Идет загрузка документа (136 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об отчете Временной следственной комиссии Верховной Рады Украины по вопросам расследования фактов нарушения должностными лицами государственных администраций Киевской области Конституции Украины и действующего законодательства Украины при предоставлении и переоформлении прав на земельные участки

Проект постановления Верховной Рады Украины от 18.02.2010 № 6087
Дата рассмотрения: 18.02.2010 Карта проходжения проекта

ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки

Заслухавши та обговоривши звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки, Верховна Рада України постановляє:

1. Звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки (далі - Тимчасова слідча комісія), взяти до відома

2. Направити звіт до Президента України, Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури України, Державного комітету України із земельних ресурсів для його вивчення та відповідного реагування.

3. Генеральній прокуратурі України дати правову оцінку діям керівництва і посадових осіб державних адміністрацій Київської області щодо фактів порушень Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки, зловживання службовим становищем при відчуженні земельних ділянок, створення штучних перешкод в роботі Тимчасової слідчої комісії, надання недостовірної інформації.

4. Доручити Державному комітету України із земельних ресурсів спільно з Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель, Київським обласним виробничим управлінням водного господарства та Державною екологічною інспекцією в Київській області розробити план дієвих спільних заходів щодо взаємодії та цільових перевірок дотримання вимог земельного, природоохоронного та водного законодавства на території Київської області.

5. Генеральній прокуратурі України забезпечити належну організацію прокурорського нагляду за додержанням земельного законодавства, прав громадян у сфері земельних відносин та невідкладно вжити заходів до виявлення та усунення порушень, притягнути винних осіб до відповідальності і прийняти остаточні процесуальні рішення у порушених кримінальних справах в сфері земельних відносин.

6. Припинити повноваження Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки.

7. Ця Постанова набирає чинності з моменту її прийняття.

 

Голова Верховної Ради України

 

ЗВІТ
Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки

У зв'язку з численними фактами порушення Конституції України та законів України, виданням незаконних розпоряджень головами державних адміністрацій Київської області, Постановою Верховної Ради України від 19 лютого 2009 року N 1011-VI було утворено Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки.

Цим нормативно-правовим актом перед Тимчасовою слідчою комісією поставлено завдання: з'ясувати обставини і розслідувати факти порушення посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки фізичним і юридичним особам.

Комісія у складі: Бондарєва Костянтина Анатолійовича (голова ТСК), Табачника Дмитра Володимировича (заступник голови ТСК), Дем'янчук Вікторії Олександрівни, Злочевського Миколи Владиславовича, Коваля В'ячеслава Станіславовича, Круглова Миколи Петровича, Лісіна Миколи Павловича, Лук'янчука Руслана Валерійовича, Новікова Олега Володимировича, Павленко Сергія Григоровича, Шаго Євгена Петровича провела відповідну роботу.

З метою виконання завдань, поставлених Верховною Радою України та враховуючи важливість питань, які будуть розслідуватись Тимчасова слідча комісія терміново направила листи з проханням взяти участь у її роботі та призначити відповідальних посадових осіб для участі в роботі Тимчасової слідчої комісії: Генеральному прокурору України Медведьку О. І., Міністру внутрішніх справ Луценку Ю. В., Голові Служби безпеки України Наливайченку В. О., Голові державного комітету України із земельних ресурсів Кулінічу О. М., Керівнику науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України Борденюку В. І., першому заступнику Міністра внутрішніх справ України начальнику ГУБОЗ МВС України Бедриківському В. В., Голові комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Калєтніку І. Г.

13.03.2009 року було проведено перше засідання слідчої комісії під час якого було затверджено порядок та план роботи комісії, а також, обрано секретаря комісії, а саме: народного депутата України Новікова Олега Володимировича, узгоджено кількісний та персональний склад секретаріату та розподілено роботу, спрямовану на виявлення та розслідування фактів порушень посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки, розподіливши за кожним народним депутатом України відповідні райони Київської області, у наступному порядку:

1. Бондарєв Костянтин Анатолійович, голова ТСК - Обухівський, Васильківський, Миронівський райони.

2. Табачник Дмитро Володимирович, заступник голови ТСК - Бориспільський, Переяслав-Хмельницький райони.

3. Дем'янчук Вікторія Олександрівна - Броварський, Ставищенський райони.

4. Злочевський Микола Владиславович - Кагарлицький, Баришівський райони.

5. Коваль В'ячеслав Станіславович - Вишгородський, Поліський, Іванківський райони.

6. Круглов Микола Петрович - Таращанський, Сквирський райони.

7. Лісін Микола Павлович - Рокитнянський, Богуславський, Білоцерківський райони.

8. Лук'янчук Руслан Валерійович - Макарівський, Фастівський райони.

9. Новіков Олег Володимирович - Києво-Святошинський район.

10. Павленко Сергій Григорович - Бородянський, Володарський, Тетіївський райони.

11. Шаго Євген Петрович - Яготинський, Згурівський райони.

Для співпраці з Тимчасовою слідчою Комісією Державний комітет України з земельних ресурсів направив наступних осіб:

Третяк Антон Миколайович - заступник Голови (відповідальна особа);

Кальніченко Алла Георгіївна - начальник Управління законодавчого регулювання та розвитку земельних відносин;

Черноштан Сергій Михайлович - начальник Управління територіального планування використання земель;

Юрець Олена Іванівна - начальник Управління правового забезпечення;

Челпан Роман Валерійович - радник Голови.

Від міністерства внутрішніх справ для участі в роботі запропоновано начальника відділу боротьби зі злочинами у сфері приватизації, земельних відносин та на фондовому ринку Департаменту Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС Дьоміна Івана Анатолійовича. Крім того, з метою сприяння в роботі комісії у Міністерстві внутрішніх справ відповідним розпорядженням створено робочу групу, до складу якої включено працівників центрального апарату МВС та ГУМВС України в Київській області.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 грудня 2009 року N 1775-VI, попередній звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки взято до відома та прийнято рішення про направлення попереднього звіту до Президента України, Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури України, Державного комітету України із земельних ресурсів для його вивчення та відповідного реагування.

Тимчасовою слідчою комісією за період роботи направлено 312 запитів щодо надання висновків, матеріалів, інформації необхідних для роботи ТСК до державних органів, зокрема: районних державних адміністрацій, районних управлінь земельних ресурсів, Головного управління земельних ресурсів у Київській області, Київської обласної державної адміністрації, ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", районних відділів КРФ Центру ДЗК, Генеральної прокуратури України, Прокуратури Київської області, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної податкової адміністрації України, державної податкової адміністрації в Київській області, Державних районних (міжрайонних) податкових інспекцій, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області, Київського обласного управління лісового та мисливського господарства, Київського обласного виробничого управління меліорації і водного господарства та ін.

Недосконалість чинного законодавства в сфері земельних відносин.

Тимчасова слідча комісія дійшла висновку щодо недосконалості чинного в Україні земельного законодавства, в тому числі при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки.

Однією з невирішених проблем в Україні сьогодні є захист землі, забезпечення її раціонального використання, надання всім громадянам рівних можливостей щодо отримання у власність земельної ділянки. Практика свідчить, що окремим приватним особам виділяються земельні ділянки під забудову у прибережних захисних смугах (навіть у руслі Дніпра); розпочата атака на ділянки лісового фонду з метою отримання їх для будівництва та обслуговування приватних житлових будинків; дуже легко у землі житлової забудови переводяться ті категорії земель, правовий режим яких не дає права на житлове будівництво. Складається ситуація, коли окремі особи можуть отримати у власність та оренду багато гектарів землі, а інші не мають можливості скористатися навіть своїм правом на безоплатне одержання земельної ділянки із земель державної й комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації. Безладдя у земельних питаннях є свідченням того, що у законодавстві не передбачені достатні гарантії захисту земель від їх нецільового використання та чіткий порядок надання земельних ділянок у власність. Тож конче важливо у земельному законодавстві встановити вимогу щодо обов'язкового оприлюднення проектів рішень про зміну цільового призначення земель.

Доцільно було б прийняти законодавчий акт про порядок надання у власність земельних ділянок. У ньому варто передбачити:

здійснення повної інвентаризації земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці для отримання реальної картини того, скільки і яка земля може бути передана громадянам у приватну власність;

вимоги щодо інформування громадян про землі державної та комунальної власності, які заплановано надавати у приватну власність;

першочерговість надання земельних ділянок тим громадянам, які ще не є землевласниками;

умови обліку громадян, що виявили бажання на одержання земельних ділянок із земель державної й комунальної власності.

Окремої уваги заслуговує питання про здійснення загального водокористування в умовах запровадження права приватної власності на землю, надання земель водного фонду в оренду приватним особам. Проблема тут полягає у тому, що земельні ділянки права приватної власності можуть перекривати доступ до водних об'єктів, які є місцем загального водокористування. У Земельному кодексі України цей момент певним чином враховано при визначенні права земельного сервітуту. Передбачено, зокрема, право власника або користувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою ділянкою для проходу або прогону худоби до природної водойми тощо (стаття 99). Однак земельний сервітут установлюється за домовленістю між конкретними особами (особою, яка вимагає його встановлення, та власником земельної ділянки) на підставі договору або за рішенням суду, а тому не може бути, як свідчить практика, засобом реального вирішення проблеми забезпечення вільного доступу до водних об'єктів, що традиційно є місцями загального водокористування населення даного та інших регіонів.

Очевидно, що ця проблема потребує спеціального законодавчого вирішення. Як приклад для законодавчих змін, Науково-експертне управління апарату Верховної Ради України, пропонує Францію, законодавство якої обмежує право власності з метою забезпечення проходу (проїзду) через територію, яка є приватною власністю, до "публічних" природних благ (у Франції - це більша частина вод). Отже, Водний кодекс України також має містити відповідні положення.

Вони, враховуючи, що сьогодні питання забезпечення загального водокористування відступають на другий план (або зовсім не беруться до уваги) при наданні земель у приватну власність та плануванні розміщення котеджних містечок, дачних селищ, мають:

а) покладати на власників земель обов'язок забезпечувати вільний прохід через їх територію громадян до тієї частини водних об'єктів, які традиційно є місцями загального водокористування громадян;

б) зобов'язувати органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб при визначені місць розташування нових котеджних містечок, дач передбачати вільний доступ громадян до водних об'єктів, що за звичаєм (традиційно) використовуються як місця загального водокористування.

Також варто встановити загальне правило, за яким землі водного фонду, що використовуються як місця загального природокористування, забороняється надавати в оренду. Винятки з цього правила мають бути чітко визначені у законодавстві (зокрема, для надання послуг відпочиваючим тощо).

У Земельному кодексі України (ст. 19) доцільно до класифікації земель України включити таку категорію як землі загального користування (користування ними здійснюється вільно, без надання дозволів, для задоволення рекреаційних, оздоровчих, соціально-культурних та інших потреб людини). Вони, наприклад, мали б визначатися у населених пунктах, за їх межами у складі земель лісового та водного фондів. Статус цієї категорії земель мас унеможливити їх використання у приватних інтересах з ігноруванням загальних інтересів населення (для цього, зокрема, мала б бути встановлена заборона на передачу таких земель у приватну власність).

З метою посилення законодавчих гарантій щодо запобігання необґрунтованій зміні цільового призначення земельних ділянок доцільно було б у Земельному кодексі України (ст. 20) деталізувати порядок такої зміни. Зокрема, варто було б визначити склад матеріалів, включаючи, зокрема, висновки екологічної та інших експертиз, на підставі яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають приймати рішення про віднесення земель до тієї чи іншої категорії, встановити вимоги щодо публічності, гласності при розгляді питання про зміну цільового призначення різних категорій земель державної, комунальної та приватної власності тощо.

У Земельному законодавстві реалізація багатьох норм спирається на певні процедури. Детально регламентовані процедури прийняття того чи іншого рішення є важливою запорукою дотримання законності. З огляду на це слід прискорити прийняття законів, які встановлюють порядок реалізації відповідних базових положень Земельного кодексу України (зокрема, законів про викуп земельних ділянок приватної власності для суспільних потреб із мотивів суспільної необхідності, про ринок земель (у ньому, зокрема, має бути встановлений порядок проведення земельних торгів), про земельний кадастр).

Потребує уточнення ст. 126 Земельного кодексу України (ЗК України), яка визначає документи, що посвідчують право на земельну ділянку - державні акти на право власності та право постійного користування й договір оренди землі. В ній слід врахувати, що право користування земельною ділянкою може виникати й за інших підстав, зокрема, шляхом:

встановлення земельного сервітуту (на підставі договору між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки - ст. 100 ЗК України:

укладання договору про надання права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) - статті 407, 408 Цивільного кодексу України, ст. 1021 ЗК України;

укладання договору про надання права користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій) - ст. 413 Цивільного кодексу України, ст. 1021 ЗК України.

Частина перша статті 82 ЗК України надає право юридичним особам, що засновані громадянами України, або юридичними особами України, набувати у власність земельні ділянки тільки для здійснення підприємницької діяльності. Тут не враховано, що юридичні особи можуть утворюватися не тільки для здійснення підприємницької, але й іншої діяльності. Зокрема, можуть мати за мету благодійність (благодійною організацією визнається недержавна організація, яка здійснює благодійну діяльність в інтересах суспільства або окремої категорій осіб без мети одержання прибутків від цієї діяльності - ст. 131 Господарського кодексу України) чи іншу діяльність, що характеризується як неприбуткова. Варто з урахуванням цього відкоригувати відповідне положення ст. 82 ЗК України.

Відсутність у земельному законодавстві чітко регламентованого порядку ведення обліку фізичних осіб, що бажають отримати у власність земельні ділянки, а також інформування цих осіб про земельні ділянки, що виділені для відповідних цілей, негативно позначаються на вирішення цього питання на місцях. Тому Головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради України наголошує на необхідності доповнення земельного законодавства відповідними положеннями.

Аналіз Земельного кодексу України також свідчить, що питання пріоритетності певних категорій фізичних осіб на отримання земельних ділянок у конкретно визначеній місцевості вирішуються у ньому фрагментарно. Це має місце, зокрема, у статтях 25, 118 ЗК України у контексті врегулювання питання про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; у частині другій ст. 130 ЗК України, яка встановила, що "переважне право купівлі земельних ділянок сільськогосподарського призначення мають громадяни України, які постійно проживають на території відповідної місцевої ради, де здійснюється продаж земельної ділянки, а також відповідні органи місцевого самоврядування тощо. Звертає на себе увагу те, що частина друга статті 130 стосується лише придбання земельних ділянок на підставі цивільно-правової угоди (купівлі-продажу). При цьому у плані гарантування певного пріоритету поза нормами Земельного кодексу України лишаються мешканці населених пунктів, які бажають отримати земельну ділянку у межах норм бозоплатної передачі земельних ділянок (ст. 121 ЗК України). Тож у Земельному кодексі варто забезпечити більш системне врегулювання відповідною питання (забезпечення пріоритету місцевих жителів у набутті права на земельну ділянку).

Як свідчить аналіз, у Земельному кодексі України простежується недостатнє законодавче забезпечення відповідальності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб за додержання вимог земельного законодавства, у тому числі щодо надання земельних "ділянок у власність чи користування. Зокрема, це відображається в тому, що: по-перше, окремі його Положення мають декларативний характер і безпосередньо не пов'язуються з обов'язками відповідних органів щодо забезпечення прав громадян, які постійно проживають на тій чи інші території. Наприклад, положення, що міститься у частині другій ст. 130 ЗК України, значно виграло б, якби починалося з слів "Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані забезпечувати переважне право....";

по-друге, статті 154, 155 Земельного кодексу України, що мають узагальнюючий характер стосовно визначення відповідальності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у даній сфері, не передбачають відповідальності за неоформлення (неналежне оформлення) прав на земельні ділянки;

- по-третє, за статтею 211 ЗК України відповідальність за порушення земельного законодавства застосовується лише до громадян та юридичних осіб.

Комісія вважає за доцільне, з метою поширення відповідальності на всіх осіб, винних у порушенні земельного законодавства, абзац 1 частини 1 статті 211 Земельного кодексу України викласти у наступній редакції: "Порушення земельного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення земельного законодавства несуть особи, винні у:...".

До складу правопорушень у даній сфері, що встановлюється ст. 211 ЗК України, також слід включити положення про порушення вимог щодо надання земельних ділянок фізичним та юридичним особам у власність чи користування; невиконання вимог щодо інформування населення з питань вилучення (викупу), надання земельних ділянок.

Окрім чого, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний кодекс України потребують доповнення статтями, що встановлять відповідальність за невиконання посадовими особами обов'язків щодо організації надання фізичним особам (у тому числі місцевим жителям) земельних ділянок у власність та користування; інформування населення про надання земельних ділянок у власність та користування.

Отже підсумовуючи вищевикладене, Тимчасова слідча комісія дійшла висновків, що на законодавчому рівні не врегульовані наступні питання:

· відсутній порядок обліку фізичних осіб, що бажають отримати у власність земельні ділянки;

· відсутня "черговість" розгляду заяв громадян;

· відсутня пріоритетність (переважне право) певних категорій фізичних осіб на отримання земельних ділянок у конкретно визначеній місцевості (в зв'язку з цим найбільш незахищеними залишаються місцеві жителі);

· не передбачено відповідальності органів державної влади та органів місцевого самоврядування за неоформлення (неналежне оформлення) прав на земельні ділянки;

· не передбачено достатніх гарантій захисту земель від їх нецільового використання;

· не передбачено реального вирішення проблеми забезпечення вільного доступу до водних об'єктів, що традиційно є місцями загального водокористування населення регіону (при передачі земель водного фонду в оренду приватним особам);

· відсутність в Кодексі про адміністративні правопорушення та Кримінальному кодексі України норм, що встановлюють відповідальність за невиконання посадовими особами обов'язків щодо організації надання фізичним особам (у тому числі місцевим жителям) земельних ділянок у власність та користування; інформування населення про надання земельних ділянок у власність та користування.

Зважаючи на виявлені прогалини в земельному законодавстві, Тимчасовою слідчою комісією прийнято рішення про внесення наступних пропозицій:

1. Напрацювати проекти відповідних змін до діючих нормативно-правових актів, з метою ліквідації даних прогалин в земельному законодавстві.

2. Кабінету міністрів України, Державному комітету України з земельних ресурсів протягом двох місяців внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо врегулювання на законодавчому рівні вище перерахованих прогалин в земельному законодавстві.

3. При підготовці проектів законів про внесення змін до діючого законодавства детальну увагу приділити:

· ст. 19 Земельного кодексу України (в частині включення до класифікації такої категорії як "землі загального користування";

· ст. 20 ЗК України (в частині деталізації порядку зміни цільового призначення земельних ділянок з метою посилення законодавчих гарантій щодо запобігання необґрунтованій зміні цільового призначення);

· ст. 126 ЗК України (передбачити, що право користування земельною ділянкою може виникати й за інших підстав);

· ст. 82 ЗК України (в частині розширення переліку набуття юридичними особами земельних ділянок не лише для підприємницької діяльності, а й для інших категорій таких як благодійність тощо);

· розроблення регламентованого порядку обліку фізичних осіб, що бажають отримати у власність земельні ділянки,

· гарантування на рівні закону пріоритету місцевих жителів на отримання земельних ділянок,

· встановлення юридичної відповідальності посадових осіб за порушення земельного законодавства.

Виявлені факти порушень посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки

В результаті співпраці та опрацювання отриманої інформації від РДА, земельних управлінь в районах, прокуратури районів та прокуратури Київської області, Державного комітету України із земельних ресурсів, податкової адміністрації України, міністерства охорони навколишнього природного середовища України, управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області, Київського обласного управління лісового та мисливського господарства, Київського обласного виробничого управління меліорації і водного господарства, а також, інших державних органів Тимчасовою слідчою комісією було встановлено, що мають місце ряд порушень земельного законодавства.

Слід враховувати ті обставини, що домогтися суттєвого підвищення ефективності протидії порушенням законів у сфері додержання земельного законодавства та прав громадян у сфері земельних відносин не вдається, в першу чергу в результаті відсутності скоординованої роботи правоохоронних та контролюючих органів, а інколи і внаслідок скоєння злочинів особами, які повинні виявляти та усувати порушення.

У сфері землекористування найпоширенішим і масовим явищем є прийняття незаконних рішень про виділення земель, надання земельних ділянок у розмірах, що перевищують встановлені законом норми, самовільне зайняття земельних ділянок, псування, нещадна експлуатація та не відновлення їх родючості, несплата орендних платежів, самовільне зайняття земельних ділянок водного фонду, незаконне надання їх у користування, вилучення земель лісового фонду та ін.

Посадові особи органів місцевого самоврядування та виконавчої влади допускають масові порушення законів у сфері земельних відносин на які не завжди реагують контролюючі та правоохоронні органи. Не поодинокі випадки, коли посадовці не тільки не упереджують порушення земельного законодавства, але і самі вчиняють корисливі злочини.

Порушується порядок надання земельних ділянок у користування та власність, зокрема за відсутності проектів землеустрою, технічної документації, визначення розмірів цих земель, внаслідок чого зростає кількість незаконних розпоряджень органів влади щодо надання у власність та користування земельних ділянок, щодо зміни цільового призначення земель. Залишаються не винесеними в натуру прибережні захисні смуги річок і водойм. Безвідповідальність органів контролю та влади, зловживання службових осіб сприяють створенню тіньового ринку землі.

Управління з контролю за використанням та охороною земель у Київській області своєчасно не реагує на порушення земельного законодавства. Попри розповсюдженість фактів самовільного захоплення земельних ділянок, надання значних площ єдиним масивом на підставних осіб, Управлінням не надається правова оцінка законності відведення та використання таких земель.

Спеціально уповноважені органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів в тому числі і Державного земельного кадастру неналежним чином реалізовують надані їм повноваження. В діяльності цих органів нерідко допускаються порушення, за результатами виявлення яких мають порушуватися кримінальні справи.

Державна екологічна інспекція та Управління з контролю за використанням та охороною земель у Київській області до органів прокуратури в основному надсилають матеріали про дріб'язкові порушення, чим створюють видимість ефективної роботи.

Варто відзначити, що в багатьох випадках на незаконні розпорядження РДА вносились протести прокурорів та подавались позови до суду щодо скасування незаконних рішень, однак, проведена робота правоохоронними та контролюючими органами області щодо профілактики, виявлення та розслідування правопорушень у сфері земельних відносин є неадекватною тому масштабу, що відбувався і відбувається із землею в області. Переконаний, що наглядова діяльність прокурорів потребує активізації.

Попри те, що в результаті внесення протестів деякі незаконні розпорядження були скасовані, все ж таки деякі протести прокурорів були відхилені.

В зв'язку з цим постає питання щодо бездіяльності органів прокуратури в частині притягнення до кримінальної відповідальності посадових осіб РДА, які всупереч законодавства приймають рішення про відведення земельних ділянок. Так дії посадовців кваліфікуються відповідно до розділу XVII Кримінального кодексу України (злочини у сфері службової діяльності), а саме:

ст. 364 - зловживання владою або службовим становищем;

ст. 365 - перевищення влади або службових повноважень;

ст. 366 - службове підроблення;

ст. 367 - службова недбалість;

Однак, кількість порушених кримінальних справ за даними статтями просто мізерна, не кажучи вже про дії, що кваліфікуються як "Одержання хабара" та "Провокація хабара" (ст. 368, 370 Кримінального кодексу України).

В черговий раз постає питання щодо недосконалості законодавства в частині притягнення посадових осіб до кримінальної відповідальності за порушення земельного законодавства.

За результатами роботи Тимчасової слідчої комісії, виявлені порушення в діях посадових осіб державних адміністрацій Київської області можна поділити за наступними групами:

1) відведення (спроби відведення) земельних ділянок за рахунок лісів;

2) відведення (спроби відведення) земельних ділянок водного фонду;

3) надання земельних ділянок у власність чи користування за відсутності необхідних документів;

4) надання земельних ділянок у власність чи користування з перевищенням норм встановлених земельним законодавством;

5) відведення земельних ділянок за заявами з яких неможливо встановити авторство (підставні особи, студенти);

6) незаконне надання земельних ділянок в оренду (без розробки проекту землеустрою; без проведення аукціону (коли на земельну ділянку претендують 2 і більше особи); надання земельних ділянок за технічною документацією, а не за проектом землеустрою; без проведення державної реєстрації договорів, без сплати земельного податку та орендної плати);

7) невиконання державними адміністраціями обов'язків, встановлених законодавством, щодо охорони земель природно заповідного фонду та земель історико-культурного призначення.

8) неодноразова передача у власність громадян земельних ділянок одного виду користування;

9) виділено земельні ділянки під ОСГ із земель, які знаходяться в межах населеного пункту

10) надання у власність земельних ділянок які перебувають на праві постійного користування в інших осіб.

За інформацією, що надійшла до Тимчасової слідчої комісії від прокуратури Київської області у відповідь на надісланий запит, упродовж 2008 та поточного років міжміськрайпрокурорами в Київській області опротестовано 308 актів місцевих державних адміністрацій у сфері земельних відносин. За результатами розгляду задоволено 261 протест, упереджено незаконне надання у власність та користування 7 тис. га земель.

Міжрайонною природоохоронною прокуратурою Київської області у 2008 році внесено ряд протестів на дії голови Києво-Святошинської РДА по видачі листів про надання згоди на виготовлення проектів землеустрою, зокрема листів від 16.10.2007 N 07-34-4822, N 07-34-4823, N 07-34-4824, N 07-34-4825, N 07-34-4826, N 07-34-4827. Даними листами, всупереч ст. ст. 57, 58 Лісового кодексу України, ст. 118, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України РДА змінено цільове призначення земельних ділянок лісового фонду (по 0,99 га кожним листом) та передано у власність громадянам. Листи-дозволи відкликано.

Тимчасовою слідчою комісією встановлено, що Міжрайонною природоохоронною прокуратурою Київської області також подано ряд позовів щодо скасування незаконних рішень районних державних адміністрацій, зокрема:

· позов про визнання недійсним листа дозволу Києво-Святошинської РДА, яка всупереч ст. 118, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України надано земельні ділянки громадянам у межах населеного пункту;

· позов про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки лісового фонду га території Обухівського району, наданої ТОВ "Козинське", де всупереч вимогам Лісового кодексу України земельна ділянка лісового фонду площею 1 га надана підприємству для будівництва об'єкта без зміни цільового призначення;

· 2 позови до Бориспільської РДА про визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок та державних актів на право власності. Позови подані в зв'язку з тим, що всупереч вимог Водного фонду України фермерському господарству продано земельні ділянки водного фонду.

Наразі розгляд судових справ триває.

Також встановлено, що розпорядженнями Голови Макарівської РДА від 17.08.2007 N 2955, від 30.12.2005 N 749, від 22.02.2006 N 99 всупереч вимогам Закону України "Про фермерське господарство" передано у власність земельні ділянки ФГ громадянам, як не є родичами. Лише в 2009 році дані розпорядження було скасовано.

Статтею 121 Земельного кодексу України чітко встановлено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Однак Розпорядженням Макарівської РДА від 19.11.2008 N 4249 надана у власність земельна ділянка площею, що перевищує норму безоплатної приватизації. Отже, за таких обставин, відносно посадових осіб Макарівської районної державної адміністрації слід порушувати кримінальні справи за ст. 365 Кримінального кодексу України, оскільки виявлено явне перевищення влади та службових повноважень.

Міжрайонною природоохоронною прокуратурою Київської області у 2009 році чітко встановлено, що листом голови Києво-Святошинської РДА від 12.05.2008 N 07-34-1966 всупереч вимогам ст. 116 ЗК України, п. 12 перехідних положень ЗК України земельна ділянка надана у власність із перевищенням повноважень. Водночас за результатами незаконних дій посадовців Києво-Святошинської РДА не було порушено кримінальної справи, а лише внесено протест на незаконний лист.

Тимчасовою слідчою комісією встановлено ряд випадків незаконного відведення (надання) земельних ділянок лісового та водного фондів. Так, на сьогоднішній день, в судових інстанціях перебувають позови міжрайонної природоохоронної прокуратури Київської області до деяких державних адміністрацій, зокрема: позов до Обухівської РДА та Київської обласної державної адміністрації про скасування розпоряджень та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки лісового фонду, оскільки незаконним розпорядження, всупереч вимогам Лісового кодексу України надано у користування 9 га земель лісового фонду для будівництва і обслуговування житлових будинків громадській організації СС "Сяйво". Крім того, Обухівською РДА та Київською ОДА всупереч вимогам Водного кодексу України передано в оренду водну поверхню для будівництва об'єктів. Також подано позов до Києво-Святошинської РДА про скасування розпорядження голови РДА, яким всупереч вимогам Лісового кодексу України припинено право постійного користування 6 га земель лісового фонду з перевищенням повноважень. В черговий раз встановлено, що відносно посадових осіб державних адміністрацій не порушено кримінальні справи за явні перевищення влади та службових повноважень, що свідчить про формальний підхід органів прокуратури до нагляду за дотримання законодавства.

З матеріалів досліджених Тимчасовою слідчою комісією також випливають порушення вчинені Фастівською районною державною адміністрацією, оскільки розпорядженням голови Фастівської РДА всупереч вимогам Лісового кодексу України скасовано розпорядження, яким передано у постійне користування Фастівському лісгоспу понад 17 тис. га земель лісового фонду. Наразі до суду подано позов про скасування незаконного розпорядження, триває судовий розгляд.

Київською обласною державною адміністрацією розпорядженнями в.о. Київської облдержадміністрації від 01.10.2007 N 926, 927, 928, 929 в порушення вимог ст. 58 Лісового кодексу України змінено цільове призначення земель лісового фонду без вирішення питання щодо збереження чи вирубування дерев і чагарників, порядку використання одержаної при цьому деревини. За повідомленням прокуратури Київської області, головою Київської обласної державної адміністрації задоволено протести прокуратури області, принесені на незаконні розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації щодо продажу фермерським господарствам "Розділля-2004" та "Сокіл-2004" земельних ділянок по 100 га кожному, що фактично відносяться до земель водного фонду, як видані всупереч ст. 8 Закону України "Про фермерське господарство".

Тимчасовою слідчою комісією з'ясовано, що факти незаконної передачі земельних ділянок фермерським господарствам "Розділля-2004" та "Сокіл-2004" є непоодинокими. Так, Розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації від 04.11.2004 N 924, всупереч ст. 4 Водного кодексу України, ст. 8 Закону України "Про фермерське господарство" у приватну власність СФГ "Розділля-2004" передано 6,4 га боліт та 1,4 га під водою - землі водного фонду, а Розпорядженням від 04.11.2004 N 925, з тими ж порушеннями законодавства, у приватну власність СФГ "Сокіл-2004" передано 6,3 га боліт та 3,2, а під водою - землі водного фонду. На дані незаконні розпорядження 16.07.2008 були внесені протести Київської обласної прокуратури, за результатами їх розгляду розпорядження скасовано.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", - на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Водночас, всупереч зазначені статті Закону, а також, ст. 20 та 151 Земельного кодексу Київською обласною державною адміністрацією надавалися листи-дозволи на розробку проектів землеустрою щодо вилучення земель лісового фонду, зміни їх цільового призначення та надання у власність 27 громадянам. В результаті подання обласної прокуратури від 04.11.2008 дані листи були скасовані. Однак, посадові особи державної адміністрації які вчиняють дії всупереч чинному в Україні законодавства не несуть за протиправні дії жодної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 - 2, 6 ст. 149 Земельного кодексу України, - земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п'ятою, дев'ятою цієї статті.

Всупереч вимогам даної статі Земельного кодексу України затверджено 19 проектів землеустрою про припинення права постійного користування земельними ділянками лісового фонду, у той час коли висновки про погодження проектів Київським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, ДП "Київський лісгосп" відкликані.

На розгляді Київської обласної державної адміністрації перебуває подання Київської обласної прокуратури від 16.04.2009 про скасування розпоряджень, якими в порушення вимог ст. 23, 65, 66 Земельного кодексу громадянам змінено цільове призначення земель сільськогосподарського призначення на землі транспорту, промисловості та зв'язку. Пункт 10 постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 N 502 передбачає, що якщо зміна цільового призначення стосується земельних ділянок - ріллі, багаторічних насаджень для несільськогосподарських потреб, лісів першої групи площею понад 10 гектарів, а також земельних ділянок природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та особливо цінних земель, що проводиться за рішенням Кабінету Міністрів України, районна держадміністрація подає проектні матеріали разом із своїм висновком до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної держадміністрації. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна держадміністрація розглядає подані проектні матеріали і готує свій висновок для подання Кабінету Міністрів України для прийняття відповідного рішення. Водночас в порушення даного пункту Постанови КМУ, Київською обласною державною адміністрацією видано декілька розпоряджень про зміну цільового призначення, які є частинами однієї земельної ділянки площею понад 10 га. Подання обласної прокуратури перебуває на розгляді в Київській ОДА, дане питання ретельно вивчається слідчою комісією.

Володарська районна державна адміністрація. Законом України "Про оренду землі" в статті 15 зазначено невід'ємну частину договору оренди землі, якою зокрема є:

· план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;

· кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

· акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

· акт приймання-передачі об'єкта оренди;

· проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом. (Абзац шостий частини четвертої статті 15 із змінами, внесеними згідно із Законом N 509-VI від 16.09.2008).

У разі якщо договором оренди землі передбачається здійснити заходи, спрямовані на охорону та поліпшення об'єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи.

Водночас слідчою комісією встановлено, між Володарською районною державною адміністрацією та ЕНАФ "МРІЯ" на підставі розпорядження Володарської РДА від 27.03.2008 року N226 укладено договір оренди земельної ділянки 253, 55 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Капустинської сільської ради Володарського району терміном на 7 місяців до 01.11.2008 року включно. В порушення ст. 15 Закону України "Про оренду землі" у вказаному договорі оренди земельної ділянки відсутні невід'ємні додатки крім одного, - акту приймання-передачі об'єкта оренди.

Дані дії можна кваліфікувати за ст. 367 Кримінального кодексу України, як службову недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них. Однак за результатами проведеної Володарською прокуратурою перевірки лише внесено подання про усунення порушень вимог земельного законодавства, яке було розглянуто, а порушення усунуті.

Для Кагарлицької районної державної адміністрації, характерна видача розпоряджень, всупереч ст. 118, 151 Земельного кодексу України, якими надано дозвіл на замовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянам без висновку природоохоронного органу про можливість відведення земельної ділянки, а також без затвердження матеріалів територіальних органів про можливість відведення земельної ділянки.

Так, виявлено наступні незаконні розпорядження Кагарлицької РДА від 13.04.2009 N 1316 (0,30 га), N 1317 (0,20 га), N 1318 (0,10 га), N 1319 (0,16 га), 1320 (0,18 га), N 1321 (0,20 га), N 1323 (0,08 га), N 1324 (0,10 га), N 1325 (0,30 га), N 1326 (0,10 га), N 1327 (0,10 га). За результатами розгляду протестів прокуратури, вищезазначені розпорядження були скасовані. Водночас, в черговий раз дії посадових осіб залишаються безкарними попри невиконання або неналежне виконання службовими особами своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що відповідно кваліфікується до ст. 367 КК України.

Розпорядженнями Яготинської районної державної адміністрації N 412 від 23.10.2006 р., N 473 від 07.12.2006 р., N 489 від 12.12.2006 р., N 32 від 02.02.2007 р., N 448 від 12.12.2006 р. незаконно затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку Яготинському РВ ГУ МВС України, Яготинській районній державній насіннєвій інспекції в Київській області, Головному управлінню статистики в Київській області, Управлінню державної служби охорони в Київській області, Яготинському районному комісаріату відповідно, для розміщення приміщень, в межах міста Яготин. Відповідно до п. 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, - до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій", - Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України. Водночас, всупереч даної вимоги закону, розпорядженням Яготинської РДА N 118 від 27.04.2005 р. проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання в оренду ВАТ "Райагрофірм" не виготовлявся. Також, даним розпорядженням порушено ст. 56 Закону України "Про землеустрій", оскільки не були розробленні матеріали польових геодезичних робіт і плану земельної ділянки. Протест прокурора на дане незаконне розпорядження був внесений 29.09.2008 і розглянутий 14.10.2008 р. Розпорядження було скасовано, однак як випливає з даного факту ВАТ "Райагрофірм" користувалася земельною ділянкою всупереч Закону понад 3 роки.

Миронівською районною державною адміністрацією видане розпорядження N 253 від 14.05.2008 про вилучення та переведення земель, які рахуються за СГВК "Зеленьки" в землі державної власності (землі запасу) на території Зеленьківської сільської ради. Встановлено, що дане розпорядження не відповідає ст.ст. 141, 142 Земельного кодексу України, оскільки добровільна відмова від права користування цією земельною ділянкою є підставою для прийняття рішення про припинення права користування цією земельною ділянкою, а не про її вилучення.

Пунктом 5 ст. 149 Земельного кодексу України передбачено, що районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:

а) сільськогосподарського використання;

б) ведення водного господарства, крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті;

в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті.

Однак в порушення даних вимог Закону Миронівською районною державною адміністрацією видане розпорядження N 253 від 14.05.2008 за відсутності підстав, передбачених ст. 149 ЗК України. Розпорядження скасоване.

Крім того встановлено, що мають місце порушення в діяльності Миронівської районної державної адміністрації вимог Законів України "Про оренду землі", "Про землеустрій", "Про оцінку земель", "Про місцеві державні адміністрації" та норм Земельного кодексу України. Так, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", згідно з якими місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону, а також вимог п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель", згідно з якими обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, Миронівською районною державною адміністрацією при укладенні договорів оренди земельних ділянок допускалися факти визначення орендної плати за користування земельними ділянками без проведення обов'язкової нормативної грошової оцінки землі.

В порушення вимог п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, згідно з якими до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади, якими є районні державні адміністрації, а також п. 3 ст. 16 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", згідно з якими місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією України і Законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за використанням та охороною земель, Миронівською районною державною адміністрацією належним чином не забезпечувався контроль за використанням земель на території району. Як наслідок, мали місце факти використання земельних ділянок без укладення договорів оренди.

У Фастівській районній державній адміністрації виявлено випадки, коли всупереч ст.ст. 17, 154, 155 Земельного кодексу України, при наданні дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки Фастівська РДА розпорядилася земельною ділянкою не державної (приватної) форми власності. Зокрема мова йде про Розпорядження Фастівської РДА N 282 від 02.03.2009 р. Попри внесений протест Фастівської міжрайонної прокуратури Київської області незаконне розпорядження не було скасоване, а протест прокурора був відхилений. Наразі триває розгляд судової справи щодо скасування незаконного розпорядження. Натомість, за явне перевищення влади та службових повноважень, посадових осіб Фастівської РДА до відповідальності не притягнуто.

З наданої Фастівською міжрайонною прокуратурою (за сприяння прокуратури Київської області) інформації, Тимчасова слідча комісія встановила, що за обвинуваченням головного спеціаліста юридичного відділу Фастівської районної державної адміністрації Джуня В. М. у вчиненні злочинів, передбачених ст. ст. 364 ч. 1 (Зловживання владою або службовим становищем) та ч. 1 ст. 367 (Службова недбалість) Кримінального кодексу України, кримінальну справу з обвинувальним висновком направлено до суду. Однак, 10.06.2008 Фастівським міськрайонним судом Київської області на підставі ст. 7 КПК України та ст. 48 КК України винесено постанову про звільнення Джуня В. М. від кримінальної відповідальності в зв'язку із зміною обстановки. Отже, з вищезазначеного випливає, що навіть поодинокий факт порушення відносно посадових осіб державних адміністрацій кримінальних справ з подальшим її судовим розглядом, фактично не гарантує притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб. В зв'язку з цим вкрай необхідним є розширення переліку підстав притягнення до кримінальної відповідальності посадовців за порушення земельного законодавства та встановлення чіткої міри покарання (через доповнення норм Кримінального кодексу) за вчинені злочини.

В діяльності Фастівської районної державної адміністрації виявлені факти порушень, що характерні і в державних адміністраціях інших районів. Зокрема мова йде видачу розпоряджень всупереч ст. 121 Земельного кодексу України, а саме при затвердженні технічної документації із землеустрою для передачі земельної ділянки у приватну власність не зазначено розмір земельної ділянки, що передається у приватну власність (для прикладу Розпорядження Фастівської РДА N 289 від 18.03.2009).

В Бородянській районній державній адміністрації виявлені випадки надання значних площ єдиним масивом на підставних осіб

Всупереч вимог ст. 33 Земельного кодексу України, ст. 5 Закону України "Про селянське фермерське господарство" виділено земельні ділянки під ОСГ єдиним масивом громадянам.

Розпорядження Бородянської РДА

N 1417 від 26.08.08 р. - 30 громадянам 30 га;

N 795 від 27.05.2008 р. - 58 громадян - 116 га;

N 1551 від 24.09.2008 р. - 19 громадян - 38 га;

N 1567 від 25.09.2008 р. - 31 громадян - 62 га;

N 1570 від 25.09.2008 р. - 30 громадян - 60 га;

N 1542 від 23.09.2008 р. - 24 громадян - 48 га;

N 1535 від 22.09.2008 р. - 20 громадян - 20 га;

N 1485 від 04.09.2008 р. - 6 громадян - 6 га;

N 1538 від 22.09.2008 р. - 30 громадян - 30 га;

N 1978 від 13.11.2008 р. - 5 громадян - 5 га;

На вищезазначені розпорядження прокуратурою Бородянського району були внесені протести. За результатами їх розпорядження були скасовані.

Однак наявні випадки коли в Бородянській РДА було відхилено протести прокуратури, а незаконні розпорядження не були скасовані.

Зокрема це розпорядження Бородянської РДА N 542, 544, 545, 1242, 1256, 1257, 1258 про виділення землі єдиним масивом під ОСГ. В зв'язку з відхиленням протестів прокурора заявлено адміністративний позов до РДА. Судовий розгляд триває.

Також, в Бородянській РДА виявлено й інші незаконні розпорядження: всупереч ст. 57 Лісового кодексу України та ст. 149 Земельного кодексу виділення землі лісового фонду СГК "Добробут" без проведення вилучення та зміни цільового призначення; (Розпорядження N 158 від 15.02.2006 р.);

всупереч вимог ст. 59, 123 Земельного кодексу, ст. 80, 89 Водного кодексу виділені землі водного фонду під садівництво СГК "Берегиня"; (Розпорядження N 351 від 14.03.2008 р.)

всупереч ст. 81, 119 Земельного кодексу України передано у власність для ведення ОСГ земельну ділянку площею 1.7 га громадянину, не дивлячись на те, що нею також користувались інші громадяни; (Розпорядження N 1386 від 18.08.2008 р.).

В Бородянській РДА характерні випадки порушень, виявлені і в інших районах Київської області, зокрема всупереч п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України виділено земельні ділянки під ОСН із земель, які знаходяться в межах населеного пункту (Розпорядження N 2164 від 16.12.2008).

Крім того, комісією встановлено, що на Розпорядження Бородянської районної державної адміністрації неодноразово вносились протести і прокуратури Київської області. Так, розпорядженнями Бородянської РДА N 324 від 23.06.2005, N 1553 від 29.12.2006, N 65 від 04.02.2005, в порушення вимог ст. 20, 50 Закону України "Про землеустрій" земельні ділянки відведено в оренду без розробки проекту землеустрою. Також, в порушення вимог ст. 20 Земельного кодексу України розпорядженням Бородянської РДА передано земельну ділянку в оренду без зміни цільового призначення земельної ділянки лісового фонду площею 0,8 га. За результатами розгляду протестів прокуратури Київської області незаконні розпорядження було скасовано.

В Богуславському районі встановлено, що Богуславська районна державна адміністрація не дотримується вимог покладених на неї ст. 16 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", а саме не здійснюється державний контроль за використанням земель транспорту.

Крім цього мають місце, всупереч ст. 116 - 118 Земельного кодексу України видача розпоряджень Богуславьскої РДА про передачу земельних ділянок у власність юридичній особі.

Непоодинокі факти внесення прокуратурою Богуславського району протестів на незаконні Розпорядження Богуславської РДА, що видані всупереч ст. 118, 151 Земельного кодексу України, а саме надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою без проведення (визначення) місця розташування земельної ділянки.

Процес виявлення фактів порушення посадовими особами Богуславської районної державної адміністрації земельного законодавства України, - триває.

Надання земельних ділянок в оренду у незаконний спосіб виявлено і в Згурівському районі. Розпорядженнями Згурівської районної державної адміністрації від 29.12.2007 N 855, від 31.01.2008 N 83, від 11.07.2008 N 477, від 15.04.2008 N 277, від 13.03.2008 N 315 та іншими розпорядженнями, всупереч вимогам ст. 118, 123, 124, 126 Земельного кодексу України земельні ділянки надано в оренду за технічною документацією, а не за проектом землеустрою.

Також встановлено, що всупереч вимог Земельного кодексу України службові особи Згурівської РДА належним чином не здійснюють державний контроль у сфері охорони та використання земель.

Ситуація у Таращанському районі в частині надання земельних ділянок в оренду ідентична ситуації, що склалася і в Згурівському районі та в більшості районах Київської області. Так, Розпорядженнями Таращанської районної державної адміністрації також всупереч ст. 118 Земельного кодексу України земельні ділянки надаються в оренду за технічною документацією, а не за проектом землеустрою. Прикладом незаконних розпоряджень Таращанської РДА є N 271 від 271, N 296 від 04.10.2007, N 124 від 20.04.2007, N 299 від 08.10.2007. В зв'язку з цим вкрай важливим є активізація роботи прокуратури Таращанського району, оскільки виявлення лише в 2009 році незаконних розпоряджень голови Таращанської РДА, що були видані в 2007 році, є неадекватною тому масштабу що відбувається із землею в районі та області в цілому.

Тимчасовою слідчою комісією встановлено, що мають місце випадки коли адміністрації, будучи відповідачами у справах за позовами інших осіб, не вживають заходів до оскарження судових рішень, ухвалених не на користь держави та з порушенням норм матеріального і процесуального права.

Так, за інформацією прокуратури Київської області, наданою на запит Тимчасової слідчої комісії, постановою Макарівського районного суду Київської області від 16.02.2006 задоволено адміністративний позов Кошеля В. М. до Макарівської районної державної адміністрації про визнання дій останньої щодо відмови у зміні цільового призначення належної йому на праві власності земельної ділянки площею 70,4801 га. Адміністрацію зобов'язано надати Кошелю В. М. дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки із ведення особистого селянського господарства на землі для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд, а після його виготовлення та погодження в установленому законом порядку розглянути подані матеріали та прийняти відповідне рішення.

Аналогічно, Макарівським районним судом задоволено адміністративні позови Нетудихати Т. Г. (35,097), Тарадайко Н. А. (35,9564 га), Ткачук Д. А. (28,2027 га), Ставицького Е. А. (13 га).

На вказані вище постанови Макарівського районного суду прокуратурою Макарівського району внесені апеляційні скарги.

Крім того комісією встановлено, що в судових інстанціях перебувають й інші позови відповідачами за якими є Макарівська районна державна адміністрація, зокрема: позови про визнання нечинними розпоряджень Макарівської РДА, скасування державного акту на землю, вилучення земельної ділянки, поданий в інтересах ДП "Макарівське лісове господарство" до Бронзи С. Г. та Макарівської РДА від 17.11.2008 N 35; в інтересах ДП "Макарівське лісове господарство" до Голуба П. А. та Макарівської РДА від 17.11.2008 N 36; в інтересах ДП "Макарівське лісове господарство" до Ярош Т. І. та Макарівської РДА від 17.11.2008 N 37; позов в інтересах ДП "Макарівське лісове господарство" до Компанченка В. А. та Макарівської РДА від 17.11.2008 N 38; позов в інтересах ДП "Макарівське лісове господарство" до Охріменко О. В. та Макарівської РДА від 17.11.2008 N 39; позов в інтересах ДП "Макарівське лісове господарство" до Барнича Г. В. та Макарівської РДА від 17.11.2008 N 40; позов в інтересах ДП "Макарівське лісове господарство" до Тимошенко Л. А. та Макарівської РДА від 17.11.2008 N 41; позов в інтересах ДП "Макарівське лісове господарство" до Ковтуненко О. В. та Макарівської РДА від 17.11.2008 N 42.

Також встановлено, що розпорядженнями Макарівської РДА від 25.05.2007 N 1511 та від 13.10.2006 N 981, всупереч вимог ст. 116, 118 Земельного кодексу України вказаними розпорядженням безоплатно передано у власність громадянам земельні ділянки, які перебувають на праві постійного користування в іншої особи.

В Білоцерківській районній державній адміністрації виявлено деякі порушення земельного законодавства, що вичиняються посадовими особами всупереч інтересів громадян та юридичних осіб.

Так, неодноразово допускалися випадки, коли в порушенням п. 5 ст. 123 Земельного кодексу України, згідно з якою відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки Білоцерківською районною державною адміністрацією клопотання громадян та деяких юридичних осіб про передачу в оренду земельних ділянок на якій розташовані нежитлові приміщення для організації виробництва не розглянуто, рішення про його задоволення та відмову не прийнято. Дані порушення земельного законодавства були усунені лише за результатами прокурорського реагування.

Також встановлено, згідно розпорядження голови Білоцерківської районної державної адміністрації за N 286 від 16.05.2007 "Про затвердження технічної документації по оформленню державних актів на право приватної власності на землю членам садового товариства "Геолог" в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області" затверджено технічну документацію по оформленню державних актів на право приватної власності на землю членам садового товариства "Геолог" в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області та надано у власність земельні ділянки для ведення садівництва в садовому товаристві "Геолог" в адміністративних межах Фурсівської сільської ради загальною площею 0,4759 га, з подальшим виготовленням державних актів на право приватної власності на землю згідно додатку. Відповідно до п. 1, 2 зазначеного додатка вищевказаного розпорядження Василенку Юрію Миколайовичу, жителю м. Біла Церква, передано у приватну власність дві земельні ділянки, що розташовані за адресою: с. Чмирівка, садове товариство "Геолог" ділянка N 39 відповідно площею 0,0843 га та площею 0,0357 га, що є порушенням п.п. "а" п. 3, п 5 ст. 116 Земельного кодексу України, оскільки земельна ділянка площею 0,0357 га у гр. Василенка Юрія Миколайовича в користуванні не перебувала. Розпорядження скасовано.

Не зважаючи на небажання Голови Обухівської районної державної адміністрації Остринського В. К. співпрацювати з слідчою комісією, за сприяння прокуратури Київської області було виявлено ряд порушень вчинених посадовими особами Обухівської РДА.

Державним комітетом України із земельних ресурсів повідомлено, що за результатами розгляду документації із землеустрою, розробленої ПП "Фокус-2002", встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 21,74 га у власність сімнадцяти громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області розроблено з порушенням вимог статті 33, пунктів 6, 7 статі 118 Земельного кодексу України відповідно до заяв громадян, які є студентами Інституту фізкультури та спорту України та Київського політехнічного інституту. Відповідно до їх письмових пояснень, вони не зверталися до Обухівської районної державної адміністрації із заявами щодо приватизації земельних ділянок, що розташовані на території Підгірцівської сільської ради.

Виявлено факти розбазарювання земель історико-культурного призначення.

Як приклад розпорядженнями голови Обухівської райдержадміністрації від 21.11.07 NN 1710, 1711, 1712 всупереч вимогам ст. 17 Закону України "Про охорону культурної спадщини", згідно з якою всі пам'ятки археології та землі, на яких вони розташовані, перебувають у державній власності або вилучаються у державну власність, надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, загальною площею 29,7 га у власність 30 громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності в межах Витачівської сільської ради. Зазначена земельна ділянка розташована в межах центральної частини другого Витачівського городища - літописного Новгород-Святополка та є пам'яткою археології. Площа земель, які потрапляють у зону давньоруського міста-фортеці 15 га.

Прокурором Обухівського району з вищевказаних підстав розпорядження голови Обухівської райдержадміністрації про затвердження проекту із землеустрою щодо надання 30 громадянам у власність земельних ділянок опротестовано. Протест задоволено, незаконне розпорядження скасовано.

На засіданнях Тимчасової слідчої комісії детально обговорювались питання щодо виявлених фактів порушень посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України та законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки. В тому числі детальному вивченню та аналізу, членам ТСК було запропоновано виявлені факти в Бориспільській районній державні адміністрації.

Тимчасовою слідчою комісією встановлено, що на території Бориспільського району склалася найбільш загрозлива ситуація щодо порушень земельного законодавства.

Так, за інформацією, що була надана Бориспільською міжрайонною прокуратурою за сприяння прокуратури Київської області лише на розпорядження Бориспільської РДА виданих протягом 2008 року було внесено 109 протестів прокуратури.

Для порівняння упродовж 2008 року у всій Київській області міжміськрайпрокурорами опротестовано 308 актів місцевих державних адміністрацій у сфері земельних відносин.

Тобто, з усіх опротестованих розпоряджень місцевих РДА, більшу частину незаконних актів були видані Бориспільською районною державною адміністрацією.

Найбільш актуальним є факт надання дозволів на складання проекту землеустрою по відведенню земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за рахунок лісів, що суперечить ст.ст. 57 Лісового кодексу України, ст.ст. 57, 149 Земельного кодексу України, розпорядженню Кабінету міністрів України від 10 квітня 2008 р. - (17 розпоряджень);

· Розпорядження від 03.04.2008 N 2169 - N 2185; На дані розпорядження внесено протести Бориспільської міжрайонної прокуратури. Протести відхилено! Заявлено позови.

Більш детально щодо даної ситуації: Розпорядженням голови Бориспільської районної державної адміністрації від 02.11.07 - 17 громадянам надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок по 0,99 га кожному у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель ДП "Бориспільський лісгосп" в межах Великоолександрівської сільської ради площею 17 га. Як відомо, ліси площею, понад 1 га для потреб не пов'язаних з лісогосподарським виробництвом вилучає виключно Кабінет Міністрів України.

Бориспільською міжрайонною прокуратурою вказане розпорядження опротестовано. Протест задоволено та розпорядження скасовано.

Однак, в подальшому, 03.04.2008 року, Бориспільська райдержадміністрація надала тим самим громадянам дозволи на складання проектів землеустрою на вказані земельні ділянки. Наразі тривають судові розгляди щодо скасування незаконних розпоряджень. В даному випадку не йдеться про "помилкову" видачу незаконного розпорядження. Оскільки посадові особи Бориспільської РДА чудово розуміли, що вчиняють незаконні дії повторно намагаючись відвести землі лісового фонду.

Тимчасовою слідчою комісією встановлено, що Бориспільською районною державною адміністрацією надана для садівництва земельні ділянки водного фонду, що суперечить ст. 1, 3, 5, 86 - 89 Водного кодексу України, ст.ст. 3, 22, 35, 58 - 61, 118 Земельного кодексу України (9 розпоряджень).

· Розпорядження N 704, 705, 706, 707, 708 від 04.02.2008

· Розпорядження N 1363 від 03.03.2008 (ГО "ОГ "Краєвид")

· Розпорядження N 250, 252, 249 від 14.01.2008 (Садові товариства "Сади Бориспільщини", "Квітучий край", Бориспільський затишок")

В результаті того, що Бориспільська РДА надала інформацію з недотриманням форм запропонованих Тимчасовою слідчою комісією, не можливо точно встановити розміри земельних ділянок. Є всі підстави вважати, що дані дії були вчинені свідомо, з метою приховати протизаконні спроби відведення земельних ділянок в особливо великих розмірах.

Дані дії кваліфікуються відповідно до ст. 364, 365, 367 Кримінального кодексу України, а також, як невиконання службовою особою вимог Тимчасової слідчої комісії, створення штучних перешкод в її роботі, надання недостовірної інформації - ст. 351 КК України.

Бориспільською районною державною адміністрацією Наданий дозвіл на складання проекту землеустрою по відведенню земельних ділянок за відсутності необхідних документів, що суперечить ст.ст. 118, 151 Земельного кодексу України, (приклад: відсутність документів та матеріалів що підтверджують розмір земельної ділянки) (13 розпоряджень);

· Розпорядження від N 6501 до N 6514 від 23.10.2008

На дані 13 розпоряджень внесено протести Бориспільської міжрайонної прокуратури. Протести задоволені. Розпорядження скасовано.

Водночас, насторожує той факт, що посадові особи Бориспільської РДА не вживають належних заходів щодо організації та дотримання встановленого порядку підготовки документів.

Дані дії можна розцінювати як службову недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них - ст. 367 КК України.

Тимчасовою слідчою комісією встановлено факт видачі Бориспільською РДА 47 незаконних розпоряджень.

Наданий дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Глибоцької сільської ради всупереч ст. 5, 8 Закону України "Про звернення громадян", ст.ст. 14, 19 Конституції України, ст. 116, 118 Земельного кодексу України (заяви оформлені неналежним чином - не можливо встановити авторство) - 47 розпоряджень.

· Розпорядження N 2316 - 2322, 2324, 2326 - 2331, 2333, 2334, 2342, 2344, 2347 - 2351, 2354, 2356 - 2360, 2362, 2365 - 2368 від 07.04.2008

· Розпорядження від N 5953 - N 5963 від 15.09.2008

Протести Бориспільської міжрайонної прокуратури задоволено. Розпорядження скасовано.

В даному випадку мова йде не про 1 чи 2 незаконних розпорядження, а про 47 розпоряджень, які між іншим, були видані протягом двох днів.

Поза увагою правоохоронних органів залишаються автори написання даних заяв. Даний факт потребує особливого розгляду з Боку Генеральної прокуратури України на предмет встановлення осіб за заявами яких видано розпорядження РДА. Оскільки дані дії можна кваліфікувати за ст. 366 КК України, як службове підроблення.

Бориспільський район фактично "лихоманить" стосовно земельних питань, однак голова Бориспільської районної державної адміністрації Главаті Павло Йосипович лише загострює (й без того напружену) ситуацію в сфері земельних відносин, видаючи чергове незаконне розпорядження, яке підписується ним особисто або одним з його заступників.

Главаті П. Й. перебуває на посаді з жовтня 2007 року, а кількість скарг на його дії, кількість виданих ним незаконних розпоряджень, протестів та позовів прокурорів тільки збільшується.

Також встановлено, що результатами отриманої інформації від Бориспільської РДА, виявлено найбільше випадків надання недостовірної інформації.

Як приклад: Бориспільською міжрайонною прокуратурою внесено протести на наступні розпорядження:

· Розпорядження РДА N1363 від 03.03.2008 (надана для садівництва ГО "ОГ "Краєвид" земельна ділянка водного фонду;

· Розпорядження N 3561 від 02.06.2008 - Всупереч ст. 124 Земельного кодексу України надана земельна ділянка ПП "Франко-Контракт" без проведення аукціону.

Однак, в наданій Бориспільською РДА документації відсутня інформація щодо даних розпоряджень взагалі. Також відсутня інформація щодо розміру земельних ділянок.

Дані дії можна розцінювати як надання недостовірної інформації - ст. 351 КК України.

Виявлено велику кількість порушень і в Броварській районній державній адміністрації.

Тимчасовою слідчою комісією встановлено, що Броварською районною державною адміністрацією вчинено ряд порушень земельного законодавства, зокрема: Погоджено місце розташування земельної ділянки площею 227,2 га за рахунок земель запасу для ведення підсобного сільського господарства (землі водного фонду), всупереч вимогам ст. 58, 59, 61 Земельного кодексу, ст.ст. 85, 89 Водного кодексу України;

· Розпорядження голови Броварської РДА N 1197 від 15.08.07 "Про погодження місця розташування земельної ділянки для ведення підсобного сільського господарства "ПП "СКБ-Погреби" в межах Броварського району за межами населених пунктів.

Протест прокурора від 15.07.2008 відхилено! 17.03.2009 - заявлено адміністративний позов.

В доповнення до вищезазначеного щодо "ПП "СКБ-Погреби" встановлено, що 17.03.2009 Броварською міжрайонною прокуратурою подано адміністративний позов про скасування рішення голови Броварської РДА N 685 від 28.05.2008. Даним розпорядженням, всупереч ст. 58, 59, 61 ЗК України та ст. 85, 89 Водного кодексу України надано дозвіл на погодження місця розташування земельної ділянки для ведення підсобного сільського господарства "ПП "СКБ-Погреби" площею 230 га.

В даних діях вбачається явне зловживання владою та службовим становищем посадовими особами Броварської РДА, в інтересах "ПП "СКБ-Погреби". Дані дії можна кваліфікувати відповідно до ч. 2 ст. 364 КК України.

Броварською РДА погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється з ведення особистого селянського господарства на землі промисловості, всупереч вимогам ст. 65, 66 Земельного кодексу України;

· Розпорядження РДА N 2124 від 06.11.2008 - площа 1, 1503 га;

· Розпорядження голови Броварської РДА N 2123 від 06.11.2008 - площа 1,1461 га.

· Розпорядження голови РДА N 2103 від 04.11.2008 - площа 3, 4509 га.

Також в результаті незаконного рішення Броварської РДА затверджено проект землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки для ведення садівництва, та надано дану земельну ділянку загальною площею 20га в довгострокову оренду на 25 років, - всупереч ст.ст. 22, 35, 60, 61, 198 Земельного кодексу, ст. 51, 88, 89 Водного кодексу України (землі водного фонду, прибережні захисні смуги)

· Розпорядження РДА від 08.10.2007 N 1491 "Про надання в оренду земельної ділянки ОК СТ "Ясна Поляна" для ведення садівництва в межах Погребської сільської ради за межами населеного пункту";

Враховуючи виявлені вищезазначені порушення Тимчасова слідча комісія дійшла висновку що проведена робота правоохоронними та контролюючими органами області щодо профілактики, виявленню та розслідуванню правопорушень у сфері земельних відносин є неадекватною тому масштабу, що відбувався і відбувається із землею в області. Роботу органів прокуратури в районах визнано незадовільною.

25 червня 2009 року Комісією проведено засідання з питань затвердження тексту попереднього звіту про результати виконаної роботи слідчою комісією, затвердження проекту Постанови Верховної Ради України та визначення доповідача на пленарному засіданні Верховної Ради України, на якому були ухвалені висновки комісії голосами більше половини членів слідчої комісії від її складу, затвердженого Верховною Радою України. На засіданні 25.06.2009 р. були присутні наступні члени Тимчасової слідчої комісії: Бондарєв К. А., Злочевський М. В., Коваль В. С., Лісін М. П., Лук'янчук Р. В., Новіков О. В., Павленко С. Г., Шаго Є. П.

За результатами проведеного засідання у Верховній Раді України зареєстровано Постанову про звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки.

Одночасно на виконання прийнятого рішення Тимчасової слідчої комісії до Кабінету міністрів України направлено відповідне звернення щодо забезпечення невідкладного розгляду питання щодо внесення подання Президенту України про звільнення з посад наступних осіб: голови Бориспільської районної державної адміністрації Київської області Главаті Павла Йосиповича; Голови Броварської районної державної адміністрації Діденка Миколи Федоровича;виконуючого обов'язки голови Броварської районної державної адміністрації Дармограя Олексія Івановича.

Розпорядженням Президента України N 125/2009-рп від 2 липня 2009 року звільнено ДІДЕНКА Миколу Федоровича з посади голови Броварської районної державної адміністрації Київської області за порушення Присяги державного службовця відповідно до пункту 6 частини першої статті 30 Закону України "Про державну службу".

Також, звільнено з займаної посади Виконуючого обов'язки голови Броварської районної державної адміністрації, першого заступника Голови Броварської райдержадміністрації, Дармограя Олексія Івановича. Однак Розпорядженням виконуючого обов'язки голови Київської обласної державної адміністрації N 737 від 21 серпня 2009 року Дармограя Олексія Івановича призначено на посаду начальника головного управління економіки Київської обласної державної адміністрації.

10 вересня 2009 року Рішенням Конституційного Суду України N 20-рп/2009 у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про тимчасові слідчі комісії, спеціальну тимчасову слідчу комісію і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України", - визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), Закон України "Про тимчасові слідчі комісії, спеціальну тимчасову слідчу комісію і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України" від 15 січня 2009 року N 890-VI.

Варто відзначити що дане Рішення Конституційного суду України значного обмежило повноваження Тимчасової слідчої комісії, яка в своїй діяльності керувалася нормами Закону України "Про тимчасові слідчі комісії, спеціальну тимчасову слідчу комісію і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України".

Особливі ускладнення виникли в частині отримання необхідної для своєї діяльності інформації, документів, матеріалів та інших відомостей, що стосуються предмета розслідування, від державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових, службових осіб, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх керівників (або посадових осіб, що виконують їх обов'язки). Фактично було ліквідовано норми, що регулювали питання вилучення потрібних для розслідування документів та прийняття рішення про застосування приводу до посадових, службових чи інших осіб, які не з'являються на засідання слідчої комісії без поважних причин.

Тимчасова слідча комісія дійшла висновку щодо необхідності прийняття Закону України який буде регулювати діяльність тимчасових слідчих комісій, спеціальних тимчасових слідчих комісій і тимчасових спеціальних комісій Верховної Ради України.

17 грудня 2009 року Верховна Рада України прийняла Постанову N 1775-VI "Про попередній звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки".

Відповідно до п. 6 вищезазначеної Постанови Верховна Рада України постановила Тимчасовій слідчій комісії продовжити роботу відповідно до завдань, передбачених Постановою Верховної Ради України від 19 лютого 2009 року N 1011-VI "Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення посадовими особами державних адміністрацій Київської області Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки", і подати звіт до 19 лютого 2010 року.

Тимчасовою слідчою комісією після продовження роботи виявлено ряд характерних порушень земельного законодавства при прийнятті районними державними адміністраціями розпоряджень з питань регулювання земельних відносин, в тому числі з перевищенням власних повноважень.

До цього часу, Київською обласною та районними державними адміністраціями не забезпечено виконання Указів Президента України від 21.11.2005 N 1643/2005 та від 14.02.2008 N 121/2008 щодо уведення в дію рішень Ради національної безпеки і оборони України від 29.06.2005 та від 18.01.2008 "Про стан додержання вимог законодавства та заходи щодо підвищення ефективності державної політики у сфері регулювання земельних відносин, використання та охорони земель" в частині забезпечення проведення робіт із розмежування земель державної та комунальної власності, установлення меж населених пунктів, територій природно-заповідного фонду, водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, земельних ділянок лісогосподарського призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Надання земельних ділянок під забудову здійснюється без актуальних генеральних планів населених пунктів або відповідної містобудівної документації, схем планування територій, планів земельно-господарського устрою, що призводить до необґрунтованого зменшення площ цінних земель як то сільськогосподарського, лісогосподарського та рекреаційного призначення, а також водного фонду тощо. Особливо гостро ці проблеми виражені у приміській зоні Києва, де вони носять системний характер.

По землях лісогосподарського призначення.

На території Київської області спостерігається масове вилучення земель лісогосподарського призначення і надання їх для сільськогосподарських потреб та індивідуальної житлової забудови, ведення особистого селянського господарства тощо.

Перевіркою виданих Васильківською райдержадміністрації розпоряджень у більш ніж 180 випадках встановлено порушення вимог законодавства при розпорядженні землями лісогосподарського призначення на площі понад 190 га.

Такі факти встановлені при прийнятті розпоряджень Васильківською райдержадміністрацією "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою на території Путрівської сільської ради, в межах населеного пункту с. Путрівка" від 25.12.2007 NN 1262 - 1286, "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту с. Путрівка" від 23.01.2008 NN 67 - 100, "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Васильківського лісництва до земель запасу" в межах населених пунктів від 12.09.2007 NN 598, 601, 603, 610 - 619, 623, 637, від 14.09.2007 NN 685 - 690, 710, 744, 745 та "Про внесення змін та доповнень до розпорядження голови адміністрації" від 26.01.2008 NN 237- 242, 255, 277, 278, 305-316, 324, 325, 327.

На території Вишгородського району (за межами населених пунктів) протягом 2005 - 2008 років передано у власність та у довгострокову оренду фізичним та юридичним особам більше 1400 га земель державної та комунальної власності, в тому числі землі лісогосподарського призначення.

Вилучення земельних ділянок лісогосподарського призначення (ліси I групи) для сільськогосподарських та інших потреб проведено Вишгородською районною державною адміністрацією в порушення вимог статей 20, 35, 37, 123, 149, 151, 207 Земельного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.93 N 284 (із змінами) "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам". Без розробки проектів відведення земельних ділянок та їх затвердження у встановленому порядку, без вилучення із користування Київської лісової науково-дослідної станції, відшкодування збитків та розрахунку втрат лісогосподарського виробництва.

Такі факти встановлені при вилучені та надані земельних ділянок:

- ПП "Майдан" площею 6,0 га в оренду терміном на 49 років під розміщення садівницького товариства на території Лютізької сільської ради;

- ТОВ "КЕНТ-2005" площею 4,0 га в оренду терміном на 49 років для розміщення садівницького товариства на території Новопетрівської сільської ради;

- ТОВ "РОНДО-2005" площею 6,9870 в оренду терміном на 49років для розміщення садівницького товариства на території Новопетрівської сільської ради;

- СТ "Сіафудз" площею 6,0 га в оренду терміном на 49 років під розміщення садівницького товариства на території Лютізької сільської ради Вишгородського району;

- СТ"Геофізик" площею 6,0 га та 5,3 га в оренду терміном на 49років під розширення садівницького товариства на території Лютізької сільської ради;

- СТ "Сонячне" площею 10 га у приватну власність під розміщення садівницького товариства на території Новосілківської сільської ради;

ТОВ "Омега" площею 2,0382 га в оренду терміном на 49 років під розміщення кафе та об'єктів дорожнього сервісу на території Новопетрівської сільської ради;

- ДП "Вищедубичанське лісове господарство ".

Крім того, користуючись неузгодженістю питання звільнення від сплати втрат лісогосподарського виробництва (стаття 208 Земельного кодексу України) при вилучені земель лісогосподарського призначення для передачі їх громадянам та юридичним особам для ведення садівництва, особистого селянського господарства у багатьох випадках вилучення земель відбувається без нарахування втрат.

Також встановлено, що розпорядженнями Фастівської районної державної адміністрації від 09.10.2007 N 891, від 14.12.2007 N 1147, від 18.04.2008 N 440 ДП "Фастівське лісове господарство" надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо взаємообміну земельними ділянками земель державної власності загальною площею 13,5 га, що фактично є вилученням земель лісогосподарського призначення. Враховуючи, що повноваження щодо надання та вилучення земель лісогосподарського призначення площею понад 1 га належать Кабінету Міністрів України, Фастівська районна держадміністрація при видачі вказаних розпоряджень перевищила свої повноваження.

З перевищенням повноважень, без передбачення відшкодування втрат лісогосподарського виробництва Фастівською районною державною адміністрацією видане розпорядження від 24.09.2008 N 1139 про передачу в оренду земельної ділянки СПД Шекері О. Т. для відпочинку громадян (база відпочинку "Дубравушка") в межах Бортниківської сільської ради загальною площею 1,7267 га за рахунок земель 13 кварталу Фастівського лісництва.

Розпорядженнями Васильківської районної державної адміністрації без розрахунку, а відповідно і сплати втрат лісогосподарського виробництва на суму більше 6 млн. гри. передано в користування та у власність земельні ділянки лісогосподарського призначення для будівництва житлових будинків та рекреаційних цілей на площі 78,9 га.

По землях товарного сільськогосподарського виробництва.

Найбільш поширеним явищем у сфері землекористування в останні роки стала зміна цільового призначення земель товарного сільськогосподарського виробництва для цілей не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом у період дії заборони на відчуження та зміну цільового призначення цих земель, а також без належного обґрунтування та урахування існуючих меліоративних систем тощо.

Такі факти встановлені при зміни цільового призначення земельних часток (паїв), розташованих на території Крушинської сільської ради Васильківського району та їх незаконного придбання у подальшому ТОВ "Земля-50" (розпорядження Васильківської РДА від 21.06.2006 N 356, від 29.06.2006 N 371, Київської обласної держадміністрації від 30.05.2007 N 392 - 395).

Непоодинокі факти незаконних оборудок з землями товарного сільськогосподарського виробництва (паї та землі колишніх колективних сільськогосподарських підприємств). На підставі судових рішень різних інстанцій, які прийняті у порушення вимог земельного законодавства, розпорядженнями районних адміністрацій передаються у власність, у тому числі із зміною основного цільового призначення, землі товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться у власності фізичних та юридичних осіб та землі колективної власності.

Такі факти встановлені при видачі державних актів на право власності на земельні ділянки ПП "Пашківське" площею понад 600 га на території Макарівського району, СТОВ Агрокомбінат "Хотівський" площею понад 77 га на території Києво-Святошинського району.

Такі факти встановлені при прийнятті розпоряджень Васильківською райдержадміністрацією "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою на території Путрівської сільської ради, в межах населеного пункту с. Путрівка" від 25.12.2007 N 1262 - 1268, "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту с. Путрівка" від 23.01.2008 N 67-100, "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Васильківського лісництва до земель запасу" в межах населених пунктів від 12.09.2007 NN 598, 601, 603, 610 - 619, 623, 637, від 14.09.2007 NN 685 - 690, 710, 744, 475 та "Про внесення змін та доповнень до розпоряджень голови адміністрації " від 26.01.2008 NN 237 - 242, 255, 277, 278, 305 - 316, 324, 325, 327.

По землях водного фонду.

У зв'язку з тим, що на території області вздовж р. Дніпро та її притоків не встановлено прибережні захисні смуги та водоохоронні зони має місце передача у власність земельних ділянок з порушенням вимог законодавства в безпосередній близькості біля водних об'єктів або за рахунок земель водного фонду.

Так, Бориспільською районною державною адміністрацією передано інвестиційно-будівельній групі "НІК" в оренду два острови площею 30 га разом з протокою в межах Вишеньківської сільської ради. В подальшому розпорядженнями від 15.05.2008 NN 3241 - 3250 землі водного фонду, якими є острови, з перевищенням наданих повноважень у порушення вимог законодавства, передано зазначені земельні ділянки у власність громадян для дачного будівництва.

Аналогічна ситуація склалась із наданням земельних ділянок СТ "Берегиня" площею 12,8 га та СТ "Затока" площею 8,0 га на території Процівської сільської ради та передачею у власність 27 громадянам земельних ділянок площею 54 га на території Головурівської сільської ради Бориспільського району.

Розпорядженням Броварської районної державної адміністрації від 30.10.2007 N 1707 обслуговуючому кооперативу садівниче товариство "Столичний Стандарт" надана в оренду земельна ділянка площею 7,9946 га для ведення садівництва в межах Зазимської сільської ради за межами населеного пункту за рахунок земель водного фонду.

Також, в порушення вимог земельного та водного законодавства України розпорядженням Вишгородської райдержадміністрації від 01.07.2004 N 409 передано у власність громадянам - членам СТ "Ягода Малина" земельні ділянки загальною площею 19,90 га на правому березі дренажного каналу Каскаду Київських ГЕС та ГАЕС для ведення садівництва на території Хотянівської сільської ради.

На землях водного фонду здійснено незаконні гідронамиви щодо підняття рівня ґрунту з метою використання земельних ділянок під забудову до незатоплюваних відміток.

Видобуток піску на земельних ділянках здійснюється на підставі дозволів на днопоглиблення та розчистку водних об'єктів, виданих Дніпровським басейновим управлінням водного господарства, без правовстановлюючих документів на землю, що фактично є надрокористуванням.

Так, встановлено що у водній акваторії вздовж: малої і великої дамби на території Козинської селищної ради Обухівського району, Канівського водосховища і меліоративних каналів Гнідинської, Вишеньківської, Процівської сільських рад Бориспільського району здійснено гідронамиви на загальній площі близько 300 га.

Щодо ігнорування органами виконавчої влади стосовно надання необхідної для проведення перевірок документів та інформації.

Викликає занепокоєння те, що посадовими особами органів виконавчої влади, в порушення вимог статті 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", ігноруються вимоги територіального органу Держземінспекції у Київській області стосовно надання необхідної для проведення перевірок документів та інформації. На думку Держкомзему України, зазначене відбувається з метою приховування порушень вимог земельного законодавства при розпорядженні землями державної власності.

Так, Бориспільською районною державною адміністрацією протягом 2008 року видано понад одну тисячу розпоряджень з питань регулювання земельних відносин, за наслідками яких, за наявною інформацією, передано у власність більше 1 тис. га земель.

Щодо перевищення власних повноважень районними державними адміністраціями при прийнятті рішень щодо регулювання земельних відносин.

Згідно пункту 3 статті 122 Земельного кодексу України до повноважень районних державних адміністрацій віднесено передача земельних ділянок у власність або у користування для сільськогосподарського використання, ведення водного господарства, будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо). Але, всупереч зазначеним нормам районні державні адміністрації передають земельні ділянки суб'єктам господарювання, повноваження щодо розпорядження якими належить обласній державній адміністрації.

Так, Обухівською районною державною адміністрацією з перевищенням повноважень видано розпорядження щодо відведення земельної ділянки площею 4,0 га ТОВ "Ейбл ЛТД Ко" в оренду строком на 49 років для будівництва кондитерської фабрики, земельної ділянки площею 28,9177 га ГО СТ "Заплава-1" в оренду терміном на 49 років для організації відпочинку членів садового товариства.

Розпорядженням Києво-Святошинської районної державної адміністрації передано в оренду терміном на 49 років ТОВ "МАЙСТЕР ДИЛЕР" земельну ділянку загальною площею 2,4116 га для виробничих потреб в межах Мироцької сільської ради.

З перевищенням повноважень та з порушенням вимог ст.ст. 122, 149, п. 12 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України розпорядженням Києво-Святошинською районною державною від 04.10.2007 N 657 затверджено матеріали погодження місця розташування земельної ділянки під розміщення автосалону і сервіс-центру з обслуговування автомобілів ТОВ "АВТОЦЕНТР-КОМПЛЕКТ" в межах населеного пункту с. Софіївська Борщагівка на земельній ділянці загальною площею 0,50 га (рілля) за рахунок земель Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" на умовах оренди терміном на 49 років.

Також, розпорядженням Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 04.07.2007 N 419 затверджено матеріали погодження місця розташування земельної ділянки, передбаченої під будівництво багатоповерхового житлового будинку Проектно-будівельному об'єднанню ТОВ "Будівельник Київщини" в с. Чабани по вул. Машинобудівників Чабанівської селищної ради на земельній ділянці загальною площею 1,4 га, в тому числі за рахунок земель Інституту землеробства УААН - 0,45 га, в довгострокову оренду терміном на 49 років.

З порушенням вимог статей 38, 39 Земельного кодексу України Макарівською районною державною адміністрацією передаються у власність громадянам земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд за межами населених пунктів.

Такі факти встановлено також: при розпорядженні земельними ділянками Білоцерківською райдержадміністрацією на території міста Біла Церква.

Враховуючи вищевикладене Тимчасова слідча комісія дійшла висновку, що на сьогодні, з метою забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України, запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення Держземінспекцією у Київській області разом із Київським обласним виробничим управлінням водного господарства та Державною екологічною інспекцією в Київській області слід розробити дієвий план спільних заходів щодо взаємодії та цільових перевірок дотримання вимог земельного, природоохоронного та водного законодавства на території Київської області.

Тимчасовою слідчою комісією прийнято рішення про внесення наступних пропозицій:

1. Генеральній прокуратурі України дати правову оцінку діям керівництва і посадових осіб державних адміністрацій Київської області щодо фактів порушень Конституції України і чинного законодавства України при наданні та переоформленні прав на земельні ділянки, зловживання службовим становищем при відчуженні земельних ділянок, створення штучних перешкод в роботі Тимчасової слідчої комісії, надання недостовірної інформації.

2. Доручити державному комітету України із земельних ресурсів спільно з Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель, Київським обласним виробничим управлінням водного господарства та Державною екологічною інспекцією в Київській області розробити план дієвих спільних заходів щодо взаємодії та цільових перевірок дотримання вимог земельного, природоохоронного та водного законодавства на території Київської області.

3. Генеральній прокуратурі України забезпечити належну організацію прокурорського нагляду за додержанням земельного законодавства, прав громадян у сфері земельних відносин та невідкладно вжити заходів до виявлення та усунення порушень, притягнути винних осіб до відповідальності і прийняти остаточні процесуальні рішення у порушених кримінальних справах в сфері земельних відносин.

Голосування за дані висновки та пропозиції: "ЗА" - одноголосно.

(Бондарєв К. А., Злочевський М. В., Коваль В. С., Лісін М. П., Лук'янчук Р. В., Новіков О. В., Павленко С. Г., Шаго Є. П.)

 

Голова Тимчасової
слідчої комісії 
 

 
К. А. Бондарєв
 

Секретар Тимчасової
слідчої комісії 

 
О. В. Новіков

Опрос