Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Ликвидация основных средств, которые не полностью амортизированы, и налог на добавленную стоимость

Журнал "Вестник налоговой службы Украины"
Статьи от 21.11.2000
Утратил силу

Ліквідація основних засобів, які не повністю амортизовано, i податок на додану вартість

 

Питання щодо оподаткування (або неоподаткування) операцій, пов’язаних з ліквідацією основних засобів, врегульовано Законом України від 15.07.99 р. № 977-ХІV «Про внесення змін до деяких законів України з метою стимулювання інвестиційної діяльності». Проте у платників податків виникають запитання щодо кожного конкретного випадку.

Наприклад, підприємство ліквідувало (шляхом розібрання) основні засоби (зокрема, устаткування або автомобіль), що не мають стовідсоткового зносу (амортизації) у зв’язку з їх повним фізичним зносом i неможливістю використання для господарської діяльності. У результаті розібрання отримано запчастини та лом, які в подальшому реалізовано за грошові кошти. Чи слід включати до бази обкладення ПДВ недоамортизовану частину вартості цих основних засобів та які документи оформляються при ліквідації таких основних засобів?

Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженим наказом Мінфіну України від 27.05.2000 р. № 92 (п. 33), передбачено можливість вилучення з активів (списання з балансу) об’єкта основних засобів у разі його вибуття внаслідок продажу, безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом.

Відповідно до п. 4 зазначеного Положення основні засоби – це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних i соціально-культурних функцій, очікуваний термін корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Підприємства мають право прийняти рішення щодо ліквідації (за висновками комісії) основних засобів, які не можуть бути використані в процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам, для здійснення адміністративних функцій у зв’язку з фізичним зносом i не відповідають критеріям визнання активом.

Пунктом 4.9 ст. 4 Закону України від 03.04.97 p. № 168/97-BР «Про податок на додану вартість» передбачено, що якщо основні виробничі фонди ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, то така ліквідація розглядається для цілей оподаткування як продаж таких основних виробничих фондів за звичайними цінами, що діють на момент такого продажу, а для основних фондів групи I – за звичайними цінами, але не менше їх балансової вартості.

Разом з тим абзацом другим п. 4.9 ст. 4 цього Закону визначено, що правила цього пункту не поширюються на випадки, коли основні виробничі фонди ліквідуються у зв’язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, якщо така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, в тому числі у разі викрадення основних фондів, або коли платник податку надає податковому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основного фонду іншими способами, внаслідок чого основний фонд не може використовуватися у майбутньому за первісним призначенням.

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос