редакції цієї статті значно збільшено граничні розміри завданої державі шкоди умисною несплатою податків, зборів, інших обов’язкових платежів, за які посадові особи підприємств, установ, організацій або фізичні особи притягатимуться до кримінальної відповідальності. Крім того, частиною четвертою даної статті передбачено звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які вперше вчинили діяння, передбачені частинами першою та другою цієї статті, якщо вони до притягнення до кримінальної відповідальності сплатили податки, збори (обов’язкові платежі), а також відшкодували завдану державі шкоду їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Це нововведення, на нашу думку, сприятиме зменшенню податкового тиску на підприємницькі структури та дасть змогу ефективніше розвиватися малому і середньому бізнесу.

З 1 вересня 2001 року криміналом вважатиметься умисне ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів на суму понад 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000 грн.), а не 1700 грн., як передбачено чинним нині Кримінальним кодексом.

Пропонуємо порівняльну таблицю окремих змін положень нового Кримінального кодексу.

Стаття 1482 «Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів» Кримінального кодексу України до 1 вересня 2001 року 

Стаття 212 «Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів» Кримінального кодексу України з 1 вересня 2001 року 

Умисне ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, вчинене посадовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, або фізичною особою, якщо ці діяння призвели до ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, – карається виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або штрафом у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн.). 

Умисне ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов’язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 – 8500 грн.) або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. 

Ті ж діяння, вчинені за попереднім зговором групою осіб, або якщо вони призвели до ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах, – караються позбавленням волі на строк до п’яти років з позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна чи без такої, або виправними роботами на строк до двох років, або штрафом до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000 грн.). 

Ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах, – караються штрафом від п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 – 34000 грн.) або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.  

Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, раніше судимою за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, або якщо вони призвели до ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна та позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років.  
  

Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, раніше судимою за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.  

Особа, яка вперше вчинила діяння, передбачені частиною першою та другою цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов’язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).  

Примітка. Під значним розміром коштів слід розуміти суми податку, збору чи іншого обов’язкового платежу, які в сто і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян (1700 грн. і більше); під великим розміром коштів слід розуміти суми податку, збору чи іншого обов’язкового платежу, які в двісті п’ятдесят і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян (4250 грн. і більше); під особливо великим розміром коштів слід розуміти суми податку, збору чи іншого обов’язкового платежу, які в тисячу і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян (17000 грн. і більше). 

Примітка. Під значним розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов’язкових платежів, які в тисячу і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян (17000 грн. і більше); під великим розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов’язкових платежів, які в три тисячі і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян (51000 грн. і більше), під особливо великим розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів, інших обов’язкових платежів, які в п’ять тисяч і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян (85000 грн. і більше). 

Опрос