Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О Заявлении Верховной Рады Украины о предоставлении Украине реальных гарантий безопасности

Проект постановления Верховной Рады Украины от 02.11.2009 № 5296
Дата рассмотрения: 24.06.2010 Карта проходжения проекта

ПОСТАНОВА
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про Заяву Верховної Ради України про надання Україні реальних гарантій безпеки

Верховна Рада України постановляє:

1. Схвалити Заяву Верховної Ради України про надання Україні реальних гарантій безпеки (додається).

2. Кабінету Міністрів України забезпечити підготовку міжнародно-правового документа, спрямованого на розвиток положень Будапештського меморандуму і створення реальних міжнародно-правових гарантій національної безпеки без'ядерної України, здійснити необхідні кроки і процедурні формальності щодо його розгляду і підписання провідними ядерними державами світу - Російською Федерацією, Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії, Сполученими Штатами Америки, Китайською Народною Республікою та Французькою Республікою.

3. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

 

ЗАЯВА
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
про надання Україні реальних гарантій безпеки

5 грудня 2009 року виповнилося 15 років з дня підписання Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України як держави, що не володіє ядерною зброєю, до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї - Будапештського меморандуму.

Цим документом провідні ядерні держави світу - Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки, а також Китайська Народна Республіка та Французька Республіка - високо оцінили безпрецедентний крок суверенної України, яка не просто приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, а й на виконання положень ухваленої ще в липні 1990 року Декларації про державний суверенітет України добровільно відмовилася від третього у світі за потужністю військового ядерного потенціалу.

Після підписання Будапештського меморандуму Україна у визначений період позбулася всієї ядерної зброї, розміщеної на її території, послідовно та неухильно дотримувалася і дотримується зобов'язання не приймати, не виробляти і не набувати такої зброї.

Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки, підписавши Будапештський меморандум, взяли на себе політичні зобов'язання:

згідно з принципами Заключного акта Гельсінської наради з питань безпеки і співробітництва в Європі поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України;

утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, від використання будь-якої зброї проти нашої країни;

утримуватися від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримати будь-які переваги.

І хоча положення Будапештського меморандуму не мали характеру міжнародно-правових зобов'язань, це не применшує його історичного значення.

Збільшення за час, що минув після підписання Будапештського меморандуму, кількості держав світу, які де-факто володіють ядерною зброєю, розвиток подій у світі, що засвідчує негативні тенденції у безпековій сфері, появу загроз безпеці і у глобальному вимірі, і для окремих держав, насамперед без'ядерних, зокрема тих, які взяли на себе зобов'язання нерозповсюдження ядерної зброї, викликає серйозне занепокоєння. Отже, зміцнення режиму нерозповсюдження ядерної, а також інших видів зброї масового знищення стало нагальною необхідністю.

Особливо гострою проблема убезпечення від новітніх викликів XXI століття є для України, яка не приєдналася до жодної з існуючих систем колективної безпеки і оборони.

Верховна Рада України вважає, що нинішня міжнародна обстановка і тенденції її розвитку вимагають еволюції ідеології, закладеної в Будапештському меморандумі, та її оновленого втілення шляхом прийняття окремого документа міжнародно-правового характеру, який містив би інструментарій, що гарантуватиме надійну відповідь на сучасні виклики національній безпеці України. Ініціатором розроблення такого документа готова виступити Україна як держава, що добровільно відмовилася від ядерної зброї.

Верховна Рада України звертається до Федеральних Зборів Російської Федерації, Парламенту Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Конгресу Сполучених Штатів Америки, Всекитайських Зборів Народних Представників, Парламенту Французької Республіки як законодавчих органів держав - гарантів нашої національної безпеки із закликом підтримати цю ініціативу.

Українські парламентарії переконані, що їхня ініціатива знайде позитивний відгук, і сподіваються, що її реалізація набуде безперешкодного та незворотного характеру, сприятиме зміцненню миру і міжнародної безпеки.

____________

Опрос