Идет загрузка документа (171 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об отчете Временной следственной комиссии Верховной Рады Украины по вопросам расследования обстоятельств нарушения Конституции Украины и законов Украины, принятия противоправных решений должностными лицами Киевского городского совета и его исполнительного органа

Проект постановления Верховной Рады Украины от 19.11.2009 № 5363
Дата рассмотрения: 19.11.2009 Карта проходжения проекта

ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування обставин порушення Конституції України та законів України, прийняття протиправних рішень посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу

Заслухавши та обговоривши звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування обставин порушення Конституції України та законів України, прийняття протиправних рішень посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу, Верховна Рада України постановляє:

1. Звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування обставин порушення Конституції України та законів України, прийняття протиправних рішень посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу (далі - Тимчасова слідча комісія) взяти до відома.

2. Звернутися до судових органів щодо невиконання Президентом України, Генеральною прокуратурою України, Міністерством внутрішніх справ України вимог постанови Верховної Ради України від 11.06.2009 р. N 1518.

3. Тимчасовій слідчій комісії направити звіт до Президента України, Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України для його вивчення та відповідного реагування.

4. Звернути увагу Президента України, Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України на наявність випадків порушення законодавства посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу, що призвело до критичного стану медичної галузі, навколишнього природного середовища та техногенної безпеки столиці, некваліфікованого управління корпоративними правами та земельним фондом територіальної громади міста Києва, економічно необґрунтованого формування тарифів, знищення об'єктів культурної спадщини, недотримання вимог законодавства з питань служби в органах місцевого самоврядування.

5. Кабінету Міністрів України:

в строк до 21 грудня 2009 року провести засідання у зв'язку з критичною ситуацією, яка склалася в місті Києві щодо порушення Конституції України та законів України, прийняття протиправних рішень посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу з залученням представників Генеральної прокуратури України, Головного контрольно-ревізійного управління України та Рахункової палати;

у зв'язку з численними порушеннями фінансово-бюджетної дисципліни допущеними посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу, які встановлені Головним контрольно-ревізійним управлінням України та Рахунковою палатою, створити спеціальний урядовий орган, який визначити головним розпорядником бюджетних коштів, спрямованих для виконання функцій столиці відповідно до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ".

6. Державній податковій адміністрації України, Рахунковій палаті та Головному контрольно-ревізійному управлінню України провести відповідні перевірки Київської міської державної адміністрації з питань дотримання бюджетного та податкового законодавства України під час фінансово-господарської діяльності. Про результати перевірок поінформувати Верховну Раду України до 15 грудня 2009 року.

7. Тимчасовій слідчій комісії передати матеріали розслідування до Генеральної прокуратури України для вирішення питання про притягнення до відповідальності посадових осіб Київської міської ради та її виконавчого органу, які своїми діями порушили вимоги Конституції та законів України.

8. Генеральній прокуратурі України:

вжити заходів прокурорського реагування за матеріалами розслідування, представленими Тимчасовою слідчою комісією, та притягти до кримінальної відповідальності винних осіб;

посилити нагляд за дотриманням Конституції та законів України посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу.

9. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на заступника Голови Верховної Ради України Томенка М. В.

 

Голова
Верховної Ради України

 
В. Литвин

 

ЗВІТ (частина І)
Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування обставин порушення Конституції України та законів України, прийняття протиправних рішень посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу

(період перевірки з 19.02.2009 р. по 11.06.2009 р.)

У зв'язку з численними фактами порушення Конституції України та законів України, виданням незаконних розпоряджень Головою Київської міської державної адміністрації Черновецьким Л. М. Верховною Радою України 19 лютого 2009 року було утворено Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України з питань розслідування обставин порушення Конституції України та законів України, прийняття протиправних рішень посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу.

За даний період роботи Комісією проведено 7 засідань членів комісії з організаційних питань та 18 засідань, на яких заслуховувались свідки, експерти, фахівці та представники КМДА різних сфер.

Засідання з організаційних питань:

З метою виконання завдань, поставлених Верховною Радою України та важливість і резонансність питань, які будуть розслідуватись Тимчасова слідча комісія терміново направила листи з проханням взяти особисту участь у її роботі: Міністру охорони здоров'я України Князевичу В. М., Міністру юстиції України Оніщуку М. В., Міністру з питань житлово-комунального господарства України Кучеренку О. Ю., Голові Національної комісії регулювання електроенергетики України Кальченку В. М., Голові Головного контрольно-ревізійного управління України Сивульському М. І., в.о. голови Антимонопольного комітету України Мельниченку О. І., заступнику Міністра внутрішніх справ України, начальнику міліції громадської безпеки Савченку О. І., заступнику Генерального прокурора України Корняковій Т. В.

21 лютого 2009 року було проведено перше засідання слідчої комісії під час якого було обрано секретаря, а саме: народного депутата України Боднар Ольгу Борисівну, узгоджено кількісний та персональний склад секретаріату та розподілено роботу, спрямовану на виявлення порушень у наступних напрямках:

1. Куликов Кирило Борисович, голова ТСК - щодо порушення Конституції України та законодавства у сфері праці та зайнятості населення, реалізації громадянами права на державну службу та службу в органах місцевого самоврядування, реалізації прав громадян на звернення за захистом порушених прав, свобод та законних інтересів, дотримання процедури внутрішнього фінансового контролю та аудиту щодо використання комунальними підприємствами, бюджетними установами та організаціями комунальної власності, які є одержувачами бюджетних коштів.

2. Кравченко Микола Васильович, заступник голови ТСК - щодо порушення Конституції України та законодавства у бюджетно-фінансовій сфері, тендерного законодавства та транспортній сфері.

3. Боднар Ольга Борисівна, секретар ТСК - щодо відповідності Конституції та законам України, вимогам нормо проектувальної техніки нормативно-правових актів Київської міської ради та її виконавчого органу.

4. Борисов Валерій Дмитрович - щодо порушення Конституції України та законодавства у сфері розвитку промислового комплексу, науково-технічної та інноваційної діяльності, економіки та інвестицій.

5. Лисов Ігор Володимирович - щодо порушення Конституції України та законодавства у сфері управління комунальною власністю.

6. Мірошниченко Юрій Романович - щодо порушення Конституції України та законодавства у сфері соціального захисту населення, цінової політики, захисту прав споживачів, регуляторної політики та підприємництва, освіти і науки, ритуальних послуг, охорони здоров'я та медичного забезпечення.

7. Плотніков Олексій Віталійович - щодо порушення Конституції України та законодавства у сфері цінової політики, захисту прав споживачів, торгівлі та побуту, палива, енергетики та енергозбереження.

8. Семинога Анатолій Іванович - щодо порушення Конституції України та законодавства у сфері житлового господарства, житлового забезпечення, управління комунальною власністю та комунальним господарством, у сфері адміністрування та взаємодії з районними державними адміністраціями та районними радами міста Києва.

9. Смітюх Григорій Євдокимович - щодо порушення Конституції України та законодавства у сфері земельних відносин, природоохоронного законодавства та архітектурно-будівельного контролю.

10. Шмідт Микола Олегович - щодо порушення Конституції України та законодавства у сфері земельних відносин, природоохоронного законодавства та законодавства з питань містобудування.

11. Яворівський Володимир Олександрович - щодо порушення Конституції України та законодавства у сфері культури і мистецтв та охорони культурної спадщини та реклами.

На організаційних засіданнях Комісії були також затверджені порядок та план роботи комісії, порядок та графік прийому громадян. Також прийняті рішення про запрошення фахівців та експертів для прийняття участі у слуханнях комісії та проведення перевірок з наступних питань:

1) щодо дотримання вимог законодавства при прийнятті на керівні посади державних службовців в Київській міській державній адміністрації та дотримання процедури заміщення вакантних посад державних службовців в Київській міській державній адміністрації;

2) щодо використання та розпорядження майном, яке перебуває у комунальній власності;

3) щодо відповідності Конституції України та законам України, вимогам нормативно-проектувальної техніки нормативно-правових актів Київської міської державної адміністрації, як місцевого органу виконавчої влади;

4) з питань дотримання посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу вимог законодавства про працю, а саме в частині кількості призначення на посади перших заступників голови КМДА, призначення на посади без погоджень, покладення виконання обов'язків перших заступників та заступників на працівників патронатної служби та призначення на посади, які не передбачені штатним розписом та доцільності використання коштів державного та міського бюджетів у зв'язку зі складанням та введенням в дію нового штатного розпису, його економічної обґрунтованості та об'єктивної потреби.

19 травня 2009 року Комісією проведено засідання з питань затвердження тексту звіту про результати виконаної роботи слідчою комісією, пропозицій щодо проекту акта Верховної Ради України та визначення доповідача на пленарному засіданні Верховної Ради України, на якому були ухвалені висновки комісії голосами більше половини членів слідчої комісії від її складу, затвердженого Верховною Радою України.

Комісією було проведено заслуховування з наступних питань:

11.03.2009 р. щодо критичного стану справ лікувально-профілактичних установ м. Києва. У слуханні взяли участь народний депутат України Гайдаєв Ю. О., прокурор міста Києва Блажівський Є. М., голова Ради Київської міської профспілки працівників охорони здоров'я Канаровська Л. В. Запрошені представники КМДА, а саме: начальник Головного фінансового управління КМДА Падалко В. М. та начальник Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення КМДА Качурова Л. В. не з'явилися.

16.03.2009 р. відбулись заслуховування:

- з питань обґрунтованості підвищення тарифів;

- проблем у сфері розвитку та функціонування творчих спілок;

- щодо ситуації, яка склалася навколо вилучення легкоатлетичного манежу Київської міської школи вищої спортивної майстерності.

Під час засідань було заслухано заступника міністра юстиції України Богдана А. Й., представників Державної інспекції з контролю за цінами Міністерства економіки України, Жайворон О. Я., головного державного інспектора відділу контролю цін і тарифів на житлово-комунальні послуги Державної інспекції з контролю за цінами Міністерства економіки України, Бур'ян Н. В., начальника відділу контролю цін на ринку монопольних утворень держінспекції у м.Києві та представників національних творчих спілок України.

17.03.2009 р. щодо формування та використання бюджетних коштів міста Києва під час якого було заслухано інформацію Марчук Т. П. - заступника директора Департаменту Головного контрольно-ревізійного управління України.

19.03.2009 р. з питань, що стосуються:

- дотримання законів, інших нормативно-правових актів, пов'язаних з призначенням на посади та звільненням з посад керівників, заступників керівників в Київській міській державній адміністрації;

- щодо створення центру із застосуванням технології позитивно-емісійної томографії для раннього виявлення онкологічних захворювань.

Під час засідань було заслухано інформацію заступника начальника Головдержслужби України Борсука М. О., заступника міністра юстиції України Богдана А. Й., першого заступника директора державного Департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю - державного інспектора праці Філоненко В. С., заступника начальника Управління охорони державної таємниці Служби безпеки України Димченко О. М., заступника директора Департаменту використання коштів державного бюджету в регіонах Рахункової палати України Сарапіну Н. Л., заступника директора Департаменту контролю у сфері соціального захисту Головного контрольно-ревізійного управління України Міщененко Т. М.

24.03.2009 р. з проблемних питань, які виникають при взаємодії між районними державними адміністраціями та Київською міською державною адміністрацією. У засіданні взяли участь народний депутат України Омельченко О. О. та представники районних державних адміністрацій міста Києва.

27.03.2009 р. з питань, що стосуються:

- проблем у сфері охорони культурної спадщини;

- проблем у сфері фізичної культури та спорту;

- екологічного стану та охорони навколишнього природного середовища в місті Києві.

Засідання відбулись за участі першого заступника голови Державної служби з питань національної культурної спадщини Міністерства культури і туризму України Діхтяр Я. Я., начальника Державної екологічної інспекції в м.Києві Суворова С. О., заступника начальника відділу Держземінспекції міста Києва Вовкової Т. В., заступника начальника Державної інспекції цивільного захисту та технічної безпеки МНС України Поліщук Т. В.

31.03.2009 р. щодо стану житлового та комунального господарства і надання паливно-енергетичних послуг у м.Києві.

У засіданні взяли участь заступник Міністра з питань житлово-комунального господарства України, начальник Державної житлово-комунальної інспекції України Зімін С. Г. та представники правлінь АК "Київводоканал", ВАТ "Київгаз", АК "Київенерго".

02.04.2009 р. з питань, що стосуються:

- управління корпоративними правами, які є комунальною власністю міста Києва;

- стратегічного розвитку транспортного комплексу столиці та організації руху, паркування і доріг у місті Києві.

Засідання відбулись за участю депутатів Київської міської ради Новак Н. В., Плачкова І. В., Клюс О. В., Деманського В. П., керівників комунальних підприємств "Київпастранс", "Київтранспарксервіс", "Київавтодор", "Київдорсервіс", "Київспецтранс", представників АК "Київмлин", "Хліб Києва", Міжнародного аеропорту "Київ", АК "Київводоканал", АК "Київенерго", "Тект", ХК "Київміськбуд", КП "Фармація", АК "Київгаз", АКБ "Хрещатик", АК "Київхліб".

08.04.2009 р. з питань техногенної небезпеки, яка склалася на території столиці.

У засіданні взяли участь заступник начальника Державної інспекції Цивільного захисту та технологічної безпеки МНС України Поліщук Т. В., начальник управління Міністерства охорони навколишнього природного середовища України Довбань І. М., начальник Управління ДАІ ГУ МВС України в м. Києві Сіренко А. П, начальник Державної екологічної інспекції в м. Києві Суворов С. О., заступник начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві Щербак І. М., директор науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем Яцик А. В.

09.04.2009 р. щодо нецільового використання заповідних і рекреаційних зон на островах київських водоймищ.

Засідання відбулись за участю Консула Ісландії в Україні Мальованого К. П., начальника управління Міністерства охорони навколишнього природного середовища України Довбань І. М., начальника Державної екологічної інспекції в м. Києві Суворова С. О., заступника начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві Щербак І. М., першого заступника начальника Держземінспекції міста Києва Антоненка Р. П.

07.05.2009 р. щодо проблемних питань:

- охорони тваринного світу у місті Києві;

- управління корпоративними правами.

У засіданнях взяли участь заступник начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища у місті Києві Щербак І. М., заступник Голови Антимонопольного комітету України Лисицький М. Ф., Член Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Бірюк С. О., представники правлінь АК "Київмлин", президент Міжнародної громадської організації "Товариство захисту тварин "SOS" Тарнавська Т., Президент Кінологічного клубу України Сулімов І. І., в.о. директора КП "Центр ідентифікації тварин" Шепітько Т. М., директор КП "Притулок для тварин" Дроздова О. Ю., директор КП "Київська міська лікарня ветеринарної медицини" Мазло О. А.

На засідання Комісії було запрошено 232 особи. Всі засідання відбувались за участю представників правоохоронних органів.

До Тимчасової слідчої комісії надійшло 14 депутатських звернень про факти вчинених порушень посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу та 120 звернень громадян.

Тимчасовою слідчою комісією за весь період роботи направлено 242 запити щодо надання висновків, матеріалів та проведення перевірок до державних органів на які отримано відповіді, зокрема, з Міністерства охорони здоров'я, Служби безпеки України, Державної митної служби, Головного управління статистики, Головного контроль-ревізійного управління України, Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Верховної Ради України, Державної податкової адміністрації України, Головного управління державної служби України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної інспекції контролю за цінами Міністерства економіки України, Міністерства економіки України, Рахункової палати України, Міністерства палива та енергетики України, Міністерства фінансів України, Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної інспекції з цивільного захисту та техногенної безпеки Міністерства надзвичайних ситуацій України, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м.Києві, Державної екологічної інспекції в м.Києві, Прокуратури міста Києва, ГУ МВС України в місті Києві та ін.

Критичний стан техногенної безпеки

Законами України "Про охорону навколишнього природного середовища" та "Про цивільну оборону" повноваження по здійсненню контролю у сфері екологічної та техногенної безпеки довкілля покладено на Державне управління охорони навколишнього природного середовища в місті Києві, Державну екологічну інспекцію в місті Києві, санітарно-епідеміологічну службу, Київську міську державну адміністрацію, районні державні адміністрації та Головне управління МНС України в місті Києві.

Відповідно до отриманої Комісією довідки Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи про стан техногенної безпеки хімічно небезпечних об'єктів м.Києва встановлено наступне (Вих. N 37-1085 від 10.04.2009 р.).

На території міста розташовано 40 хімічно небезпечних об'єктів. За хімічною небезпекою м. Київ належить до адміністративно - територіальної одиниці, віднесеної до II ступеня хімічної небезпеки з можливими втратами населення від негативних наслідків аварій на хімічно небезпечних об'єктах - 1320 тис. осіб.

Проведеними перевірками виявлено, що на більшості підприємств не встановлено локальні системи виявлення загрози виникнення надзвичайної ситуації, а локальна система оповіщення існує лише тільки на ЗАТ "Оболонь". Не створюється об'єктовий матеріальний резерв, підприємства не забезпечені засобами для проведення спеціальної обробки майна та санітарної обробки постраждалих. Підприємствами, за винятком Дніпровської водопровідної станції та Деснянської водопровідної станції ВАТ АК "Київводоканал", не укладено угод на обслуговування з державними аварійно-рятувальними службами. Власних об'єктових аварійно-рятувальних служб не створено.

Київською міською державною адміністрацією не виконане рішення Протоколу N 5 від 06.09.2006 р. засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій відповідно до якого їй спільно з Мінфіном, Мінекономіки та Мін'юстом в термін до 01.11.2006 р. опрацювати питання з розробки механізму відшкодування збитків, при винесенні хімічно та радіаційно небезпечних підприємств за межі м. Києва.

Згідно Довідки, особливо небезпечною для населення може бути аварія на дослідницькому реакторі Інституту ядерних досліджень, де в зону можливого ураження може потрапити 91,3 тис. мешканців міста Києва. Разом з тим, локальну систему оповіщення населення про виникнення надзвичайної ситуації на цьому об'єкті не створено, відсутній необхідний запас засобів захисту шкіри, респіраторів та приладів хімічної розвідки, план реагування та взаємодії при виникненні надзвичайної ситуації не відкориговано та не погоджено з аварійно-рятувальними службами, не укладено угоди на обслуговування з державною аварійно-рятувальною службою. З огляду на те, що в будівлі реактора, крім його загрузки зберігаються відпрацьовані твели, а відстань до найближчого житлового будинку складає 800 м, наслідки можливої ситуації можуть мати катастрофічний характер.

Враховуючи суспільну небезпечність, Комісією було направлено звернення Прем'єр-міністру України Тимошенко Ю. В. щодо можливих катастрофічних наслідків на дослідницькому реакторі Інституту ядерних досліджень (вих. N 04-53/4-488 від 29.04.2009 р.).

Комісією було направлено запит до прокуратури міста щодо наслідків здійснення прокурорського нагляду за додержанням природоохоронного законодавства. Згідно отриманої відповіді встановлено, що органами контролю впродовж 2008 - 2009 років виявлялись порушення законодавства у сферах техногенної безпеки та охорони довкілля, за результатами яких в межах компетенції вживалися заходи реагування. Зокрема, прокуратурою порушено 56 кримінальних справ. За наслідками розгляду документів прокурорського реагування до відповідальності притягнуто 1041 посадову особу, з яких більше 35 - службові особи державних органів влади та контролю. Окрім того, у зв'язку з неналежним виконанням службовими особами органів контролю та місцевої влади покладених на них законами України повноважень за перший квартал 2009 року за актами прокурорського реагування до відповідальності притягнуто 19 посадових осіб органів контролю у сфері охорони довкілля. До Київської міської та районних державних адміністрацій внесено 10 подань про усунення порушень природоохоронного законодавства, причин та умов, що їм сприяли.

Також, прокуратурою визнано, що вплив контролюючих органів на стан законності в сферах охорони довкілля та техногенної безпеки був недостатній, внаслідок чого, прокуратурою міста із залученням фахівців проведені власні перевірки 36 хімічно-небезпечних об'єктів, розташованих на території столиці. За результатами перевірки встановлено, що заходи, які вживаються Київською міською державною адміністрацією та органами контролю не в повній мірі відповідають стану законності та вимогам законодавства щодо повноти застосування повноважень до суб'єктів господарювання, у користуванні яких перебувають екологічно-небезпечні об'єкти.

Найбільшими забруднювачами довкілля в місті Києві є підприємства теплоенергетики (ТЕЦ-4, ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6), завод "Енергія", ВАТ "АК "Київенерго", Дніпровська та Деснянська водопровідні станції. Однак, найнебезпечнішими для довкілля як Києва так і всього Подніпров'я є Бортницька станція аерації, яка здійснює очистку стічних вод міста Києва. Враховуючи те, що ресурси станції вичерпалися, через тривалу експлуатацію без проведення реконструкції, постала реальна загроза екологічної катастрофи.

У зв'язку з недостатністю вжитих заходів Київською міською владою, Державною екологічною інспекцією у місті Києві та санітарно-епідеміологічною службою міста у відстоюванні інтересів держави та прав громадськості на небезпечне довкілля, прокуратурою міста проведено перевірку Головного управління охорони навколишнього природного середовища та Головного управління комунального господарства Київської міської державної адміністрації, якою встановлені численні порушення діяючого законодавства.

За результатами перевірки до Київської мсіької державної адміністрації 07.04.09 р. прокуртурою міста внесно подання про усунення порушень природоохоронного законодавства при експлутатації Бортницької станції аерації та вжиття вичерпних заходів, спрямованих на забезпечення попередження екологічної аварії шляхом повного та безперебійного фінансування необхідних робіт з підтримки безпечного функціонування та реконструкції очисних систем небезпечного підприємства (вих. N 0714-245 вих. 09 від 17.04.2009).

Крім того, за запитом Комісії Головним контрольно-ревізійним управлінням України проводиться перевірка правомірності фінансування за рахунок коштів державного бюджету і бюджету міста Києва робіт по реконструкції та відновленню роботи Бортницької станції аерації (відповідь ГоловКРУ від 14.04.2009 р. N 07-11/445).

Відповідно до отриманої Комісією інформації головного державного санітарного лікаря м. Києва, зокрема, щодо санітарно-технічного стану р. Либідь, у воді річки реєструються підвищені концентрації нафтопродуктів, солей важких металів, що свідчить про відсутність очистки стічних вод, які надходять у річку. Розташовані на її берегах підприємства, автостоянки, гаражні кооперативи, як првало, не мають очисних споруд зливових стічних вод, території їх не впорядковані, відсутній належний благоустрій, що призводить до постійного надходження у річку забруднюючих речовин. За своїм сучасним стоком річка є зливовим колектором, який приймає поверхневі стічні води з територій промпідприємств і житлової забудови. (вих. N 2083 від 15.04.09 р.). Крім того, Державною екологічною інспекцією в м. Києві були відібрані проби вод р. Либідь та проведені хімічні аналізи, за результатами яких також виявлені підвищення норм гранично-допустимої концентрації для водойм культурно-побутового водокористування (Вих. N 06-08/913 від 15.04.2009 р.).

Державною житлово-комунальною інспекцією Міністерства з питань житлово-комунального господарства України було проведено перевірку стану об'єктів водопровідно-каналізаційного господарства та стану виконання інвестиційних і регіональних програм розвитку водопровідно-каналізаційного господарства міста Києва ВАТ "АК "Київводоканал" та встановлено наступне.

Рішенням Київської міської ради від 23.12.04 N 864/2274 затверджено Програму розвитку та реконструкції водопровідного господарства міста Києва на 2004 - 2010 роки. Загальна орієнтовна вартість заходів, визначених програмою у цінах 2004 року становить 1926219,73 тис. грн. За період 2004 - 2008 років освоєно коштів на суму 179230,8 тис.грн., що становить 9,3 % від передбаченого обсягу фінансування. Нездійснення Київською міською державною адміністрацією фінансування заходів, передбачених Програмою призводить до порушення вимог пп. 2 п. 1 ст. 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", абзацу 2 ст. 12 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання".

Порушення частини 2 ст. 36 Закону України "Про питну воду та водопостачання" в зоні санітарної охорони Дніпровської водопровідної станції рішенням Київради "Про передачу кооперативу "Товариство індивідуальних забудовників "Чорнобилець 2005" від 16.03.07 N 255/3346 виділено земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд.

В порушення вимог Закону України "Про загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2004 - 2010 роки", Закону України "Про загальнодержавну програму "Питна вода України" на 2006 - 2020 роки" Київською міською державною адміністрацією до цього часу не розроблено регіональну програму "Питна вода міста Києва", а отже її не затверджено у встановленому порядку.

Через недостатнє бюджетне фінасування заходів, визначених у програмах у період з 2007 - 2008 років (лише 10 %) збільшилась кількість аварій та пошкоджень на мережах та спорудах.

За даними науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем за 1 % паводку, до якого місто не готове, лівобережна частина Києва, Конча-Заспа та інші лівобережні території перестануть існувати.

Зі 132 наявних колекторів обладнані очисними спорудами 5. Це може призвести до непередбачуваних санітарно-епідемічних ситуацій. Правобережний каналізаційний колектор знаходиться у критичному стані.

Отже, зважаючи на виявлені грубі порушення, вчинені посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу у сфері техногенної безпеки та охорони довкілля, Комісією було прийнято рішення про внесення наступних пропозицій:

1. Зобов'язати голову КМДА:

1.1. Дотримуватись вимог ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та провести відповідну роботу по розробці та впровадженню місцевих програм, спрямованих на виконання державних програм охорони навколишнього природного середовища.

1.2. Негайно вирішити питання щодо повної реконструкції діючої Бортницької станції аерації або будівництва нової.

1.3. Усунути всі зазначені порушення природоохоронного законодавства та вжити вичерпні заходи, спрямовані на забезпечення попередження екологічної аварії шляхом повного та безперебійного фінансування необхідних робіт суб'єктів господарювання, в користуванні яких перебувають екологічно-небезпечні об'єкти для підтримки їх безпечного функціонування та проведення реконструкцій.

Критичний стан медичної галузі. Порушення законодавства в сфері охорони суспільного здоров'я

Організація надання медичної допомоги населенню, дотримання санітарного-епідеміологічного законодавства в місті та санітарного - в медичних закладах є незадовільними.

Міністерством охорони здоров'я України на виконання наказу від 13.08.2007 р. N 159-о проведено перевірку діяльності Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації та лікувально-профілактичних закладів м. Києва за результатами якої надано незадовільну оцінку роботи по організації дотримання санітарного законодавства в закладах охорони здоров'я м. Києва з боку керівництва Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення КМДА. Крім того, зазначено, що формальний підхід до розробки положень про відділи і управління, посадових інструкцій працівників, невідповідність їх нормативним документам не дозволяє в повному обсязі реалізувати державну політику в галузі охорони здоров'я м. Києва. Також, ГУОЗ та МЗ не проводиться аналіз охоплення населення міста диспансерним оглядом. Закупівля лікарських препаратів для забезпечення потреб лікувально-профілактичних закладів м.Києва на 2007 рік проведена непрозоро, з порушенням законодавства у сфері державних закупівель та бюджетного законодавства. Під час укладання договорів на закупівлю у 2007 році ГУОЗ та МЗ допущено порушень бюджетного законодавства на загальну суму 70779741,56 грн. ГУОЗ не забезпечено дієвий контроль за діяльністю підпорядкованих лікувально-профілактичних закладів міста. Не врегульовано питання своєчасної госпіталізації хворих, що призвело до збільшення післяопераційної летальності. Неефективно проводиться диспансеризація, що призвело до збільшення питомої ваги хворих з I - II групою інвалідності. Лікування онкологічних хворих проводиться в непрофільних ЛПЗ.

Не затверджено регіональну програму протидії захворюванню на туберкульоз. Крім того, не аналізуються статистичні дані стосовно наявного кадрового потенціалу, не вивчається рівень та причини плинності кадрів, не формується перспективна потреба регіону у медичних працівниках. Більше 2045 лікарів - пенсійного віку.

Відповідно до інформації, наданій Комісії прокуратурою міста Києва встановлено, що під час розроблення проекту розпорядження Київської міської державної адміністрації "Про встановлення тарифів на платні послуги, що надаються лікувально-профілактичними державними і комунальними закладами охорони здоров'я" до переліку платних послуг включено лікувально-медичну, профілактичну та інші види медичної допомоги, яка відповідно до частини третьої статті 49 Конституції України та ст. 7 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" у таких закладах має надаватися безоплатно.

За результатами перевірки Київському міському голові внесено припис про усунення порушень ст. 49 Конституції України та Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я". Припис задоволено.

Крім цього, прокуратурою міста Києва 10.02.09 принесено протест на рішення Київської міської ради від 22.01.09 N 9/1064 "Про створення Київського міського патологоанатомічного бюро", яким в порушення встановленого порядку проведено реорганізацію 15 закладів охорони здоров'я міста Києва. Протест задоволено.

Також, проведеними перевірками у медичних закладах столиці встановлено факти незаконного отримання плати за медичні послуги. Зокрема, медичними працівниками поліклініки N 1 Солом'янського району, кошти за надання медичної допомоги неправомірно стягувалися навіть у випадках звернень хворих зі скаргами на погіршення здоров'я. Прокуратурою 04.02.09 внесено припис щодо повернення цих коштів, який задоволено, а лікарів притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Прокуратурами Дарницького та Подільського районів м. Києва порушено кримінальні справи за фактами незаконного вимагання оплати у громадян за надання медичної допомоги працівниками Поліклініки N 2 Дарницького району м. Києва та Поліклініки N 4 Подільського району міста Києва за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 184 КК України. Досудове слідство у справах триває.

Також, згідно відповіді прокуратури міста, проведеними перевірками виявлені численні порушення вимог Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства N 193 від 19.11.03 р. в лікувально-профілактичних закладах міста при використанні комунального майна суб'єктами підприємницької діяльності іншої категорії. За результатами перевірки на адресу керівництва Київської міської державної адміністрації внесено відповідне подання (Вих. N 07/1-709 вих.09 від 02.04.2009 р.).

Державною податковою адміністрацією за запитом Комісії було проведено перевірку щодо ведення господарської діяльності КП "Фармація" під час якої встановлено, що КП необґрунтовано включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість з витрат, які використовуються одночасно в операціях з продажу товарів (робіт, послуг), що оподатковуються ПДВ та звільнені від оподаткування, на загальну суму 42,1 тис. грн. Також, декларації по ПДВ, подані до податкового органу, не відповідають даним реєстру отриманих податкових накладних за березень, квітень 2007 року, в результаті чого знижено ПДВ на суму 78,0 тис. грн. Всього, підприємством занижено податок на додану вартість на 120,1 тис. грн.

Крім того, встановлено порушення вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. N 637, у частині несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів, у результаті чого донараховано 6 тис. грн. штрафних санкцій.

Всього, за результатами перевірки донараховано 181 тис. грн. разом із фінансовими санкціями. (вих. N 235/2/23-5010 від 08.05.2009 р.).

Ревізією Головного контрольно-ревізійного Управління виявлено, що Київською міською клінічною лікарнею N 1 в 1999 році із ЗАТ "Страхова компанія "Гарантія" укладено 14 договорів оренди медичного обладнання вартістю 1,5 млн. грн., яке протягом ревізійного періоду практично не використовувалося у діяльності установи і за оренду якого лікарнею сплачено 789,7 тис. гривень.

Також, додаткових перевірок потребує з'ясування стану фізіатричної та інфекційної служб.

Отже, зважаючи на виявлені грубі порушення, вчинені посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу у сфері медичного забезпечення, Комісією було прийнято рішення про внесення наступних пропозицій:

1. Київській міській Раді та її виконавчому органу (Київській міській державній адміністрації) вирішити питання про фінансування заходів в галузі охорони здоров'я та недопущення штучного створення боргів перед суб'єктами господарювання, які обслуговують медичні заклади.

2. Надати критичну оцінку діям першого заступника голови КМДА Кільчицької І. Р. як куратора даної галузі.

3. Розглянути питання щодо доцільності перебування на посаді Начальника Головного управління охорони здоров'я і медичного забезпечення КМДА Качурової Л. В.

Порушення законодавства в галузі забезпечення майнових та корпоративних прав територіальної громади міста Києва, а також недотримання вимог земельного законодавства.

Під час розслідування Тимчасовою слідчою комісією було встановлено, що посадові особи Київської міської ради та її виконавчого органу прийняли ряд незаконних рішень щодо розпорядження комунальною власністю міста Києва, у зв'язку з чим прокуратурою міста Києва на вказані акти внесено 15 протестів, 2 подання та 3 приписи.

Також, за інформацією органів прокуратури, з метою захисту комунальної власності пред'явлено 31 позов про визнання недійсними рішень, розпоряджень органів місцевого самоврядування та виконавчої влади у сфері комунального майна, загальна площа комунального майна по яким складає 14400 кв. м., з яких на даний час задоволено 21 позов (площа комунального майна 11443 кв. м). Відмовлено в задоволенні 2 позовів (площа комунального майна 2406 кв. м).

Так, до господарського суду м. Києва пред'явлено позов про визнання недійсним рішення Київської міської ради від 08.02.2007 "Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007 - 2010 роки", яким Акціонерне товариство холдингова компанія "Київміськбуд" виключено із переліку господарських товариств, пакети акцій та частки яких належать територіальній громаді міста та не підлягають продажу і включено до переліку господарських товариств, які підлягають продажу. На даний час рішення у справі судом ще не постановлено.

Аналогічно прокуратурою міста Києва 12.02.09 до Шевченківського районного суду м. Києва пред'явлено позовну заяву про визнання недійсним та скасування рішення Київської міської ради "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 08.02.07 N 62/723 "Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007 - 2010 роки", від 28.08.08 N 106/106, відповідно до якого пакети акцій ВАТ "АК "Київводоканал", ВАТ "Київгаз", ЗАТ "Хліб Києва", Вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна", ТОВ "Метровагонсервіс" КП "Київський метрополітен" виключено з переліку господарських товариств, пакети акцій та частки яких належать територіальній громаді м. Києва, що не підлягають продажу терміном до 2010 року (додаток 5 рішення Київської міської ради від 08.02.07 N 62/723) та включено у перелік таких, що підлягають продажу (додаток 6 до рішення Київської міської ради від 08.02.07 N 62/723). Справу до розгляду не призначено.

Перевірка з майнових питань в Головному управлінні комунальної власності КМДА, встановила, що у 2006 р. частки територіальної громади були в 54 господарських товариствах; впродовж останніх років їх кількість зменшилась до 44, крім того, ще 3 частки громади було значно зменшено. Внаслідок цього в 2008 р. було виплачено дивідендів на суму лише 8 млн. грн. (в 2007 р. - 19 млн. грн.).

З трьома господарськими товариства (Київенерго, Київводоканал та Київ газ) укладені договори на володіння та користування майном територіальної громади м. Києва, які за своєю правовою суттю не відрізняються від догорів оренди майна, крім правильного нарахування за користування таким майном відповідно до методики нарахування орендної плати.

В результаті: ВАТ АК "Київенегро" за користуванням майном сплачує 2 мільйона гривень, а при передачі такого майна в оренду повинно було сплачувати 48 млн. 740 тис. Недоотримання складає 46 мільйонів 740 тис. грн.

ВАТ АК "Київводоканал" сплачує 200 тисяч, при передачі в оренду повинен сплачувати 55 млн. 310 тис. Недоотримання складає 55 млн грн.

ВАТ "Київгаз" передане майно територіальної громади в безоплатне користування. Бюджетом міста недоотримано 2 млн. 755 тис.

Таким чином, бюджетом міста недоотримано 104 мільйони гривень.

Рішення про продаж частки акцій банку АКБ "Хрещатик", яка належить громаді, хоча і приймалося Київрадою, проте не колегіально і жодним чином не узгоджувалося з мешканцями столиці. На сьогоднішній день власником частки територіальної громади є Головне фінансове управління КМДА в особі начальника управління Падалки В. М. В документах щодо продажу акцій банку є численні неузгодженості.

ЗАТ "Київенергохолдинг" не виконуються статутні цілі, частка комунальної власності у фонді товариства зменшена на 12,7 %. Будь-яка інформація щодо діяльності компанії, формування необхідного статутного капіталу, змін у складі акціонерів відсутня.

Територіальна громада втратила права власника та розпорядника майна "Київенерго", "Київводоканала" та "Київгазу", зберігши за собою лише право управління енергохолдингом. Капіталовкладення здійснюються за рахунок міського бюджету. Незалежний фінансовий і технічний аудит цих підприємств не проводився. Будь-яких важелів впливу на ціноутворення електричної, теплової енергії та газу громада міста не має.

В діях посадових осіб КМДА вбачаються ознаки невиконання чи неналежного виконання службових обов'язків щодо належного забезпечення та обслуговування інфраструктури міста, яка забезпечує життєдіяльність столиці.

Більше 1000 км. з 4000 водопровідних мереж вичерпали термін експлуатації, майже 900 км. їх знаходяться в аварійному стані. З 2600 км каналізаційних мереж понад 1000 вичерпали амортизаційний термін експлуатації, в т.ч. близько 900 км. знаходяться в аварійному стані. До сьогодні експлуатуються каналізаційні мережі, побудовані до 1917 р.

Загальна щорічна кількість аварій на водо- та каналізаційних мережах сягає 20000.

Програма ремонту, реконструкції та розвитку каналізаційного господарства міста на 2006 - 2010 рр. керівництвом КМДА не здійснюється, забезпечено фінансування 10 % від потреб підприємства. Компанія працює за відсутності регіональної програми "Питна вода м. Києва". Різниця між розміром затверджених тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво послуг ВАТ "Водоканал" не відшкодовується.

Телевізійна компанія ТРК "Київ", яка є комунальною власністю міста, використовується не за призначенням. В ефірі ТРК на комерційній основі транслюються богослужіння Церкви "Посольства благословенного царства Божого для усіх народів", яка оплатила трансляції в 2008 р. у обсязі 56250 грн., а у 2009 р. - 183167 грн. (станом на 1.05.2009). За середньозваженої ціни рекламного часу в ефірі ТРК "Київ" (400 грн. за 30 сек.) це покриває 70 хв. мовлення в 2008 р. та 240 хв. в 2009 р. Фактично з 17 листопада 2008 р. по 10 травня 2009 р. передачі Церкви під її логотипом, в т.ч. богослужінь, тривали 2 875 хвилин. Отже, до міського бюджету мало б надійти 2 млн. 300 тис. грн.

Питання втрати Київською міськрадою контролю над діяльністю ВАТ ХК "Київміськбуд" потребують додаткових перевірок.

Розпорядженням голови КМДА були визначені додаткові категорії осіб, яким надаються пільги щодо безкоштовного проїзду, а це близько 700 тисяч осіб. Ніякого економічного обґрунтування такого рішення не існує. Тільки на компенсації пільгового проїзду в громадському транспорті потрібно 120 млн. грн., половина з яких має бути надана за рахунок держбюджету. Це означає, що громадяни всієї країни сплачують додатковий податок на компенсацію поїздок київських пільговиків.

В бюджеті міста на 2009 р. кошти, передбачені на будівництво, зменшені порівняно з 2008 р. втричі. Наслідок - збільшення кількості безробітних в будівельній галузі у 2010 році приблизно на 800 тисяч осіб.

Контрольно-ревізійним управлінням України встановлено, що не проводилася претензійно-позовна робота по стягненню 20,1 млн. грн дебіторської заборгованості по кредитах, наданих суб'єктам господарювання, термін сплати якої минув (вих. N 08-11/826 від 18.05.09 р.).

Комісією було направлено до прокуратури міста запит стосовно проведення перевірки фактів бездіяльності та затримки оформлення рішень про виділення земельних ділянок Київською міською радою. В результаті перевірки встановлено численні випадки порушення Київської міською радою передбачених законодавством термінів розгляду питань про відведення земельних ділянок на території міста Києва, у зв'язку з чим внесено подання про усунення порушень земельного законодавства (вих. N 07/4-275 від 07.05.2009 р.).

Контрольно-ревізійним управлінням України виявлено, що протягом 2007 року та за 9 місяців 2008 року суб'єктам господарської діяльності за рішенням Київради надано пільг по місцевих податках і зборах, платі за землю на загальну суму 548,1 млн. гривень. Тобто, майже 800 суб'єктів господарської діяльності в 2007 та 2008 роках отримали пільги по земельному податку на 547,4 млн. грн. без визначення міськрадою цільового спрямування вивільнених коштів.

Зокрема, 58 протестів принесено на 70 рішень ради про передачу у користування земель, з яких задоволено лише 1, а тому їх оскарження перейшло у площину судового розгляду.

Крім того, за результатами розгляду внесених документів прокурорського реагування скасовано 43 погодження, чим попереджено вилучення земель лісового фонду загальною площею понад 150 га.

Прокуратурою міста, у тому числі у зв'язку з відхиленням Київською міською радою протестів прокурора до господарського, адміністративного і районних судів міста пред'явлено 131 позов про визнання недійсними рішень ради про виділення суб'єктам господарювання 3826,56 га землі, у т. ч. за рішеннями, прийнятими Київрадою V та VI скликань у 2006  -2009 р.р., - 64, на загальну площу 2091,45 га.

Щодо правильності нарахування та повноти стягнення плати за оренду землі та земельного податку у м. Києві встановлено, що загальна заборгованість по сплаті за оренду землі станом на 10.03.09 становить 25300 тис. грн, а по сплаті земельного податку 33500 тис. грн. При цьому, більшість підприємств, що мають заборгованість, визнані банкрутами або перебувають на різних стадіях банкрутства. За актами прокурорського реагування у 2008 році та протягом 2009 року вже відшкодовано до бюджету 5077 тис. грн.

Враховуючи викладене, Комісією було прийнято рішення про внесення наступних пропозицій:

1. Доручити органам прокуратури спільно з Антимонопольним комітетом України та Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку провести повні, об'єктивні та детальні перевірки щодо законності відчуження часток акцій територіальної громади Києва у статутних фондах вказаних вище акціонерних товариств.

2. У разі виявлення порушень законодавства вжити заходів щодо повернення незаконно вилучених часток акцій територіальної громади.

3. Вжити заходів щодо повної інвентаризації столичних земель, визначення їх на Генплані Києва та встановлення заборони щодо зміни цільового призначення земель природно заповідного фонду в частині переведення їх під забудову.

Ситуація, що склалася з призначенням перших заступників та заступників голови Київської міської державної адміністрації

Під час роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України, в рамках розслідування обставин порушення Конституції України та законів України, прийняття протиправних рішень посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу стало відомо, що перші заступники голови КМДА: Кільчицька І. Р., Червоненко Є. А. та Басс Д. Я. - призначені на посади всупереч вимог статті 16 ЗУ "Про столицю України - місто-герой Київ", якою передбачено, що голова КМДА має одного першого заступника та декілька заступників.

Також, при проведенні Тимчасовою слідчою комісією перевірки особових справ щодо відповідності додержання вимог ЗУ "Про державну службу" було з'ясовано, що Заступники голови КМДА: Голиця М. М., Шовкун І. В. - призначені на посади без погодження з Кабінетом міністрів України (ст. 16 ЗУ "Про столицю України - місто-герой Київ"). Крім того, особи Голиця М. М. та Падалка В. М. призначені на посади, які не передбачені штатним розписом, а саме: займають посади відповідно заступника голови КМДА - начальника Головного управління житлового забезпечення міськдержадміністрації з 04.12.1998 року та заступника голови КМДА - начальника Головного фінансового управління виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) з 25.09.2000 року (з подовженням повноважень 17.07.2006 р).

Звільнені з посад (на виконання Указу Президента від 06.03.2009, N 134/2009 "Про скасування рішень голови Київської міської державної адміністрації") заступники голови КМДА Журавський В. С., Головач В. В., продовжують виконувати функції заступників голови, перебуваючи на посадах радників голови (працівників патронатної служби). Також функції заступників голови покладені на радників голови Миронова В. Є. та Сівця В. М. А відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 19.05.99 р. N 851 "Про затвердження Порядку перебування на державній службі працівників патронатної служби членів Кабінету Міністрів України та голів місцевих державних адміністрацій" патронатна служба створюється з метою організаційного забезпечення діяльності голови, а не з метою здійснення виконавчої влади та самоврядових повноважень і основні завдання працівників патронатної служби не передбачають виконання функції перших заступників та заступників голови адміністрації. Таке заміщення вищезазначеними працівниками посад заступників голови місцевої державної адміністрації не передбачається чинним законодавством (ст. 39 ЗУ "Про місцеві державні адміністрації", пп. "г" п. 1 ч. 2 постанова КМУ від 09.03.2006 р. N 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", Положенням "Про управління організаційно-аналітичного та правового забезпечення діяльності Київського міського голови (патронатну службу) апарату виконавчого органу КМР (КМДА)"). Крім того, п. 4.7 зазначеного Положення про управління (патронатну службу) не допускається (забороняється) покладення на управління і його працівників обов'язків, не передбачених цим Положенням, і таких, що не відносяться до аналітичної, організаційної та правової роботи.

Крім того, за результатами перевірки проведеної ТСК з'ясовано, що Головою Київської міської державної адміністрації Черновецьким Л. М., його першими заступниками, заступниками та керівниками структурних підрозділів КМДА не пройдено щорічних медичних оглядів у відповідності до вимог спільного наказу МОЗ України, Головдержслужби та ДУС від 18.02.2003 р. N 75/24/1 "Про проведення щорічного профілактичного медичного огляду державних службовців". Та за результатами опрацювання доручень ТСК Міністерством охорони здоров'я України, Державним управлінням справами та Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення КМДА не підтвердилася інформація щодо проходження вказаними посадовими особами КМДА щорічних медичних оглядів.

Враховуючи зазначене, та зважаючи на виявлені грубі порушення вимог чинного законодавства, Комісією було прийнято рішення про внесення наступних пропозицій:

I. Президенту України:

скасувати Розпорядження Київського міського голови про призначення першими заступниками голови КМДА: Кільчицьку І. Р., Червоненка Є. А. та Басса Д. Я., як такі, що суперечать ст. 16 ЗУ "Про столицю України - місто-герой Київ" в частині кількості перших заступників;

II. Кабінету Міністрів України:

скасувати розпорядження Київського міського голови про призначення заступників голови Київської міської державної адміністрації та про покладення виконання обов'язків заступників голови КМДА на працівників патронатної служби, як такі, що суперечать законам України та іншим актам законодавства, а саме:

- скасувати Розпорядження Київського міського голови про призначення заступниками голови КМДА Шовкуна І. В., Голицю М. М., як такі, що суперечать ст. 16 ЗУ "Про столицю України - місто-герой Київ" в частині призначення на посади за погодженням Кабінету міністрів України та призначення на посади, які не передбачені штатним розписом щодо Голиці М. М. та Падалки В. М.;

- скасувати розпорядження Київського міського голови про призначення Головача В. В., Журавського В. С., Міронова В. Є. та Сівця В. М. на посади працівників патронатної служби в частині покладення виконання обов'язків першого заступника та заступників голови КМДА, як такі, що суперечать ст. 39 ЗУ "Про місцеві державні адміністрації", пп. "г" п. 1 ч. 2 постанова КМУ від 09.03.2006 р. N 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" в частині заміщення керівних посад та виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника, п. 4.7 Положення "Про управління організаційно-аналітичного та правового забезпечення діяльності Київського міського голови (патронатну службу) апарату виконавчого органу КМР (КМДА) в частині заборони (не допущення) покладення на управління і його працівників обов'язків, не передбачених цим Положенням, і таких, що не відносяться до аналітичної, організаційної та правової роботи.

III. Міністерству охорони здоров'я:

організувати та провести щорічний медичний огляд Голови Київської міської державної адміністрації Черновецького Л. М., його перших заступників, заступників та керівників структурних підрозділів КМДА у відповідності до вимог чинного законодавства з метою визначення стану здоров'я державних службовців та проведення профілактичних і лікувальних заходів.

IV. Міністерству праці та соціальної політики України в особі Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю:

провести перевірку складання штатного розпису апарату виконавчого органу Київської міської Ради (КМДА) на відповідність нормам чинного законодавства, - стосовно встановленої форми, використання назв посад, передбачених Класифікатором, за результатами якої притягнути до відповідальності посадових осіб у вигляді накладення Адміністративного штрафу за порушення трудового законодавства, передбаченого ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення.

V. Головному контрольно-ревізійному управлінню України:

провести перевірку щодо правомірності та доцільності використання коштів державного та міського бюджетів у зв'язку зі складанням та введенням в дію штатного розпису в частині введення 4 посад перших заступників, його економічної обґрунтованості, об'єктивної потреби та вимогам діючого законодавства.

Порушення Конституції та законів України у сфері захисту навколишнього середовища та у сфері охорони тваринного світу

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", п. 10 Рекомендацій парламентських слухань щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства в Україні, які схвалені Постановою Верховної Ради України від 20.02.2003 р. N 565-IV, місцева державна адміністрація розробляє, подає на затвердження відповідної ради та забезпечує виконання регіональних екологічних програм.

Згідно отриманої комісією довідки Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві про стан виконання національних, державних та інших програм Київською міською державною адміністрацією та її виконавчим органом (вих. N 03-06/1508 від 13.04.2009 р.) станом на сьогоднішній день, в м. Києві діє одна екологічна програма, а саме: "Програма комплексного розвитку зеленої зони м.Києва до 2010 р. та концепція формування зелених насаджень у центральній частині міста", яка затверджена рішенням Київської міської ради від 19.02.2005 р. N 806/3381. Проте, її вимоги не виконуються, зокрема, не забезпечено розроблення та погодження проектів землеустрою з організації та встановлення меж та режимів використання територій природно-заповідного фонду, лісового фонду та інших зелених насаджень загального користування. Також, станом на даний час, не створено жодного об'єкту нового зеленого будівництва, хоча вищевказаною Програмою передбачено їх створення на загальній площі понад 700 га.

Не підготовлена та не затверджена Київська міська програма охорони навколишнього природного середовища до 2011 - 2012 рр., а термін реалізації попередньої закінчився (Київська міська програма охорони навколишнього природного середовища до 2007 р., яка була затверджена рішенням Київради від 28.12.2004 р. N 1062/2472).

Не розроблена регіональна програма на виконання "Національної програми екологічного оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води", яка затверджена Постановою ВРУ від 27.02.1997 р. N 123/97-ВР.

Не розроблена та не затверджена програма формування екомережі м. Києва, чим проігноровано Загальнодержавну програму формування національної екомережі України на 2002-2015 рр., затвердженої Законом України від 21.09.2000 р. N 1989-III. Київрадою затверджено лише схему формування екомережі.

Не дотримано вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2002р. N 581, якою затверджено Державну програму "Ліси України на 2002-2015 роки", відповідно до якої, повинна бути затверджена аналогічна програма Київради та зв'язана з аналогічною програмою Київської області (затверджена рішенням облради від 25.01.2001 р. N 26315-XXIII). Отже, цим порушено вимоги пп. 1 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" відповідно до якого місцева державна адміністрація розробляє та забезпечує виконання затверджених у встановленому законом порядку програм раціонального використання земель, лісів, що перебувають у державній власності.

КМДА не виконуються в повному обсязі вимоги ст.ст. 2, 16 та 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації". Зокрема, на засіданнях колегії не розглядаються питання "Про необхідність розроблення міських, регіональних екологічних програм, у тому числі, з урахуванням загальнодержавних цільових програм", "Про використання і охорону земель, лісів, надр, води, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та інших природних ресурсів в м. Києві", не проводяться заслуховування звітів керівників еколого-небезпечних об'єктів загальнодержавного та місцевого значення щодо виконання ними природоохоронних заходів, направлених на зменшення шкідливого впливу їх діяльності на об'єкти довкілля.

В порушення вимог ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відповідно до якої розподіл зборів місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, здійснюється відповідними міськими Радами за поданням органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, структурний підрозділ виконавчого органу Київради - Управління охорони навколишнього природного середовища, яке є фактичним розпорядником коштів Київського міського фонду охорони навколишнього природного середовища перебрало на себе функції територіального органу Мінприроди. КМДА разом з Київрадою не проводить визначення стратегічних пріоритетів у вирішенні гострих екологічних питань м. Києва та, відповідно, відсутнє включення їх до переліку природоохоронних заходів, які фінансуються з цього фонду, що формується за рахунок зборів за забруднення навколишнього природного середовища та коштів від нанесення збитків об'єктам довкілля.

Відповідно до отриманої Довідки, неодноразові подання територіального органу Мінприроди щодо фінансування природоохоронних заходів для вирішення пріоритетних проблем міста не підтримуються КМДА та не розглядаються Київрадою.

За інформацією Державної екологічної інспекції в м. Києві відбувається безконтрольне знищення зелених насаджень, внаслідок чого державі завдано значних збитків. Відсутній чіткий розподіл зон зелених насаджень. Проведеними перевірками виявлені численні порушення вимог природоохоронного законодавства. Комісією встановлено, що Державним управлінням екології та природних ресурсів в місті Києві направлено подання Управлінню по боротьбі з організованою злочинністю в м. Києві щодо незаконних дій посадових осіб при здійсненні діяльності в природоохоронній сфері (вих. N 04-14/3539 від 19.12.2008 р.). В поданні зазначено, що не маючи права стягувати кошти за порушення в природоохоронній сфері та розпоряджатися майном між директором комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Дніпровського району м. Києва та керівництвом ТОВ "Еверест Плюс" виникли корупційні відносини за якими внаслідок яких, кошти замість державного бюджету перераховуються на рахунки Комунальних підприємств.

Вибірковими перевірками інспекції, на прикладі, Деснянського та Подільського району міста Києва, було встановлено, що план із озеленення міста Києва не виконується по причині відсутності фінансування.

Облік зелених насаджень формальний, що має наслідком їх масове неконтрольоване знищення. Лише на проспекті Перемоги 119 незаконно знесені 98 дерев різних порід. Результат: на одного мешканця міста припадає 16,5 м2. на одного мешканця міста, визначена норма вимагає 20 м2. Інший наслідок - несплата до бюджету відновної вартості за знищення дерев, газонів тощо.

Відповідно до ст. 87 Водного кодексу України контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму використання їх територій здійснюється виконавчими комітетами місцевих Рад і державними органами охорони навколишнього природного середовища.

Станом на сьогоднішній день, у місті Києві внутрішні водойми міста не приведені у належний стан, екологічні паспорти відсутні.

Комісією направлено запит Генеральному прокурору України з приводу звернення представників трудового колективу КП "Плесо" щодо незаконних дій адміністрації вказаного підприємства (вих. N 04-53/4-362 від 09.04.2009 р.).

Згідно отриманої інформації, прокуратурою міста Києва повідомлено про проведення перевірки в ході якої встановлено, що наказ генерального директора Комунального підприємства "Плесо" Смикуна І. Г. N 1 від 15.01.2009 р. "Про реорганізацію КП "Плесо" видано з порушенням чинного законодавства, оскільки таке рішення може бути прийняте виключно на сесії Київради. Видання вказаного наказу могло завдати значної шкоди інтересам територіальної громади міста Києва (вих. N 07/4-1790-09 від 05.05.2009 р.).

За інформацією Державної екологічної інспекції в м. Києві, внаслідок діяльності підприємства ВАТ "Завод залізобетонних конструкцій ім. С. Ковальської" по видобутку піску були допущені факти руйнування берегів р. Дніпро з боку о. Великий, що може згодом привести до зникнення зазначеного острову. Належний контроль з боку органів міської влади не здійснюється.

Органами прокуратури міста за результатами здійснення у 2008 році нагляду за додержанням законодавства про відходи порушено 2 кримінальні справи, опротестовано 13 рішень, що регулюють відносини у сфері поводження з відходами, внесено 68 приписів та подань про усунення порушень закону. За наслідками розгляду документів прокурорського реагування до відповідальності притягнуто 320 осіб, відшкодовано завданих довкіллю збитків на суму 1092 тис. грн.

КМДА порушуються вимоги ст.ст. 12, 20, 21 Закону України "Про відходи" та постанови КМУ выд 03.08.1998 р. N 1217, відповідно до яких питання поводження з безхазяйними відходами, їх облік та ліквідація несанкцоінованих звалищ відносяться до компетенції місцевих органів виконавчої влади та самоврядування. Також, ст. 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноваження міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку.

Кількість сміттєзвалищ на території міста, в т. ч. на території природоохоронних зон, встановити неможливо. Лише у 2008 р. нараховано збитків на суму 137 млн. грн., стягнуто 1 млн. Ефективний механізм стягнення шкоди відсутній. Захоронення особливо небезпечних відходів на території практично всіх житлових районів столиці. Продукти розпаду цих речовин згодом потрапляють у водойми загального користування.

Ситуація з Трухановим островом потребує створення окремої комісії з числа компетентних фахівців, в т.ч. Держкомзему, Генпрокуратури, МВС, ФПУ.

У серпні 2008 року Київрада зменшила межі заказника Жукового острову з 1444 га до 196 га. За інформацією прокуратури, це рішення опротестовано. У зв'язку з несвоєчасним розглядом протесту прокуратурою міста подано позов про скасування рішення Київради. Господарський суд позовні вимоги прокуратури відхилив. Однак апеляційний суд рішення першої судової інстанції скасував та постановив нове, яким позов прокуратури міста Києва задовольнив. Постановою Вищого господарського суду України від 27.02.2009 касаційну скаргу Київської міської ради на вищевказане рішення суду задоволено, рішення суду першої інстанції залишено без змін. Генеральною прокуратурою України 27.03.2009 на постанову Вищого господарського суду України внесено касаційне подання.

Питання винесення рішень Київради відповідно до яких земельні ділянки надаються за рахунок лісів, зелених насаджень загального користування, прибережних смуг за відсутності містобудівної документації та за порушення законних прав та інтересів мешканців потребують числених перевірок правоохоронних органів.

Порушення законодавства у сфері охорони тваринного світу

Рішенням Київради від 06.03.2009 р. N 124/1179 "Про бюджет міста Києва на 2009 рік" на виконання регіональної програми регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами передбачено - 8,9 млн. грн.

До Комісії надійшло звернення Міжнародної громадської організації "Товариство захисту тварин "SOS" з приводу численних фактів порушень, вчинених посадовими особами Київської міської державної адміністрації та керівниками Комунальних підприємств "Центр ідентифікації тварин" та "Притулок для тварин", "Київська міська лікарня ветеринарної допомоги" у сфері використання передбачених коштів. Тварини у КП "Притулок для тварин" КМДА в Бородянці утримуються в концтабірних умовах. Кошти, виділені на їх утримання, за призначенням не використовуються. Всупереч законодавству, волонтерів та опікунів тварин примушують сплачувати кошти за лікування та стерилізацію безпритульних тварин. Діяльність вказаних КП потребує ґрунтовного розслідування з боку правоохоронних органів.

Крім того, за даними організації, на адресу міського голови Черновецького Л. М. направлялись численні звернення представників міжнародних організацій захисту тварин, занепокоєних ситуацією, в яких були висловлені рекомендації щодо запровадження згаданих стандартів. Зокрема, вносилися пропозиції щодо перегляду стратегії реалізації програми відлову тварин з метою їх подальшої стерилізації та вакцинації, щодо необхідності зміни керівників відповідних служб КМДА в зв'язку з їх низькою кваліфікацією.

Комісією направлені запити:

- Міністерству внутрішніх справ України - з приводу перевірки фактів використання у притулку для тварин, який знаходиться у смт. Бородянка законодавчо забороненої отруйної речовини - дитиліну (дитилін - одна з 12 назв курареподібних препаратів) - вих. N 04-53/4-516 від 11.05.2009 р. та щодо перевірки фактів незаконного відстрілу та жорстокого поводження з тваринами (вих. N 04-53/4-505 від 08.05.2009 р.). Заходи прокурорського реагування не вживались.

- Прокуратурі міста Києва - з приводу перевірки фактів незаконного розміщення на території столиці стихійних кладовищ тварин, зокрема, на вул.Плеханова поблизу залізничної станції Київська Русанівка (вих. N 04-53/4-519 від 11.05.2009 р.), щодо здійснення незаконної видачі дозвільних документів, а саме ліцензій на різні види діяльності пов'язані з тваринним світом громадською організацією "Жива планета" (вих. N 04-53/4-517 від 11.05.2009 р.).

За недодержання європейських стандартів в поводженні з тваринами Київський зоопарк у вересні 2007 р. було виключено із престижної Європейської Асоціації Зоопарків та Акваріумів (ЄАЗА). Директором Київського зоопарку є С. В. Берзіна.

За результатами перевірки Київського зоологічного парку загальнодержавного значення проведеної Державною екологічною інспекцією міста Києва встановлені численні факти порушень. Зокрема, утримання та розведення диких тварин підприємством здійснюється без отримання відповідних дозволів, чим порушуються вимоги ст. 8 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" та унеможливлюється виконання покладених завдань.

В порушення вимог ст. 36 Закону України "Про природно-заповідний фонд" на підприємстві відсутній проект організації території зоологічного парку, а також розподіл територій по зонах: експозиційна, наукова, рекреаційна, господарська. В зв'язку з цим, знаходження на території розважальних елементів (атракціонів і т. д.) є незаконним. По вказаному факту необхідне проведення додаткового розслідування.

В порушення вимог ст. ст. 6, 7 Закону "Про Червону книгу України" платна та безоплатна передача рідкісних та таких, що перебувають під загрозою знищення тварин фізичним та юридичним особам з подальшими змінами права власності на тварин здійснюється без погодження з виконавчим органом

Мінприроди.

Також, підприємством порушуються вимоги ст. 46 Закону України "Про тваринний світ", ст. 64 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 12 Закону України "Про Червону книгу України", ст. 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Зазначені порушення відображені в Акті перевірки Державної екологічної інспекції міста Києва.

Пропозиції:

1. Прокуратурі міста Києва та Контрольно-ревізійному управлінню міста Києва провести перевірку щодо порушень вимог ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

2. Здійснити заходи по затвердженню прибрежно-захисних смуг та проведення паспортизації внутрішніх водойм.

3. Усунути порушення діючого законодавства.

Порушення діючого законодавства в сфері формування тарифів на житлово-комунальні послуги

Київською міською державною адміністрацією було прийянто ряд необґрунтованих розпоряджень, що набули широкого суспільного резонансу, в тому числі, у сфері надання житлово-комунальних послуг.

За наслідками перевірки законності розпоряджень КМДА від 30.01.09 N95 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води для населення", N 96 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення" та N97 "Про встановлення та погодження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" прокуратурою міста Києва на ім'я голови Київської міської державної адміністрації 20.02.09 принесено 2 протести про їх скасування, які задоволені.

Також, прокуратурою міста перевірено законність розпоряджень КМДА від 05.02.09 N 127 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання холодної та гарячої води і водовідведення для інших споживачів" та N128 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання холодної та гарячої води і водовідведення холодної та гарячої води для бюджетних установ".

За наслідками перевірки прокуратурою міста Києва на ім'я голови Київської міської державної адміністрації 09.02.09 принесено протест про скасування вказаних розпоряджень, як таких, що прийняті із порушенням вимог чинного законодавства. Зазначений протест задоволено та розпорядженням КМДА від 02.03.09 N230 вищезазначені розпорядження скасовано.

Також, прокуратурою міста 14.04.09 опротестовано розпорядження Київської міської державної адміністрації N1804 від 31.12.08 "Про механізм співпраці з житлово-експлуатаційними організаціями та споживачами з питань погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги" та N160 від 12.02.09 "Про заходи, спрямовані на покращення ситуації зі сплатою за житлово-комунальні послуги".

З метою недопущення припинення роботи підприємств, установ і організацій, що забезпечують функціонування систем енергозабезпечення, проведено перевірку фінансово-господарської діяльності АЕК "Київенерго" щодо причин непогашення заборгованості перед ДК "Газ України". Установлено, що причиною заборгованості АЕК "Київенерго", перед ДК "Газ України" є недофінансування міським бюджетом компенсації в різниці в тарифах за постачання теплової енергії, чим порушено вимоги ст. 20 Закону України "Про теплопостачання". Прокуратурою міста Києва голові Київської міської державної адміністрації внесено припис про негайне проведення розрахунків з Київенерго по заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію.

Крім цього, встановлено, що АЕК "Київенерго" незважаючи на передбачену п. 11 ст. 6 Закону України "Про теплопостачання" заборону щодо відключення від систем енерго-, газо- та водопостачання об'єктів, які мають суспільно важливе значення (об'єктів життєзабезпечення, стратегічного призначення тощо), відключила від енергопостачання 10 професійно-технічних навчальних закладів Головного управління освіти і науки КМДА, навчальні заклади Деснянського та Дніпровського районів, 14 закладів охорони здоров'я міста Києва, Київський науково-дослідний інститут судових експертиз, господарські приміщення Київського військового шпиталю інвалідів ВВВ та мала намір відключити від електромережі об'єкти ВАТ "АК "Київводоканал".

На усунення виявлених порушень прокуратурою міста Києва голові правління АЕК "Київенерго" внесено 5 приписів, за результатами розгляду яких енергопостачання об'єктів відновлено та здійснюється безперебійно.

Також, необхідно зазначити, що Київрадою та її виконавчим органом Київською міською державною адміністрацією, було прийнято ряд незаконних рішень про підвищення тарифів у інших сферах. Зокрема, за результатами перевірок, проведених прокуратурою міста на розпорядження КМДА від 30.10.2008 року N 1409 "Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів і вартості проїзних квитків у міському пасажирському транспорті, який працює у звичайному режимі руху", яким підвищено тарифи на перевезення пасажирів у міському пасажирському транспорті. Припис задоволено.

Також, прокуратурою міста 24.02.2009 року за N 07/1-95вих-09 опротестовано рішення Київради від 22.01.2009 року "Про затвердження комплексу заходів, спрямованих на удосконалення організації дорожнього руху та поліпшення екологічного стану в м. Києві", яким передбачено стягувати плату за в'їзд у місто. Протест задоволено.

З приводу перевірки факту щодо підняття Київською міською державною адміністрацією плати за ритуальні послуги, який було встановлено на засіданні з питань обгрунтованості підвищення тарифів, що відбулось 16 березня 2009 року комісією було направлено запит до прокуратури міста Києва. В ході проведеної перевірки прокуратурою встновлено порушення вимог Законів України "Про поховання та похоронну справу", "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" та в зв'язку з цим внесено подання голові Київської міської державної адміністрації (відповідь від 24.04.2009 р. за вих. N 07/1-109-09).

Також, встановлено, що прокуратурою міста 04.02.2009 року за N 31вих-09 опротестовано наказ від 23.01.2009 року спеціалізованого КП "Спеціалізований комбінат підприємств комунально-побутового обслуговування" (який видано на виконання розпорядження КМДА від 31.10.2008 року N 1495), яким встановлено плату за в'їзд на кладовища міста Києва. Протест задоволено. 24.04.09 Київському міському голові внесено подання про усунення порушень вимог законодавства, що регулює порядок надання ритуальних послуг у сфері ритуальних послуг.

Комісією до прокуратури міста було направлене доручення щодо перевірки з приводу прихованого делегування функцій комунального підприємства приватним структурам, що може призвести до втрати РС СКП Спецкомбінат ПКПОЛ" та РС СКП "Київський крематорій" можливостей для повноцінної діяльності згідно статутних завдань та щодо факту допущення до роботи у сфері ритуальних послуг без проведення тендерів приватної структури, на рахунки якої переводяться кошти комунального підприємства. Про вжиті заходи комісію не повідомлено.

Житловий фонд міста складає 57,5 млн. кв. м. Взаємовідносини між учасниками ринку житлово-комунальних послуг не врегульовані. Умови конкуренції не витримуються.

Основне джерело доходів житлових організацій міста - квартирна плата, розмір якої покриває витрати на санітарно-технічне утримання будинків на 40 %. Фактичні витрати на утримання 1 м2 житла в 2008 р. становили в середньому близько 3,0 грн., мешканці сплачували 1,01 грн. Різницю повинна відшкодувати Київська міська державна адміністрація за рахунок надходжень від продажу та орендної плати за нежитлові приміщення в житлових будинках. Наразі ці кошти використовуються не за призначенням.

Програми розвитку ЖКГ благоустрою міською радою не затверджені.

У поточному році фінансовий стан житлових організацій значно погіршився. Причина - запровадженням з січня 2009 р. змін по "розщепленню" платежів за вивезення та знешкодження твердих побутових та великогабаритних відходів.

Політика керівництва КМДА має наслідком те, що лише 38 % коштів (проти 57 %) щомісячно зараховується на рахунки житлових організацій. Штучний перерозподіл грошових потоків в умовах незмінних тарифів квартирної плати призвів до виникнення заборгованості з виплати заробітної плати працівникам житлових організацій та збільшення заборгованості перед іншими надавачами послуг, які включені в тарифи квартирної плати.

Загальнодержавна програма реформування і розвитку ЖКГ на 2004 - 2010 рр. не виконується.

Міська влада, всупереч діючим постановам Кабінету Міністрів, пішла шляхом незаконного підвищення тарифів на комунальні послуги. При цьому, критерії підвищення тарифів не були визначені. Відсутні підстави формування переліку підприємств. До переліку пільговиків включені не бюджетні підприємства, акціонерні товариства та інші господарські структури. За одну і ту ж послугу для різних споживачів були встановлені різні тарифи із запровадженням приховуваного податку. Зокрема, йдеться про незаконне підвищення тарифів на централізоване постачання теплової енергії, холодної та гарячої води для населення. В місті застосовується термін "теплопостачання в гарячій воді". Це означає, що кияни платять за гарячу воду двічі - спочатку за підігрів, а, потім, власне за саму воду. Не визначені на сьогодні і виконавці послуг. Їх фактично надають житлово-експлуатаційні організації, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельні кооперативи. Приблизно 50 % теплових пунктів знаходиться на балансі "Київенерго", яке і повинно надавати відповідні послуги.

Враховуючи викладене, Комісією було прийнято рішення про внесення наступних пропозицій:

1. Міністерству з питань житлово-комунального господарства України удосконалити законодавчу базу щодо діяльності житлово-комунальних підприємств та встановлення тарифів на їх послуги.

2. КМДА дотримуватись вимог чинного законодавства під час формування тарифів.

Порушення в сфері охорони культурної спадщини

Комісією було отримано численні звернення стосовно порушення законодавства у сфері охорони культурної спадщини та проведено заслуховування представників громадськості. Зокрема, щодо знищення об'єктів архітектурної спадщини (пам'ятник національного значення Башта N 5 Київської фортеці) - з метою комерційної забудови звільнених ділянок, в т.ч. в контексті підготовки до ЄВРО-2012. Низка об'єктів культурної спадщини світового значення, таких як Софія Київська, Києво-Печерська Лавра, Андріївська церква знаходяться під загрозою виключення з переліку об'єктів, які знаходяться під захистом ЮНЕСКО.

Наміри забудувати Десятинний провулок та Пейзажну алею не тільки повністю ігнорують вимоги підписаної державою конвенції ЮНЕСКО та міжнародних договорів, але фактично є намаганням варварськими засобами повністю знищити існуючий ландшафт найстародавнішої частини Києва.

За даними прокуратури у порушення вимог ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій", без погодження проектної документації на будівництво офісно-торговельного центру на вул. Б. Хмельницького, 7 з центральним органом охорони культурної спадщини на земельній ділянці, яка знаходиться в межах охоронної зони пам'ятки історії національного значення, ТОВ "Альянс-Центр" було видано дозвільні документи на виконання будівельних робіт за даною адресою.

З огляду на викладене, прокуратурою міста начальнику Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві та начальнику Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України внесено приписи про зупинення будівельних робіт за наведеною адресою та скасування вищевказаного дозволу на проведення будівельних робіт. Приписи задоволено, будівельні роботи за наведеною адресою зупинено, дозвіл на виконання будівельних робіт скасовано.

Крім того, за результатами перевірки законності оформлення проектної документації на будівництво житлового комплексу на вул. Л. Первомайського, 5-б у Печерському районі міста Києва встановлено, що історико-містобудівне обґрунтування з будівництва будинку на вул. Л. Первомайського, 5-б розроблене із порушенням вимог Генерального плану розвитку міста Києва до 2020 року в частині гранично допустимої висоти запроектованого об'єкту в межах центрального історичного ареалу. На його погодження прокуратурою міста Києва принесено протест.

Також, прокуратурою міста Києва опротестовано погодження історико-містобудівного обґрунтування щодо будівництва об'єкту на вул. Горького, 33, дозвіл на будівництво офісно-житлового центру між будинками N 9-а та N 11 на вул. Мечникова у Печерському районі м. Києва в зоні регулювання забудови І категорії від 28.07.06 N 71.

Всього, за результатами проведених упродовж 2006-2009 років перевірок з питань додержання містобудівного законодавства прокуратурою міста Києва до органів місцевого самоврядування та виконавчої влади внесено 19 документів реагування, з яких 14 приписів і подань та 5 протестів.

Зважаючи на особливу суспільну необхідність збереження об'єктів культурної та історичної спадщини, Комісією прийнято рішення рекомендувати правоохоронним органам посилити увагу та вживати невідкладних заходів реагування на звернення з приводу фактів руйнації та знищення історичних та культурних пам'яток.

Порушення загальних засад конституційного устрою в сфері захисту прав та свобод громадян

Проведені прокуратурою міста перевірки показали, що місцевою владою неповною мірою виконуються обов'язки, зокрема, щодо охорони прав і свобод дітей, доступності та безоплатності позашкільної освіти.

На розпорядження та рішення органів місцевої влади прокуратурою міста принесено 161 протест, з них 5 на акти (рішення) міської влади.

Так, принесено протест на рішення Київської міської ради від 01.10.2007 року N 419/3253 "Про передачу майна територіальної громади міста Києва переможцям конкурсу". Відповідно до вищезгаданого рішення приміщення нежитлового будинку, яке перебувало у користуванні Центру спортивно-водного та патріотичного виховання "Шквал" і знаходиться у 32 кварталі Голосіївського лісництва на о. Жуків передано в оренду комерційній структурі під торгівлю та заклад харчування. Протест прокуратури міста задоволено, будівлю повернуто позашкільному закладу.

З метою створення додаткових джерел надходження фінансових ресурсів до місцевого бюджету Головним управлінням у справах сім'ї та молоді КМДА ініційовано введення платних послуг у підліткових клубах. Пропонувалось введення плати за відвідування секцій та гуртків у розмірі 450 грн.

За таких підстав, 09.02.2009 року прокуратурою міста Києва внесено припис начальнику Головного управління у справах сім'ї та молоді КМДА з вимогою негайно відкликати свої пропозиції щодо введення платних послуг у позашкільних закладах, який задоволено.

До Шевченківського районного суду м. Києва подано адміністративний позов до Київської міської ради про визнання протиправним та скасування п. 1 рішення Київської міської ради від 01.10.2007 N 406/3240 "Про продовження термінів дії договорів оренди, надання дозволів на укладення договорів суборенди та встановлення пільгових орендних ставок", яким продовжено термін дії договору оренди Всеукраїнському благодійному фонду "Соціальне партнерство" та надано дозвіл на укладення договору суборенди з Християнською релігійною громадою "Посольство благословенного царства божого для всіх народів" на приміщення позашкільного навчального закладу Київської міської школи вищої спортивної майстерності.

Попри численні звернення громадськості, КМДА заходів реагування не вживає. Згідно чинного законодавства релігійні та культові обряди повинні відправлятися в релігійних закладах, які мають відповідні повноваження. Внаслідок цього в м. Києві немає жодного легкоатлетичного манежу для проведення спортивних змагань.

Також, проведеною Головним контрольно-ревізійним управлінням України, ревізією виявлено, що приміщення Київської міської школи вищої спортивної майстерності загальною площею 3,7 тис. кв. м передано в оренду Всеукраїнському благодійному фонду "Соціальне партнерство", який в свою чергу, за погодженням із Київрадою та відповідно до договору суборенди передав приміщення Християнській релігійній общині "Посольство благословенного Царства Божого для всіх народів" (керівник Сандей Аделаджа) на 10 років. Слід зазначити, що жодний із орендарів не здійснював оплату, що призвело до виникнення заборгованості понад 1 млн. грн., за що нараховано 1,4 млн. грн. пені (Довідка N 08-11/826 від 18.05.2009).

Також, Контрольно-ревізійним управлінням України, з'ясовано що з міського бюджету м. Києва протягом 2007 - 2008 років профінансовано 12,6 млн. грн. КП "Госпкомобслуговування" на утримання 201 штатної одиниці Інформаційно-довідкової служби "CALL-центр" та "Центру правової допомоги киянам, які опинились у складних життєвих обставинах", тоді як їх функції - розгляд звернень жителів м. Києва та передачі їх до відповідних органів - фактично відповідають функціям Управління з питань звернень громадян КМДА та відділів роботи із зверненнями громадян районних у м. Києві райдержадміністрацій(Довідка N 08-11/826 від 18.05.2009).

27.02.2009 року за N 07/1-111вих-09 прокуратурою міста опротестовано дії по введенню платної лінії телефонного зв'язку "Call-центру" при Київській міській державній адміністрації.

Стан фінансування дитячих спортивних шкіл є незадовільним. В бюджеті міста передбачено 34 млн. грн., але Головним фінансовим управлінням КМДА кошти не виділяються.

Комісією виявлено, що мають місце конфліктні ситуації між спортивними товариствами, внаслідок яких діти позбавлені можливостей займатися спортом (наприклад, між спортивною базою "Зеніт" та спортивним клубом "Мала флотилія" на Трухановому острові). На території Жукова острова захоплена база відпочинку інвалідів, які десятиліттями використовували цю базу.

Відсутність громадських слухань та конкурсів, зокрема в сфері землевідведення, продажу земельних ділянок, проектування, будівництва, підтримки в належному стані зелених насаджень тощо має наслідком постійні відкриті, гострі конфлікти між мешканцями району, представниками міської влади та забудовниками.

Враховуючи викладене, необхідно звернути увагу Київської міської ради та її виконавчого органу на недопущення вказаних порушень чинного законодавства, а компетентним органам посилити контроль за здійсненням діяльності у вказаних сферах.

Генеральному прокурору України вжити заходів реагування на рішення Київської міської ради від 16.10.2008 р. N 498/498 "Про розв'язання проблем потерпілих громадян від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній "Еліта-Центр".

Порушення засад державного устрою та місцевого самоврядування

Міністерством юстиції України спільно з комісією проведено перевірку Київської міської державної адміністрації щодо стану додержання законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів в ході якої виявлено, що особливості здійснення виконавчої влади і місцевого самоврядування в Києві призводять до безсистемності в організації управління містом, зокрема мають наслідком вибірковий підхід до виконання законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів залежно від повноважень КМДА як місцевого органу виконавчої влади чи як виконавчого органу місцевого самоврядування. А це, в свою чергу, призводить до створення плутанини та є підставою для уникнення виконання суб'єктами нормотворення законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів (вих. N 7 від 17.04.2009 р.).

Ревізіями, проведеними Головним контрольно-ревізійним управлінням України з питань фінансово-господарської діяльності Київської міської ради та її виконавчого органу виявлено порушень фінансово-господарської діяльності на 500 млн. грн., з них порушень, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів, на 55,6 млн. гривень.

Встановлено також, що внаслідок прийняття неефективних управлінських рішень втрачено 327,9 млн. грн. фінансових і матеріальних ресурсів.

Недоліки у забезпеченні бюджетного процесу при затвердженні та виконанні міського бюджету

Міський бюджет Києва протягом 2007 та 2008 років не виконано ні по доходах, ні по видатках, у зв'язку з чим до Державного бюджету України не надійшло 150,6 млн. грн., які передбачалось передати йому із загального фонду міського бюджету, та недофінансовано бюджетну сферу, що призвело до утворення кредиторської заборгованості, зменшення бюджетних призначень та зняття фінансових зобов'язань по захищених статтях видатків.

У зв'язку із закінченням бюджетного 2008 року та припиненням Київською міською державною адміністрацією дій більше як 30 своїх розпоряджень, на підставі реєстрів взяття та зняття з обліку фінансових зобов'язань, Головним управлінням Державного казначейства України в м. Києві знято зареєстрованих зобов'язань на суму 111,4 млн. грн. на видатки соціального захисту населення, заходів з охорони здоров'я, у сфері народної освіти тощо.

Через відсутність фінансування протягом вересня - грудня 2008 року по програмі "Турбота" щодо виплати допомоги малозахищеним верствам населення Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат безпідставно списано наявна кредиторська заборгованість на суму 107,8 млн. гривень.

До того ж, протягом 2008 року на сесіях Київради неодноразово проводилось уточнення та вносились зміни до затверджених бюджетних призначень, які пов'язані із виплатами премій, надбавок, інших доплат, які проводились відповідно до розпоряджень Київського міського голови. Однак, при збільшенні річних призначень по оплаті праці з нарахуваннями на 131,2 млн. грн., касове виконання їх склало лише 93,3 відсотка.

Несвоєчасне прийняття бюджету на 2008 рік призвело до перевищення 1/12 обсягу видатків 2007 року на оплату праці, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, послуг зв'язку, надання поточних трансфертів населенню територіальним медичним об'єднанням, закладам післядипломної освіти, загальноосвітнім спеціалізованим школам-інтернатам, видатків на соціальний захист ветеранів війни та праці тощо.

Рішення Київської міської ради від 06.03.2009 року N 124/1179 "Про бюджет міста Києва на 2009 рік" прийняте з порушенням терміну, визначеного п. 2 ст. 77 Бюджетного кодексу України майже на 2 місяці.

Оцінка рішення Київради, надана Міністерством фінансів України містить інформацію про відсутність стратегії розвитку міста. Крім того, відсутній перелік об'єктів, які планується здійснити за рахунок коштів бюджету, чим порушено вимоги типової форми рішення, надісланої листом Мінфіну від 21.09.2007 р. N 31-11020-14-8 19171 та призводить до унеможливлення здійснення аналізу цільового спрямування коштів спеціального фонду (без трансфертів). Також, допущено порушення вимог наказу Мінфіну від 27.12.2001 р. N 604 "Про бюджетну класифікацію та її запровадження". Крім того, в міському бюджеті передбачені видатки по загальному фонду в сумі 756,7 млн. грн., або 5,8 % загального обсягу видатків, які згідно із ст. 91 Бюджетного кодексу України повинні фінансуватися відповідно до затверджених місцевих програм (розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою населених пунктів, підтримки кінематографії та засобів масової інформації), однак, такі програми міською радою не затверджено.

В міському бюджеті затверджені видатки, не віднесені до місцевих бюджетів. Так, заплановані видатки на виконання програм, фінансування яких повинно здійснюватися з державного бюджету, у сумі 67,9 млн. грн. Зокрема:

- на реконструкцію з надбудовою частини адміністративного будинку Прокуратури міста Києва - 2 млн. грн. (2008 рік - 3,9 млн. грн.);

- на будівництво адмінбудинку РУГУ МВС Деснянського району 5,2 млн. грн.;

- на виконання "Міської програми сприяння в забезпеченні діяльності судів загальної юрисдикції та інших судових органів у місті Києві на 2008-2010 роки "Столичним судам - європейський рівень" - 7,5 млн. грн. (2008 рік - 7,1 млн. грн.) та ін.

Пунктом 42 рішення передбачено звільнення від сплати комунального податку комунальних підприємств "Київпастранс" та "Київський метрополітен". Згідно з додатком 14 рішення затверджено перелік комунальних підприємств та підприємств, які виконують роботи із життєзабезпечення міста Києва, яким надаються пільги по сплаті земельного податку. Розмір пільг визначено від 50 до 99,9 %. Крім підприємств комунальної форми власності, пільги по сплаті земельного податку надано і приватним структурам, зокрема окремим приватним навчальним закладам в частині площ, що орендують у розмірі 99 %. Зазначене призводить до втрат доходів бюджету.

При формуванні районних бюджетів було допусщено суттєві диспропорції, оскільки при їх формуванні враховується "наближеність" або "віддаленість" (Дарницький, Святошинський, Солом'янський та Шевченківський райони) керівництва району від Л. М. Черновецького та його родини. Під час зустрічі з Президентом 4 голови РДА виступили з гострою критикою дій керівництва КМДА. Результат - бюджети цих районів були скорочені на чверть.

Головною проблемою у взаємодії міських та районних органів місцевої влади є надмірна централізація управлінської діяльності в різних сферах життя міста, яка призводить до штучних перешкод в реалізації елементарних потреб мешканців міста.

Рішенням Київради від 22.01.2009 N 37/1092 "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 27.01.05 N 11/2587 "Про правила забудови міста Києва" передані повноваження Головному управлінню містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА щодо надання дозволів на проектування та реконструкцію окремих частин будівлі, споруди, на перепланування квартир та нежитлових приміщень, а також на встановлення додаткового обладнання, невизначеного проектом. У зв'язку з зазначеними змінами оформлення дозволу на вказані дії повинно проводитись лише на підставі розпорядження Київського міського голови. При цьому, порядок оформлення дозвільної документації міською радою не визначений. Крім того, зазначений нормативний акт було прийнято без врахування того, яка кількість питань, пов'язаних з реконструкцією та переплануванням приміщень вирішувалась на рівні районів.

Внаслідок прийняття Київрадою рішень від 17.07.2008 N 58/58 "Про заходи щодо впорядкування об'єктів торгівлі (малих архітектурних форм)" та від 27.11.2008 N 657/657 "Про розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд у м. Києві" районні у м. Києві ради втратили не тільки право надання у тимчасове користування земельних ділянок під МАФи, а й повноваження щодо здійснення контролю за використанням та охороною земель, додержанням земельного законодавства, прийняття рішень про звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок, знесення самовільно збудованих будівель та споруд (Солом'янська РДА від 30.03.2009 N 4767/01).

З інформації Святошинської РДА від 30.03.2009 N 2025/14-16/01 при формуванні районних бюджетів не забезпечено обсяги розрахункових мінімальних районних бюджетів, необхідних для здійснення повноважень місцевого самоврядування на рівні мінімальних соціальних потреб, гарантованих державою (ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно з інформацією Шевченківської РДА від 31.03.2009 N 01/36-1990 у затверджених в бюджеті міста Києва на 2009 рік та Програмі соціально-економічного та культурного розвитку на 2009 рік проігноровані інтереси районних громад та не передбачено кошти на погашення кредиторської заборгованості районних бюджетів та боргів комунальних підприємств за отримані та неоплачені роботи та послуги, передбачені минулорічним бюджетом. Остання нарада мера з головами районів, де відбулась спроба обговорити перспективи розвитку столиці, проходила в червні 2006 року.

По кожному напрямку керівництво КМДА намагається створити комунальні підприємства, для того, щоб місто не могло отримати кошти.

Необхідне проведення додаткових перевірок щодо доцільності та ефективності створення Комунальних підприємств.

Отже, враховуючи вище наведені факти, Тимчасовою слідчою комісією встановлено з боку посадових осіб Київської міської ради та її виконавчого органу грубі порушення чинного законодавства, а саме: Конституцію України, Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, Земельний кодекс України, Бюджетний кодекс України, Водний кодекс України, Кодекс законів про працю, Законів України "Про державну службу", "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про місцеве самоврядування", "Про місцеві державні адміністрації", "Про столицю України - місто-герой - Київ", "Про планування і забудову територій", "Про оренду державного та комунального майна", "Про закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Основи законодавства України про охорону здоров'я", "Про охорону культурної спадщини" та інші законодавчі та підзаконні акти.

Посадові особи органів Київської міської влади цинічно та зухвало порушують вимоги законодавства, нівелюють норми права як основні правила поведінки, завдають своїми протиправними діями значної шкоди державному та столичному бюджетам, позбавляють територіальну громаду Києва невідчужуваної власності, підривають установлені принципи державного устрою та місцевого самоврядування.

Враховуючи зазначене та з метою збереження столиці України - Києва, такі посадові особи Київської міської ради та її виконавчого органу не можуть займати свої посади і повинні бути негайно звільнені від виконання своїх обов'язків за посадами.

 

ЗВІТ (частина ІІ)
Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування обставин порушення Конституції України та законів України, прийняття протиправних рішень посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу

(період перевірки з 11.06.2009 р. по 19.11.2009 р.)

11 червня 2009 року Верховною Радою України було заслухано звіт Тимчасової слідчої комісії та прийнято Постанову (N 1518-VI) про продовження роботи Комісії до 19 листопада 2009 року та направлення звіту до Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства внутрішніх справ України, Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Рахункової палати України, Державної податкової адміністрації України та Головного контрольно-ревізійного управління України для відповідного реагування.

Щодо виконання пункту 2 постанови.

Для вивчення та відповідного реагування Комісією було направлено звіт до Президента України, Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України.

Щодо виконання пунктів 4, 5 постанови.

Комісією було направлено звернення до Президента України стосовно відсторонення Черновецького Л. М. від виконання обов'язків голови Київської міської державної адміністрації на період діяльності Комісії та стосовно скасування розпорядження Київського міського голови про призначення перших заступників голови Київської міської державної адміністрації, прийнятих з порушенням статті 16 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ".

Секретаріатом Президента України у відповіді наданій Комісії зазначено підстави для відсторонення від виконання обов'язків голови Київської міської державної адміністрації Черновецького Л. М. відсутні.

Щодо пропозиції стосовно скасування розпорядження Київського міського голови про призначення перших заступників голови Київської міської державної адміністрації, прийнятих з порушенням статті 16 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", то повідомлено, що відповідно до ст. 118 Конституції України Президент уповноважений скасовувати такі акти, проте в зв'язку з судовою практикою, що склалася, пропозиція Верховної Ради України не може бути підтримана Президентом. Аргументом судової практики, що свідчить про неможливість виконання рекомендації Секретаріатом наведено судову справу, відповідно до якої Окружним адміністративним судом міста Києва було визнано протиправним і скасовано Указ Президента України від 6 березня 2009 року N 134 "Про скасування рішень голови Київської міської державної адміністрації" у частині скасування розпоряджень Київського міського голови від 7 березня 2007 року N 117 "Про Стичинського Б. С." та від 9 серпня 2006 року N 214 "Про призначення Журавського В. С.".

Щодо виконання пункту 6 Постанови, відповідно до якого Кабінету Міністрів України передбачено провести термінове засідання у зв'язку з критичною ситуацією, яка склалася в місті Києві, дати оцінку діям голови Київської міської державної адміністрації, скасувати незаконні розпорядження Київського міського голови та вжити заходів щодо вдосконалення законодавства України з питань організації місцевого самоврядування та виконавчої влади в столиці.

Незважаючи на те, що Комісією до Кабінету Міністрів України з метою належного реагування було направлено звіт та, у зв'язку з відсутністю реагування, двічі направлялись звернення з проханням повідомити про стан виконання п. 6 Постанови, на адресу Комісії жодної відповіді не надійшло.

В зв'язку з цим, 5 листопада 2009 року Комісією було направлено звернення Голові Верховної Ради України щодо невиконання постанови з боку Кабінету Міністрів України та вжиття передбачених законодавством заходів.

Щодо виконання пункту 7 Постанови.

Державною податковою адміністрацією України повідомлено про проведення планової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності Київської міської державної адміністрації з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб та державного мита, за період з 01.07.2006р. по 30.06.2009р. під час якої були встановлені порушення вимог Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", за результатами якої донараховано 89832,06 грн. податку з доходів фізичних осіб та штрафних санкцій.

Рахунковою палатою України повідомлено Комісію про наступне.

I. За результатами аудиту використання коштів державного бюджету на спорудження Меморіалу пам'яті жертв голодоморів в Україні встановлено, що Київською міською державною адміністрацією в результаті неналежної організації виконання робіт зі спорудження Меморіалу, при використанні на цю мету в 2007 - 2008 роках коштів державного бюджету в сумі 133,6 млн. грн. (99 % кошторисної вартості), не забезпечено своєчасне виконання запланованого обсягу робіт і введення об'єкту в експлуатацію. Внаслідок цього, кошти у сумі 128,3 млн. грн. або 96 % використані з порушенням чинного законодавства та неефективно.

Прокуратурою міста повідомлено Комісію про проведення додаткової перевірки за матеріалами Рахунковою палати України, оскільки результати попередньої скасовані.

II. За результатами аудиту використання субвенції з державного бюджету міському на компенсацію за пільговий проїзд та надання пільг з послуг зв'язку окремим категоріям громадян проведеного Рахунковою палатою України встановлено наступне.

Київською міською радою рішеннями про бюджет м. Києва на 2008, 2009 роки у складі доходів і видатків міського бюджету передбачені обсяги субвенції в сумах, відповідно - 182,5 млн. грн. і 66,3 млн. грн.

В результаті відсутності дієвого контролю з боку Головного управління транспорту, зв'язку та інформатизації комунальним підприємством "Київський метрополітен" допущено завищення за 2008 рік і січень-лютий 2009 року обсягів компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян на суму 19,4 млн.грн. для відшкодування за рахунок субвенції.

III. Рахунковою палатою України за результатами проведеної перевірки стану усунення порушень, виявлених в ході аудиту використання у 2007 році коштів субвенції з державного бюджету міському на створення Центру із застосування технології позитронно-емісійної томографії для раннього виявлення онкологічних захворювань встановлено наступне.

Із передбаченого Програмою соціально-економічного та культурного розвитку м.Києва на 2008 рік фінансування об'єкту в сумі 83,2 млн. грн., фактично на створення Центру спрямовано лише 33,2 млн.грн. або 39,9 %.

Програмою соціально-економічного та культурного розвитку м. Києва на 2009 рік на створення Центру передбачене фінансування в обсязі 87,7 млн.грн., що задовольняє потребу лише на 69 %, а найбільша його частина - 72 % передбачена на несприятливий для будівельних робіт період року - листопад - грудень. Із затвердженого фінансування лише 64,1 млн. грн. передбачено забезпечити за рахунок коштів міського бюджету, а 23,6 млн. грн. - за рахунок коштів державного бюджету, в рамках фінансування заходів Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Слід зазначити, що даний об'єкт не включений до зазначеної Державної програми, тобто міською владою закладено нереальне джерело фінансування об'єкту на 23,6 млн. грн.

Через неефективне управління Київською міською державною адміністрацією бюджетними ресурсами, станом на 15.07.2009 на спорудження Центу з міського бюджету спрямовано лише 6,7 млн.грн. або 7,6 % запланованого річного обсягу фінансування.

Гарантійний строк обслуговування обладнання вартістю 235 млн.грн., що досі не змонтовано, закінчився в жовтні 2009 року, а його продовження на 1 рік коштуватиме від 4 до 7 % вартості (9,4 - 16,5 млн. грн.).

Потреба в коштах для повного завершення будівництва складає 127,1 млн. грн. Загальна вартість проекту, порівняно з попередньо затвердженим, зросла на 96,2 млн.грн. або у 1,3 рази.

Проте, незважаючи на результати аудитів Рахункової палати України та Головного контрольно-ревізійного управління України прокуратурою міста поінформовано комісію про відсутність підстав для вжиття заходів прокурорського реагування, а Кабінетом Міністрів України прийнято рішення про виділення додаткових коштів в сумі 70 млн. грн. із державного бюджету за рахунок Стабілізаційного фонду.

Щодо виконання пункту 8 Постанови.

Генеральною прокуратурою України повідомлено про наступне. У поточному році у сфері охорони довкілля порушено 40 кримінальних справ, внесено понад 300 приписів та подань, 90 протестів, за результатами їх розгляду притягнуто до відповідальності 600 посадових осіб, відшкодовано 7,5 млн.грн.

У сфері додержання земельного законодавства упродовж 2006 - 2009 років у зв'язку з відхиленням Київською міською радою протестів прокурора пред'явлено 135 позовів до господарського, адміністративного та районних судів про визнання недійсними рішень ради про виділення суб'єктам господарювання 3826,56 га землі. Судами розглянуто 94 позови, з яких 24 задоволено та 68 відхилено. Судові рішення про відмову у задоволені позовів оскаржено в апеляційному порядку, з яких судами задоволено 21. Внесено 64 касаційних подання, з яких розглянуто 46 та задоволено 20.

За результатами перевірок у сфері охорони здоров'я порушено 12 кримінальних справ, внесено 65 приписів, подань та протестів, притягнуто до відповідальності 113 посадових осіб.

На незаконні рішення Київської міської ради стосовно приватизації та надання в оренду комунального майна у 2009 році внесено 15 протестів, 2 подання та 3 приписи. Пред'явлено 10 позовів про визнання недійними рішень, розпоряджень органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади у сфері комунального майна, з яких на даний час задоволено 2.

Міністерством внутрішніх справ України поінформовано комісію, що за результатами перевірки дотримання службовими особами Київради, її виконавчого органу Київської міської державної адміністрації вимог чинного законодавства щодо використання бюджетних коштів у зв'язку зі складанням штатного розпису в частині введення додаткових посад перших заступників Київського міського голови, а також можливих неправомірних дій керівництва КП "Фармація" після доопрацювання направлені до прокуратури міста Києва для вжиття заходів прокурорського реагування.

Щодо виконання пункту 9 Постанови.

За період роботи комісією проведено 4 засідання:

- 25.06.2009 р. щодо організаційних питань.

- 22.09.2009 р. щодо стану будівництва об'єктів, фінансування яких передбачене бюджетом міста Києва на 2009 рік.

- 22.10.2009 р. щодо порушень законодавства під час передачі комерційним структурам земельних ділянок, які перебували в користуванні громадської організації "Київська міська спілка автомобілістів".

- 19.11.2009 р. щодо затвердження звіту комісії.

На розгляд комісії надійшло 300 звернень громадян та 15 депутатських звернень щодо порушень Конституції України та законів, прийняття протиправних рішень посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу, що призвели до критичного стану медичної галузі, навколишнього природного середовища та техногенної безпеки столиці, некваліфікованого управління корпоративними правами та земельним фондом територіальної громади міста Києва, економічно необґрунтованого формування тарифів, знищення об'єктів культурної спадщини, недотримання вимог законодавства з питань служби в органах місцевого самоврядування. З метою перевірки фактів, наведених у зверненнях, комісією направлялись наявні матеріали та запити до компетентних органів, проте, слід зазначити, що більшість із них не знайшли належного реагування в результаті чого, комісією отримані формальні відповіді.

Зокрема, результати перевірок відображені у відповідях органів прокуратури не відповідають на поставлені питання і в більшості випадків передбачають відсутність підстав для прокурорського реагування, не дивлячись на явні факти та ознаки грубих порушень законодавства.

З метою активізації роботи прокуратури міста Києва щодо належного реагування на звернення про незаконні вчинки комісія звернулась до Генеральної прокуратури України, проте остання не розібралася в суті питання і повідомила про відсутність в діях працівників прокуратури міста Києва порушень, таким чином схваливши її бездіяльність.

Враховуючи зазначене, склалось враження щодо упередженості в роботі та причетності органів прокуратури до покривання незаконної діяльності представників бізнесу та посадових осіб органів Київської міської влади.

Зокрема, при перевірці обставин скорочення мережі комунальних закладів охорони здоров'я, які є структурними підрозділами КП "Фармація" для надання в орендне користування, приміщень що вивільнились, іншим підприємствам з метою отримання прибутку Генеральною прокуратурою України була надана відповідь, в якій йшлося про те, що перевіркою прокуратури міста Києва встановлене, навпаки, створення нових відокремлених підрозділів КП, а саме прокуратура зазначає: "станом на сьогодні (мається на увазі 2009 рік) до КП входить 120 аптек, які не є юридичними підрозділами". Станом на 2006 рік, кількість аптек становила 130, тобто їх зменшення до 120 станом на 2009 рік, прокуратурою вважається, як створення нових.

Комісією під час вивчення фактів встановлено, що відповідно до Штатних розписів КП "Фармації" з 2006 року по 2009 включно ліквідовано 16 аптек - структурних підрозділів зі зменшенням штату на 322,5 особи.

Крім того, Генеральною прокуратурою України зазначено, що Актом перевірки КРУ м. Києва порушень фінансово-господарської діяльності КП "Фармація" не встановлено. Але, з інформації зазначеної в Акті КРУ м. Києва щодо площі у 3008,14 м2, яку здає КП "Фармація" в оренду станом на 2008 рік, підтверджується факт збільшення орендної площі на 1272,14 м2, ніж яку КП здавала в оренду в 2007 році, та що становила 1 736 м2, відповідно до рішень Київської міської ради (від 21.12.2006 за N 525/582 "Про передачу майна територіальної громади м. Києва в оренду, продовження термінів дії договорів оренди, надання дозволів на встановлення пільгових орендних ставок" та від 12.07.2007 за N 1156/1817 "Про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду державним та комунальним підприємствам (установам, організаціям)").

Тобто, з аналізу всіх документів, наданих компетентними органами, підтверджується факт ліквідації 16 аптек КП "Фармація", та збільшення площі наданої в оренду КП "Фармацією" іншим підприємствам (в 2007 - двом підприємствам, а в 2008 - п'яти).

Лише по деяких повторних запитах комісії, прокуратурою були вжиті заходи.

Зокрема, при розгляді запиту комісії, щодо законності розпорядження виконавчого органу Київради (КМДА) N 712 від 25.03.09 "Про надання щомісячної адресної безготівкової допомоги окремим категоріям соціально незахищених верств населення м. Києва у зв'язку з поетапним приведенням тарифів на комунальні послуги до економічно обґрунтованих витрат" прокуратурою міста порушень встановлено не було. Натомість, за висновком Міністерства економіки України, наданим на запит комісії, надання такої допомоги може призвести до зменшення розміру державних допомог у наступних періодах, або взагалі унеможливити отримання такої допомоги, а саме: житлових субсидій, допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дитину одинокій матері та інших соціальних виплат, що фінансуються з державного бюджету. Крім того, допомога, передбачена у розпорядженні не відповідає принципам адресності, критерії, за якими визначаються вразливі верстви населення є недосконалими.

Лише за повторним запитом комісії, направленим на адресу Генеральної прокуратури України, прокуратурою міста проведено додаткову перевірку під час якої встановлені порушення Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" та на ім'я голови Київської міської державної адміністрації направлено подання про їх усунення.

Залишився без належного реагування прокуратури міста та Генеральної прокуратури України запит комісії щодо неправомірного рішення Київської міської ради від 16.10.2008 р. N 498/498 "Про розв'язання проблем потерпілих громадян від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній "Еліта-Центр". Вказане рішення Київської міської ради не відповідає Указам Президента, нормативним актам Кабінету Міністрів України, висновкам Урядової комісії та висновкам наукових інститутів України стосовно шляхів вирішення проблеми, пов'язаної з відновленням прав потерпілих та більше того, спрямоване на уникнення відповідальності у якості цивільного відповідача, яким Київську міську державну адміністрацію визнано в рамках кримінальних справ, порушених за фактом шахрайства посадових осіб "Еліта-Центр". Рішенням Київської міської ради затверджені "Порядок відшкодування відповідно до законодавства вартості інвестицій, внесених постраждалими громадянами для будівництва житла групою будівельних компаній "Еліта-Центр" та "Попередній договір про переуступку права вимоги та поновлення права потерпілого від злочинної діяльності групи будівельних компаній "Еліта-Центр" на отримання житла".

Згідно висновків Інституту держави і права ім. В. М. Корецького та Спілки адвокатів України затверджені документи, крім того, що суперечать нормам чинного законодавства та не враховують урядових документів з цього питання ще й спрямовані на подальше порушення прав постраждалих громадян. Затверджені умови Попереднього договору та Порядок не призведуть до відновлення прав постраждалих громадян, а єдиним наслідком матимуть унеможливлення звернення громадян до суду з позовами до Київської міської державної адміністрації.

Проте, не зважаючи на викладені аргументи, прокуратурою міста повідомлено про відсутність підстав для прокурорського реагування.

Слід зазначити, що залишились незадовільними стан організації надання медичної допомоги населенню, дотримання санітарного-епідеміологічного законодавства в місті та санітарного - в медичних закладах. За зверненням голови Ради Київської міської профспілки працівників охорони здоров'я, міська влада в умовах боротьби з епідемією грипу та ГРВІ вчасно не забезпечила медиків ЛПУ підпорядкованих Головному правлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення засобами індивідуального захисту, внаслідок чого захворіло 860 медичних працівників. Натомість в НДІ підпорядкованих АМНУ та в столичних установах підпорядкованих Міністерству охорони здоров'я серед медичних працівників захворіли одиниці, тому що Міністерством вчасно були проведені профілактичні заходи.

Крім того, Київською міською профспілкою працівників охорони здоров'я зазначаються факти відносно того, що медичних працівників змушують збирати з пацієнтів грошові кошти у вигляді "благодійних внесків". Проте ці факти продовжують залишатись без належного реагування правоохоронних органів.

Київською міською радою та її виконавчим органом, за інформацією Державного комітету регуляторної політики та підприємництва, допускаються значні порушення Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Найпоширенішими з них є:

- неподання до Представництва Держкомпідприємництва у м. Києві для погодження проектів регуляторних актів, відповідних аналізів регуляторного впливу, та копій повідомлень про оприлюднення;

- не узгодженість прийнятих рішень з вимогами чинного законодавства;

- прийняття рішень всупереч відмові у погодженні проекту Представництвом Держпідприємництва.

Держкомпідприємництвом відмічено, що з кожним роком в м. Києві збільшується кількість регуляторних актів, які набули чинності з порушенням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

За наслідками проведених перевірок Держкомпідприємництвом відмічено:

1) Рішення Київської міської ради від 22.10.2009 р. N 38/1093 "Про використання земель водного фонду та прибережних захисних смуг у м. Києві" було прийняте з грубим порушенням вимог ст. 5, 7, 13, 35, 36 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Розроблення зазначеного рішення не передбачено у плані регуляторної діяльності Київської міської ради, щодо нього не складався аналіз регуляторного впливу, а також зазначене рішення не проходило обов'язкових процедур оприлюднення з метою одержаних зауважень і пропозицій від фізичних і юридичних осіб, їх об'єднань.

Держкомпідприємництвом зазначено, що прокуратурою міста за результатами перевірки внесено протест на рішення Київської міської ради від 22.01.2009 N 38/1093 "Про використання земель водного фонду та прибережних захисних смуг у м. Києві".

2) При прийнятті рішень Київської міської ради від 27.11.2008 N 657/657 "Про розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд у м. Києві" та від 17.07.2008 N 58/58 "Про заходи щодо впорядкування об'єктів торгівлі (малих архітектурних форм)" була порушена процедура прийняття регуляторного акту, передбачена Законом України від 11.09.2003 N 1160 "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Рішення суперечать Цивільному та Господарському Кодексам, Законам України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду землі", "Про захист економічної конкуренції", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності",

Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори", антимонопольному законодавству. Висновки Представництва Держкомпідприємництва у м. Києві та прохання по винесенню протесту щодо зазначених нормативно-правових актів направлені до прокуратури міста листом від 10.02.2009 N 1316/14-08. За результатами розгляду прокуратурою внесено протест на рішення Київради N 657/657 від 27.11.2008 р.

Крім того, Представництвом Держкомпідприємництва у м. Києві повідомлено Тимчасову слідчу комісію, що протягом останнього періоду Представництво звернулось до прокуратури міста з проханням винести протести на наступні рішення Київради та розпорядження виконавчого органу Київради, які були прийняті з порушенням чинного законодавства:

1) Рішення Київської міської ради від 25.12.08 р. N 944/944 "Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві" - щодо проведення перерахунку земельного податку (лист від 31.07.09 р. N 537/0/14-09).

2) Рішення Київської міської ради від 18.06.09 р. N 630/1686 "Про питання діяльності ритуальної служби м. Києва" - Київрада ввела не передбачене законодавством обмеження щодо можливості здійснення приватної підприємницької діяльності з надання ритуальних послуг (лист від 01.10.09 N 711/0/14-09).

3) Розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) NN 978-981 від 31.08.09 щодо затвердження тарифів на теплову енергію та житлово-комунальні послуги не проходили процедуру погодження проектів регуляторних актів згідно Закону, оскільки не подавалися до Представництва разом з аналізом регуляторного впливу та копією повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акту, тобто вищезазначені розпорядження прийняті з порушенням статей 21, 25 Закону.

За запитом Комісії Генеральною прокуратурою України було проведено перевірку законності діяльності Служби у справах дітей Київської міської державної адміністрації під час якої виявлені грубі порушення вимог законодавства при влаштуванні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, їх утриманні та вихованні у недержавних установах.

Так, встановлено, що Службою у справах дітей Київської міської державної адміністрації неналежно виконуються покладені функції, що негативно позначається на реалізації гарантованих дітям соціальних пільг. За наявності у м. Києві достатньої кількості державних та комунальних дитячих закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, перевага у влаштуванні такої категорії неповнолітніх надається благодійним фондам, громадським організаціям, які за своїм статусом, умовами та іншими обставинами, неспроможні забезпечити соціальний захист дітей.

Упродовж 2008 - 2009 років до благодійних фондів та громадських організацій направлено майже 200 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Статутна діяльність таких організацій не передбачає утримання та виховання дітей, надання їм освітніх послуг, здійснення соціального захисту, і як наслідок, порушені права вихованців закладів на майно, житло, отримання освіти, пенсій, державної допомоги, аліментів. Генеральною прокуратурою України в ході перевірки також встановлено, що більшість з цих дітей, направлялись за усною вказівкою начальника Служби у справах дітей Кулеби М. М.

Комісія здійснила перевірку фактів, обставин шляхом ознайомлення з відповідними документами та матеріалами, пов'язаними із вилученням Київською міською радою земельної ділянки за адресою м. Київ, вул. Глибочицька, 79 - 97, що входить до складу майна Верховної Ради України з 1986 року і встановила, Київська міська рада та її Голова - Черновецький Л. М. діяли протизаконно, всупереч Конституції України та законів України, а саме:

1) порушили п. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", який виголошує, що "Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України";

2) перевищили повноваження міської ради та її Голови, передбачені положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та додаткові права, встановлені п. 4 ст. 22 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", в частині здійснення управління об'єктами державної власності; 3) порушили статті 1 і 2 Закону України "Про правовий режим майна, що забезпечує діяльність Верховної Ради України", а саме:

про управління державним майном, яке відповідно до законодавства України знаходиться на балансі або у віданні Верховної Ради України та забезпечує її діяльність (таке управління за Законом здійснюється органами і в порядку, визначеними Верховною Радою України);

про розпорядження (відчуження) і передачу державного майна, що забезпечує діяльність Верховної Ради України та знаходиться на її балансі або у віданні. Адже відчуження і передача такого майна може проводитися лише за рішенням Верховної Ради України;

4) перевищили повноваження, передбачені ст. ст. 26, 59 та 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а також ст. ст. 84, 151 Земельного кодексу України в частині розпорядження земельною ділянкою (передача її іншим особам без дозволу і прийняття відповідного рішення Верховною Радою України, як це встановлено Законом).

5) порушили п. 1 ст. 4 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", яка передбачає створення органами місцевого самоврядування і виконавчої влади у місті в межах своїх повноважень належних умов для діяльності у місті Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, центральних органів державної влади, офіційних представництв іноземних держав і міжнародних організацій, установ і закладів науки, освіти, охорони здоров'я, культури і спорту, місцем розташування яких відповідно до законодавства визначено місто Київ.

Рішенням господарського суду м. Києва від 09.07.2009 р.:

- визнано недійсним рішення IV сесії V скликання Київської міської ради N 429/1090 від 29.03.2007 р. "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "ВК-Брок" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування адміністративно-житлового комплексу з вбудованими та прибудованими приміщеннями громадського і торгівельного призначення та підземним паркінгом на вул. Глибочицькій, 73-77 у Шевченківському районі м. Києва";

- визнано недійсним рішення IV сесії V скликання Київської міської ради N 430/1091 від 29.03.2007 р. "Про передачу акціонерному товариству холдинговій компанії "Київміськбуд" земельної ділянки для будівництва житлових будинків з об'єктами соціально-побутового призначення на вул. Глибочицькій, 79-97 у Шевченківському районі м. Києва";

- визнано право користування земельною ділянкою по вул. Глибочицькій, 79-97 за Верховною Радою України згідно з рішенням Київської міської ради народних депутатів N 424/3 від 15.05.1986 р. "Про відведення земельної ділянки Президії Верховної Ради Української РСР для будівництва автобази по вул. Глибочицькій в Шевченківському районі".

Відповідно до отриманої комісією довідки Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи про стан техногенної безпеки хімічно небезпечних об'єктів м. Києва встановлено наступне.

На території міста розташовано 40 хімічно небезпечних об'єктів. За хімічною небезпекою м. Київ належить до адміністративно - територіальної одиниці, віднесеної до ІІ ступеня хімічної небезпеки з можливими втратами населення від негативних наслідків аварій на хімічно небезпечних об'єктах - 1320 тис. осіб.

Проведеними перевірками виявлено, що на більшості підприємств не встановлено локальні системи виявлення загрози виникнення надзвичайної ситуації, а локальна система оповіщення існує лише тільки на ЗАТ "Оболонь". Не створюється об'єктовий матеріальний резерв, підприємства не забезпечені засобами для проведення спеціальної обробки майна та санітарної обробки постраждалих. Підприємствами, за винятком Дніпровської водопровідної станції та Деснянської водопровідної станції ВАТ АК "Київводоканал", не укладено угод на обслуговування з державними аварійно-рятувальними службами. Власних об'єктових аварійно-рятувальних служб не створено.

Київською міською державною адміністрацією не виконане рішення Протоколу N 5 від 06.09.2006 р. засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій відповідно до якого їй спільно з Мінфіном, Мінекономіки та Мін'юстом в термін до 01.11.2006 р. опрацювати питання з розробки механізму відшкодування збитків, при винесенні хімічно та радіаційно небезпечних підприємств за межі м. Києва.

Згідно Довідки, особливо небезпечною для населення може бути аварія на дослідницькому реакторі Інституту ядерних досліджень, де в зону можливого ураження може потрапити 91,3 тис. мешканців міста Києва. Разом з тим, локальну систему оповіщення населення про виникнення надзвичайної ситуації на цьому об'єкті не створено, відсутній необхідний запас засобів захисту шкіри, респіраторів та приладів хімічної розвідки, план реагування та взаємодії при виникненні надзвичайної ситуації не відкориговано та не погоджено з аварійно-рятувальними службами, не укладено угоди на обслуговування з державною аварійно-рятувальною службою. З огляду на те, що в будівлі реактора, крім його загрузки зберігаються відпрацьовані твели, а відстань до найближчого житлового будинку складає 800 м, наслідки можливої ситуації можуть мати катастрофічний характер.

Необхідно також відмітити, що Київською міською радою та її виконавчим органом не здійснюється належний контроль за діяльністю створених комунальних підприємств, внаслідок чого в роботі цих комунальних підприємств допускаються значні порушення.

Зокрема, Комунальним підприємством "Плесо", яке входить до сфери управління Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва з порушенням чинного законодавства видано наказ "Про реорганізацію КП "Плесо".

Комунальним підприємством "Київські ринки", яке віднесене до сфери управління Головного управління з питань торгівлі та побуту Київської міської державної адміністрації, було самовільно зайнято по місту Києву земельні ділянки загальною площею близько 1,7 га для розміщення торгівельних місць. Шкода, нарахована Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у м. Києві становить 304,7 тис. грн.

Комунальним підприємством "Київська міська лікарня ветеринарної медицини", підпорядкованим Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації, допущено ряд порушень законодавства з фінансових питань на загальну суму 596,7 тис. грн., встановлених Головним контрольно-ревізійним управлінням України.

Інформація про вжиття заходів реагування правоохоронними органами відсутня.

Враховуючи вищевикладене, комісією прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді України:

1. Вказати Президенту України, Кабінету Міністрів України, Генеральній прокуратурі України, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України, Державній податковій адміністрації України, Рахунковій палаті, Головному контрольно-ревізійному управлінню України на невиконання ними вимог Постанови Верховної Ради України від 11.06.2009 р. N 1518.

2. Направити звіт до Президента України, Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України для його вивчення та відповідного реагування.

3. Звернути увагу Президента України, Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України на наявність випадків порушення законодавства посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу, що призвело до критичного стану медичної галузі, навколишнього природного середовища та техногенної безпеки столиці, некваліфікованого управління корпоративними правами та земельним фондом територіальної громади міста Києва, економічно необґрунтованого формування тарифів, знищення об'єктів культурної спадщини, недотримання вимог законодавства з питань служби в органах місцевого самоврядування.

4. Рекомендувати Президенту України:

притягти в установленому порядку до дисциплінарної відповідальності голову Київської міської державної адміністрації Черновецького Л. М. у зв'язку з систематичним прийняттям протиправних рішень, порушення Конституції та законів України;

скасувати розпорядження Київського міського голови про призначення перших заступників голови Київської міської державної адміністрації, прийняті з порушенням статті 16 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" в частині їх кількості, про призначення заступників голови Київської міської державної адміністрації без погодження з Кабінетом Міністрів України та про покладення виконання обов'язків заступників голови Київської міської державної адміністрації на працівників патронатної служби як таких, що суперечать законодавству України.

5. Кабінету Міністрів України:

направити подання Президенту України про скасування вище зазначених розпоряджень Київського міського голови;

притягти до передбаченої законодавством відповідальності перших заступників голови Київської міської державної адміністрації Басса Д. Я. та Кільчицьку І. Р. та заступника голови Київської міської державної адміністрації Головача В. В., дії яких призвели до критичного стану медичної галузі, навколишнього природного середовища та техногенної безпеки столиці, некваліфікованого управління корпоративними правами та земельним фондом територіальної громади міста Києва, порушення бюджетного законодавства, знищення об'єктів культурної спадщини, неналежного стану благоустрою, порушення ведення внутрішнього фінансового контролю та аудиту, недотримання вимог законодавства з питань служби в органах місцевого самоврядування;

терміново провести засідання у зв'язку з критичною ситуацією, яка склалася в місті Києві щодо порушення Конституції України та законів України, прийняття протиправних рішень посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу;

підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо вдосконалення законодавства України з питань організації місцевого самоврядування та виконавчої влади в місті Києві.

6. Державній податковій адміністрації України, Рахунковій палаті та Головному контрольно-ревізійному управлінню України провести відповідні перевірки Київської міської державної адміністрації з питань дотримання бюджетного та податкового законодавства України під час фінансово-господарської діяльності. Про результати перевірок поінформувати Верховну Раду України до 15 січня 2010 року.

7. Тимчасовій слідчій комісії передати матеріали розслідування до Генеральної прокуратури України для вирішення питання про притягнення до відповідальності посадових осіб Київської міської ради та її виконавчого органу, які своїми діями порушили вимоги Конституції та законів України.

8. Генеральній прокуратурі України:

вжити заходів прокурорського реагування за матеріалами розслідування, представленими Тимчасовою слідчою комісією;

притягти до кримінальної відповідальності за перевищення службових повноважень керівників комунальних підприємств: директора КП "Фармація" Железневу Л. В., генерального директора КП "Київські ринки" Іскрака Л. О., директора КП "Київська міська лікарня ветеринарної медицини" Мазла О. А.;

притягти до дисциплінарної відповідальності працівників прокуратури міста Києва за неналежне виконання службових обов'язків при проведенні перевірок за дорученнями комісії;

посилити нагляд за дотриманням Конституції та законів України посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу.

9. Виконавчому органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація):

звільнити перших заступників голови Київської міської державної адміністрації Басса Д. Я. та Кільчицьку І. Р. та заступника голови Київської міської державної адміністрації Головача В. В., дії яких призвели до критичного стану медичної галузі, навколишнього природного середовища та техногенної безпеки столиці, некваліфікованого управління корпоративними правами та земельним фондом територіальної громади міста Києва, порушення бюджетного законодавства, знищення об'єктів культурної спадщини, неналежного стану благоустрою, порушення ведення внутрішнього фінансового контролю та аудиту, недотримання вимог законодавства з питань служби в органах місцевого самоврядування;

притягти до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання службових обов'язків: начальника Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Качурову Л. В., начальника Головного управління з питань торгівлі та побуту Щербенка В. П., начальника Головного фінансового управління Падалку В. М., начальника Служби у справах дітей КМДА Кулебу М. М.

 

Голова
Тимчасової слідчої Комісії 

 
 К. Б. Куликов 

Опрос