Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О праздновании 650 годовщины освобождения украинских (русских) земель от гнета Золотой Орды

Проект постановления Верховной Рады Украины от 20.07.2012 № 11020
Дата рассмотрения: 20.07.2012 Карта проходжения проекта

ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про відзначення 650 річниці визволення українських (руських) земель від гніту Золотої Орди

14 - 16 вересня 2012 року виповнюється 650 років визначальної для українських земель Синьоводської битви, яка відбулася задовго до відомої Куликовської битви 1380 року на р. Синя Вода (нині Снивода, що на півночі Вінницької області), між військами Литовсько-Руської держави на чолі з князем Ольгердом (Альгірдасом) та об'єднаними ордами татарських ханів. Наслідком вікопомної битви стало визволення частини руських (українських) земель від гніту Золотої Орди.

Ця визначальна для руських (українських) земель подія кардинально змінила напрям історичного розвитку всього регіону, сходу Європи, сприяла виникненню східноєвропейських державних утворень, і, щонайперше, всебічному зміцненню Литовсько-Руської держави, куди крім литвинів, повноправно ввійшли народи, що проживають нині на території Білорусі й України.

Славна переможна битва надала можливість українським землям безпосередньо вести жваву торгівлю з країнами північної, центральної і західної Європи. По важливих торгових шляхах: Київському, Василівському, Соляному, Галієвому, Волоському та ін., які проходили по землях України і належали раніше татарам, до європейських ринків масово вивозилася велика кількість хліба, переганялася худоба, коні. Натомість на українські території ввозилися найрізноманітніші товари європейських країн. Таким чином наші народи прилучалися до культурного надбання європейських держав, зміцнювалася економіка краю, розвивалося міжнародне співробітництво тощо. Литовсько-Руське князівство, не дивлячись на протиріччя татар, впевнено проводило політику збору руських земель у єдине державне утворення. Саме тому битва 1362 року на Синій Воді є досить важливою подією як для України, Литви, Білорусі, так і для всієї Європи в цілому.

Враховуючи важливість наслідків битви, її вирішальне та визначальне значення для України, а також роль у патріотичному вихованні громадян в зміцненні і подальшому розвитку дружніх, добросусідських відносин, в першу чергу, з Литовською Республікою та Республікою Білорусь,

Верховна Рада України постановляє:

1. На державному рівні урочисто відзначити епохальну подію в історії України - 650 річницю визволення руських (українських) земель від гніту Золотої Орди.

2. Кабінету Міністрів України рекомендувати:

- у двотижневий термін з часу прийняття постанови утворити організаційний комітет із підготовки і проведення заходів по відзначенню 650 річниці славної битви на Синій Воді (нині Сниводі) із залученням до його складу зацікавлених державних і громадських установ та організацій.

- у двотижневий термін після утворення організаційного комітету розробити і затвердити відповідний план заходів стосовно відзначення 650 річниці літописної битви на Синій Воді, при цьому врахувавши пропозиції громадськості, вирішити питання щодо його матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

- провести невідкладні переговори з очільниками братніх держав Литовської Республіки і Республіки Білорусь стосовно можливого спільного відзначення епохальної для наших народів 650 річниці битви на Синій Воді 1362 року.

3. Рекомендувати державному комітету по телебаченню і радіомовленню України організувати відповідно тематичні радіо- і телепередачі присвячені 650 річниці визволення українських (руських) земель від золотоординського гніту, та всесторонньо забезпечити широке висвітлення в засобах масової інформації заходів, які проводитимуться у зв'язку з відзначенням ювілею.

4. Запропонувати відповідним державним структурам та підприємствам до цієї дати виготовити пам'ятні ювілейні медалі, випустити пам'ятну монету (серію монет), серію поштових марок та конвертів, значків, сувенірної продукції тощо.

5. Упорядкувати та зберегти наявні кургани та могильники пов'язані з Синьоводською битвою, включно із забороною дальшого розорювання та ведення на них сільськогосподарських робіт.

6. Створити в подальші роки меморіальний комплекс і музей на місці вікопомної Синьоводської 1362 року битви, включно з організацією міжнародних туристичних маршрутів "Шляхами Ольгерда" та розбудову туристичної інфраструктури по маршруту переможної ходи військ князя Литовсько-Руської держави.

7. Контроль за виконанням даної постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності.

8. Дана постанова набирає чинності з часу її прийняття і підписання.

 

Голова Верховної Ради  
України

В. ЛИТВИН

Опрос