Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Экспорт-импорт в СНГ

Журнал "Вестник налоговой службы Украины"
Статьи от 27.06.2000
Утратил силу

Експорт-імпорт в СНД

 

За поданням уряду Верховна Рада України прийняла Закон України від 20.04.2000 р. № 1690-III «Про ратифікацію Угоди про принципи справляння непрямих податків під час експорту та імпорту товарів (робіт, послуг) між державами – учасницями Співдружності Незалежних Держав»*.

– Потреба в цьому виникла у зв’язку з тим, – зазначив перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів i банківської діяльності Сергій Терьохін, – що досі в рамках СНД діяло два принципи обчислення податку на додану вартість – за походженням товарів (робіт, послуг) i за місцем їх призначення.

Не будемо зараз говорити, з яких причин це сталося. Підкреслимо тільки, що світова практика неспростовно доводить доцільність обчислення та стягнення ПДВ на митних кордонах за принципом i порядком, які діють у країні призначення. Це, до речі, відповідає економічній природі цього податку. Згідно з нею й укладено зазначену угоду. Вона визначає, що жодна із сторін не обкладає непрямими податками товари (роботи, послуги), що експортуються на територію іншої сторони. Тобто вводиться нульова ставка з податку на додану вартість, не стягується акциз. Водночас декларується, що кожна зі сторін має право регулювати порядок відшкодування сум ПДВ під час експорту відповідно до свого законодавства. Тобто товари (роботи, послуги), що імпортуються на митну територію однієї зі сторін i які експортуються з митної території іншої сторони, можуть обкладатися непрямими податками у державі-імпортері згідно з її національним законодавством. По суті встановлюється паритетне застосування непрямих податків, що сприяє поглибленню економічної інтеграції i взаємовигідної торгівлі між країнами СНД.

Прийняття цього Закону зумовлено ще й тим, що відповідно до положення ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92 р. № 18-92 «Про акцизний збір» (зі змінами та доповненнями) акцизний збір не справляється під час реалізації підакцизних товарів (продукції) на експорт за іноземну валюту, тоді як ст. 2 Угоди передбачено, що акцизним збором експорт обкладатися не буде.

Угоду, як відомо, прийнято в Москві 25 листопада 1998 р. Її уклали представники урядів Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Грузії, Киргизії, Молдови, Таджикистану, України. До того ж Україна, беручи зобов’язання щодо ратифікації, зробила таке застереження: «За винятком слів «Економічний Суд Співдружності Незалежних Держав або інших» у статті 11». Ця стаття має назву «Порядок вирішення спорів» i її сформульовано так: «Спірні питання, пов’язані із застосуванням або тлумаченням цієї Угоди, вирішуються шляхом консультацій i переговорів заінтересованих сторін.

У разі неможливості врегулювати спірні питання шляхом переговорів Сторони за погодженням між собою звертаються до Економічного Суду Співдружності Незалежних Держав або до інших компетентних міжнародних судів».

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос