Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Договор купли-продажи: с какого момента у покупателя возникает право собственности

ЛІГА:ЗАКОН
Статьи от 06.09.2000
Утратил силу

Договір купівлі-продажу: з якого моменту у покупця виникає право власності

 

Кандидат юридичних наук Юрій Лісанський розглядає ситуацію, коли між юридичними особами було укладено договір купівлі-продажу основних засобів першої групи (будівлі). У договорі зазначено, що «...право власності на предмет купівлі-продажу виникає у «Покупця» з моменту повної сплати за об'єкт. «Покупець» має право користуватися об'єктом, але не має права розпоряджатися ним до повної виплати вартості... Після повної сплати буде оформлено акт приймання-передачі об'єкта». Приймаючи до уваги умови договору, на думку автора, зробити нормативно обґрунтовані бухгалтерські проводки у даному випадку неможливо. 

Пояснюється це наступним. «Цивільним кодексом України (далі – ЦК) визначено, що за договором купівлі-продажу продавець зобов'язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну суму грошових коштів. Тобто передане відповідно до договору купівлі-продажу майно апріорі стає власністю покупця. І ніякої ролі не відіграє той факт, що покупець розплачується на умовах відстрочення остаточного розрахунку (з відстроченням платежу) або ж виплачує вартість придбаного майна частинами в строки та на умовах, передбачених договором купівлі-продажу. З моменту передачі майна власником покупцеві останньому належать права володіння, користування і розпорядження купленим майном (нерозривні складові частини права власності) (ст. 86 ЦК). Більше того, при передачі майна (у даному випадку – будівлі) продавцем покупцеві чинне законодавство передбачає складання первинного документа – акта приймання-передачі. Це випливає, наприклад, з вимог ст. 233 ЦК...» А пряма вимога про необхідність складання первинного документа, який містить відомості про господарську операцію і підтверджує її здійснення, міститься у ст. 8 та ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»

Однак у зв'язку з тим, що відповідно до умов договору купівлі-продажу будівля не перейшла у власність покупцеві, а акт її приймання-передачі, як передбачено тим самим договором, буде складено тільки після виплати повної вартості будівлі, то у даному випадку, по суті, як гадає автор, має місце оренда основних засобів з правом викупу. Але Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» у подібних випадках передбачає дещо інші господарські операції, а саме оренду у вигляді оперативного або фінансового лізингу.

Опрос