Идет загрузка документа (72 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об отчете Временной следственной комиссии Верховной Рады Украины по вопросам расследования фактов нарушения Конституции Украины, Земельного кодекса Украины, других законов Украины Тернопольским городским советом, неисполнения им решений судов при отводе, передаче, предоставлении в пользование земельных участков, а также служебных злоупотреблений при распоряжении объектами коммунальной собственности и бездеятельности органов прокуратуры относительно нарушений законодательства Украины в деятельности городского совета

Проект постановления Верховной Рады Украины от 29.09.2008 № 3236
Дата рассмотрения: 29.09.2008 Карта проходжения проекта

ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення Конституції України, Земельного кодексу України, інших законів України Тернопільською міською радою, невиконання нею рішень судів при відведенні, передачі, наданні у користування земельних ділянок, а також службових зловживань при розпорядженні об'єктами комунальної власності та бездіяльності органів прокуратури щодо порушень законодавства України в діяльності міської ради

Заслухавши звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення Конституції України, Земельного кодексу України, інших законів України Тернопільською міською радою, невиконання нею рішень судів при відведенні, передачі, наданні у користування земельних ділянок, а також службових зловживань при розпорядженні об'єктами комунальної власності та бездіяльності органів прокуратури щодо порушень законодавства України в діяльності міської ради

Верховна Рада України постановляє:

1. Звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення Конституції України, Земельного кодексу України, інших законів України Тернопільською міською радою, невиконання нею рішень судів при відведенні, передачі, наданні у користування земельних ділянок, а також службових зловживань при розпорядженні об'єктами комунальної власності та бездіяльності органів прокуратури щодо порушень законодавства України в діяльності міської ради взяти до відома.

2. Направити Звіт Тимчасової слідчої комісії до Генеральної прокуратури України для його вивчення та відповідного реагування.

3. Припинити повноваження Тимчасової слідчої комісії.

4. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

 

Голова Верховної Ради України

 

ЗВІТ
Тимчасової слідчої комісії Верховної ради України з питань розслідування фактів порушення Конституції України, Земельного кодексу України, інших законів України, Тернопільською міською радою, невиконання нею рішень судів при відведенні, передачі, наданні у користування земельних ділянок, а також службових зловживань при розпорядженні об'єктами комунальної власності та бездіяльності органів прокуратури щодо порушень законодавства України в діяльності міської ради

На виконання Постанови Верховної Ради України за N 331-VI "Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів порушення Конституції України, Земельного кодексу України, інших законів України Тернопільською міською радою, невиконання нею рішень судів при відведенні, передачі, наданні у користування земельних ділянок, а також службових зловживань при розпорядженні об'єктами комунальної власності та бездіяльності органів прокуратури щодо порушень законодавства України" проведено перевірку обставин і розслідування фактів порушення окремими службовими особами Тернопільської міської ради Конституції України, Земельного кодексу, інших законів, невиконання рішень судів при відведенні, передачі, наданні у користування земельних ділянок, а також службових зловживань при розпорядженні об'єктами комунальної власності та бездіяльності органів прокуратури щодо запобігання та усунення порушень законодавства України в діяльності міської ради. В ході останньої були виявлені численні порушення норм чинного законодавства, наслідком яких стало прийняття незаконних рішень Тернопільською міською радою на користь певних юридичних осіб. Зафіксована також і бездіяльність органів прокуратури м. Тернополя при здійсненні нагляду за законність таких дій.

В ході перевірки були опрацьовані наступні рішення Тернопільської міської ради із додатками:

1) Рішення дванадцятої сесії Тернопільської міської ради п'ятого скликання N 5/12/33 від 31 серпня 2007 року, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення ТІЗ "Добробут" земельної ділянки площею 0,46 га для будівництва та обслуговування фізкультурно-оздоровчого комплексу за адресою: м. Тернопіль, вул. Вербицького.

2) Рішення дев'ятої сесії Тернопільської міської ради четвертого скликання N 4/9/172 від 26 грудня 2003 року, яким затверджено проект відведення ТІЗ "Добробут" земельної ділянки під розташування 91-квартирного житлового комплексу з гаражами за адресою: м. Тернопіль, вул. Вербицького.

3) Рішення 16 сесія Тернопільської міської ради N 5/16/156  "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТзОВ "Ровекс" земельної ділянки площею 8,74 га від 18 березня 2008 року.

4) Рішення 7-ї сесії Тернопільської міської ради від 7 березня 2007 року "Про надання земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування на конкурентних умовах" N 5/7/3.

5) Рішенням тринадцятої сесії Тернопільської міської ради п'ятого скликання N 5/13/114 від 18 жовтня 2007.

6) Рішення N 5/14/40 "Про погодження місця розташування кварталу житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці площею до 6,28 га за адресою вул. Володимира Великого ТОВ "Житло".

7) Рішення N 5/15/30 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 4,417 га під будівництво об'єктів житлового, побутового та торгового призначення за адресою вул. Микулинецька товариству з обмеженою відповідальністю "Житло".

8) Рішення N 5/17/74 від 29 травня 2008 року, прийняте на сімнадцятій сесії Тернопільської міської ради "Про внесення змін до рішення міської ради та затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТзОВ "Житло" земельної ділянки площею 5,5 га.

9) Проект рішення N 5/17/75 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТзОВ "Житло" земельної ділянки площею 1,4864.

10) Рішення N 5/17/121 "Про надання дозволу на складання проекту відведення ПП "Тернопільська фірма "Будівельник" земельної ділянки площею 600 кв.м.

11) Рішення N 5/17/124 про надання дозволу ПП "Тернопільська фірма "Будівельник" на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,7 га.

12) Рішення N 5/17/76 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки під розташування торгового комплексу з об'єктами громадського харчування ТзОВ "Тернопіль вечірній".

13) Рішення N 5/13/120 "Про погодження місця розташування та надання дозволу на складання проекту відведення ТзОВ "Ровекс" земельної ділянки площею до 8,74 га.

14) Розпорядження N 628 про затвердження акту вибору та обстеження земельної ділянки площею 8,74га.

Земельні відносини в Україні регулюються великою кількість нормативно правових актів, як спеціалізованих так і загальних. Основним законом України є Конституція України, яка має найвищу юридичну силу та норми якої є нормами прямої дії. Закони та інші нормативно правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (ст. 8).

В Конституції визнається і гарантується місцеве самоврядування (ст. 7). Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання, а також вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції (ч. 1 ст. 143). Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ч. 1 ст. 144).

В статті 19 Конституції України закріплений обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Принцип законності закріплюється також і в інших законах, зокрема у ст. 3 Земельного кодексу України, ст. 4, ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 2 Закону України "Про оренду землі", ст. 2 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", ст. 2 Закону України "Про оцінку земель" тощо.

Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави (ст. 14 Конституції України, ст. 1 Земельного кодексу України).

Порядок відведення, передання, надання у користування земельних ділянок регулюється великою кількістю нормативно-правових актів. Основним кодифікованим серед них є Земельний кодекс України, який в ч. 2 ст. 4 визначає завдання земельного законодавства. Останнє полягає у регулюванні земельних відносин з метою забезпечення прав на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Під час проведення перевірки було встановлено, що протягом двох останніх років на розгляд сесії Тернопільської міської ради виносяться на обговорення та приймаються рішення, які суперечать нормам Конституції України, Земельного кодексу та законів України, а також рішенням судів. Це призвело до розкрадання комунального майна, земель, проведення непрозорих процедур продажу об'єктів комунальної власності, у зв'язку з чим до місцевого бюджету не надійшли кошти у особливо великих розмірах.

Відповідно до ст. 12, 116 Земельного кодексу України, ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування, тобто сільських, селищних, міських рад. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 ЗК України). Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки в користування із земель комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до органу сільської, селищної, міської ради. При задоволенні такого клопотання відповідною радою надається згода на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Останній погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки (ст. ст. 123, 124 ЗК України).

Однак, всупереч вимогам законодавства, Тернопільською міською радою, з ініціативи окремих службових осіб, приймаються рішення про надання земельних ділянок юридичним особам, для здійснення ними господарської та комерційної діяльності без зібрання усіх необхідних документів та погоджень з відповідними контролюючими службами.

Зокрема, рішенням дванадцятої сесії Тернопільської міської ради п'ятого скликання N 5/12/33 від 31 серпня 2007 року затверджено проект землеустрою щодо відведення ТІЗ "Добробут" земельної ділянки площею 0,46 га для будівництва та обслуговування фізкультурно-оздоровчого комплексу за адресою: м. Тернопіль, вул. Вербицького. При прийнятті даного рішення Тернопільською міською радою з посиланням на ст. ст. 12, 124 Земельного кодексу України, не були враховані вимоги чинного законодавства України, яке регулює орендні відносини щодо земельних ділянок, які перебувають в державній чи комунальній власності. Ч. 6 ст. 93 ЗК України вказує, що відносини, пов'язані з орендою землі (відносини щодо набуття, реалізації та припинення права на оренду земельної ділянки) регулюються законом. На сьогодні такими законами є Закон України "Про оренду землі", Закон України "Про плату за землю", Закон України "Про оцінку земель". Орендні відносини також регулюються Цивільним та Господарським кодексами України з врахуванням особливостей земельного законодавства.

В Умовах надання земельної ділянки, виданих Тернопільським міським управлінням земельних ресурсів від 18 травня 2007 року N 2160/16/03, в графі 1.4 "Форма власності" зазначено "державна". Згідно ст. 4 Закону України "Про оренду землі", орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада Міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом. Порушення вимог ст.4 цього ж закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним (ст. 15 даного Закону).

У графі "Умови відведення" вищезгаданого документу земельна ділянка надається в оренду терміном на 25 років.

У Висновку, складеному Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області, в пункті 7 "Землекористувачі (власники) земельної ділянки, яка вилучається (викупляється), надається", зазначається, що власником виступає Тернопільська міська рада. Пункт 8 "Умови вилучення (викупу), надання земельної ділянки" містить строк оренди - 25 років.

Висновок Тернопільської обласної комунальної інспекції охорони пам'яток історії та культури погоджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,46 га в оренду терміном на 5 років.

З вищевикладеного випливає, що долучені до рішення Тернопільської міської ради N 5/12/33, від 31 серпня 2007 року додатки містять суттєві розбіжності. Проте це не перешкоджало їй ухвалити позитивне для ТІЗ "Добробут" рішення і надати в оренду земельну ділянку загальною площею 0,46 га для будівництва та обслуговування фізкультурно-оздоровчого комплексу за адресою: м. Тернопіль, вул. Вербицького.

Висновки Тернопільського міського управління земельних ресурсів, Управління містобудівного та архітектурного комплексу виконавчого комітету міської ради, Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області в умовах вилучення вказують довгострокову оренду терміном на 25 років, а Тернопільська міська рада приймає рішення про надання земельної ділянки в короткострокову оренду терміном 5 років.

Долучений Висновок N 213 від 13 вересня 200 року Тернопільської міської санітарно-епідеміологічної станції складений ще до прийняття Рішення Тернопільською міською радою N 340 від 14 березня 2001 року, яке стосувалося земельної ділянки 0,7 га та 0,77га.

У Рішення Виконавчого комітету від 14 березня 2001 року, на яке здійснюється посилання при підготовці та виготовленні висновків уповноважених державних органів, йдеться про дозвіл на складання проектно-кошторисної документації та проекту відведення земельної ділянки для розташування 60-ти квартирного житлового комплексу. В результаті, на сьогоднішній день будується 286-ти квартирний будинок, дозвіл на будівництво якого рішенням Тернопільської міської ради наданий не був.

У Висновку Державної експертизи землевпорядної документації вказується на те, що у долученій для експертизи землевпорядній документації містяться розбіжності і неточності.

Тернопільською міською радою при прийнятті Рішення N 5/12/33 від 31 серпня 2007 року про надання в оренду терміном на 5 років ТІЗ "Добробут" земельну ділянку площею 0,46 га не були враховані також і вимоги Закону України "Про оцінку земель", ст. 13 якого передбачає обов'язкове проведення нормативно-грошової оцінки земельних ділянок у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Стаття 5 даного Закону вказує, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. У наданих в ході перевірки документах вищезгадана оцінка земельної ділянки відсутня.

Рішенням дев'ятої сесії Тернопільської міської ради четвертого скликання N 4/9/172 від 26 грудня 2003 року затверджено проект відведення ТІЗ "Добробут" земельної ділянки під розташування 91-квартирного житлового комплексу з гаражами за адресою: м. Тернопіль, вул. Вербицького, у той час, коли на момент прийняття рішення відсутні погодження органу земельних ресурсів, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини. Дане рішення приймається на основі рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради N 340 від 14 березня 2001 року із змінами станом на 11 квітня 2003 року. Проте, давши дозвіл на підготовку матеріалів попереднього погодження місця розташування 91-квартирного житлового будинку в експлуатацію Рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28 грудня 2005 року N  1737 було прийнято 96-квартирний будинок.

З метою забезпечення екологічної і санітарно-епідеміологічної безпеки, а також захисту інтересів інших осіб і держави Земельним кодексом України (ч. 6 ст. 123) вимагається процедурно погодити проект відведення земельної ділянки із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним та санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини, а також одержати висновок державної землевпорядної експертизи щодо об'єктів, що їй підлягають. Проект відведення земельної ділянки подається до місцевої ради лише після його погодження всіма зазначеними особами та органами. Дана норма ЗК України є імперативною, тому, приймаючи вищезгадане рішення про затвердження проекту відведення земельної ділянки на користь ТІЗ "Добробут" від 26 грудня 2003 року Тернопільська міська рада вийшла за межі наданих їй чинним законодавством повноважень і тим самим порушила не тільки ст. 19 Конституції України, але і норми інших нормативно-правових актів. Зокрема цим рішенням порушено вимоги ст. ст. 93, 118, 123, 124 Земельного кодексу України, ст. ст. 3, 23, 28 Закону України "Про планування і забудову територій", п. 17 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про охорону культурної спадщини", ст. ст. 10, 11 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення", ст. ст. 6, 7, 9, 21, 28, 31, 40 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", ст. ст. 26, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування".

Слід також зауважити, що на основі Рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради N 340 від 14 березня 2001 року про погодження місця розташування об'єкту, згодом приймаються два окремих рішення Тернопільською міською радою: N 4/9/172 від 26 грудня 2003 року і N 5/12/33 від 31 серпня 2007 року. Такі дії Тернопільської міської ради свідчать про умисне порушення вимог чинного законодавства.

18 березня 2008 року відбулась 16 сесія Тернопільської міської ради, на якій кількістю 37-ми депутатів із 60-ти присутніх прийнято в обхід проведення аукціонів рішення N 5/16/156/ "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТзОВ "Ровекс" земельної ділянки площею 8,74 га під будівництво торгово-розважального комплексу із закладами громадського харчування, обслуговування населення та групи багатоквартирних житлових будинків за адресою: м. Тернопіль, вул. Київська-вул. Генерала Тарнавського".

Ст. 124 ЗК України передбачає можливість виникнення орендних відносин щодо земельних ділянок, які перебувають у державній чи комунальній власності на підставі рішення органів місцевого самоврядування, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Дана стаття, як і ст. 16 Закону України "Про оренду землі", закріплює виключний перелік можливих варіантів отримання земельної ділянки комунальної власності в оренду: набуття права оренди земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах. Тому єдиною підставою для укладення договору оренди земельної ділянки є результат аукціону (ст. 6 Закону України "Про оренду землі"). Порушення згаданого імперативного припису є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також визнання договору недійсним (ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Ч. 3 ст. 124 ЗК України регулює порядок передачі в оренду земельних ділянок громадянам та юридичним особам із зміною їх цільового призначення під забудову за проектом відведення в порядку, встановленому ст. ст. 118, 123 цього Кодексу. Тобто обов'язковою умовою затвердження рішенням органу місцевого самоврядування проекту відведення земельної ділянки є отримання необхідних висновків та погоджень уповноважених органів. Проте до рішення Тернопільської міської ради N 5/16/156 від 18 березня 2008 року не було долучено погоджень землекористувача, органом по земельних ресурсах, природоохоронним та санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини, а також висновок державної землевпорядної експертизи щодо об'єктів, що їй підлягають. Відсутня також і оцінка земельної ділянки, що надавалась в оренду ТзОВ "Ровекс", в порушення вимог ст. ст. 5, 13 Закону України "Про оцінку землі".

Оскільки при врегулюванні земельних відносин застосовуються норми і цивільного та господарського законодавства, з врахуванням певних особливостей, слід також вказати, що укладення договорів на аукціонах передбачено ст. 650 Цивільного кодексу України. Проведення земельних конкурсів регулюється ще й положеннями затвердженими органами місцевого самоврядування. Так, Рішенням 7-ї сесії Тернопільської міської ради від 7 березня 2007 року "Про надання земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування на конкурентних умовах" N 5/7/3 вирішено встановити, що відчуження земельних ділянок фізичним та юридичним особам без проведення аукціонів заборонене.

Жодні вимоги щодо порядку проведення аукціонів, як і порядку надання в оренду земельних ділянок комунальної власності дотримані Тернопільською міською радою не були. Приймаючи Рішення N 5/16/156/ від 18 березня 2008 року остання вийшла за межі своїх повноважень, порушивши імперативні норми чинного законодавства та принцип непорушності права власності гарантований ст. 41 Конституції України.

Додатково слід зауважити, що проект Рішення N 5/16/156/ від 18 березня 2008 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТзОВ "Ровекс" земельної ділянки площею 8,74 га під будівництво торгово-розважального комплексу із закладами громадського харчування, обслуговування населення та групи багатоквартирних житлових будинків за адресою: м. Тернопіль, вул. Київська-вул. Генерала Тарнавського" винесений депутатом міської ради Тарашевським С. О., який має безпосереднє відношення до вказаного товариства, так-як воно є власністю родини Тарашевських. Висновок державної експертизи землевпорядної документації землеустрою щодо відведення ТзОВ "Ровекс" земельної ділянки площею 8,74 га під будівництво торгівельно-розважального комплексу із закладами громадського харчування, обслуговування населення та групи багатоквартирних житлових будинків за адресою: м. Тернопіль, вул. Київська - вул. Генерала Тарнавського, датований 18 березня 2008 року. Даний висновок містить суттєві зауваження та пропозиції до землевпорядної документації, а також рекомендацію Управлінню земельних ресурсів у м. Тернополі проконтролювати виправлення зауважень приведених у висновку державної експертизи. Однак, з ініціативи окремих осіб, на розгляд сесії міської ради виноситься питання та приймається рішення про затвердження проекту землеустрою ТзОВ "Ровекс" без усунення недоліків землевпорядної документації. Це свідчить і про подання неповного пакету документів на засідання ради по вищезгаданому питанню.

Відповідальні працівники міської ради, в тому числі в особі міського голови, не могли дати чіткої відповіді на запитання, чи можливо погодити усі документи по земельній ділянці, яка знаходиться за адресою: вул. Київська-вул. Генерала Тарнавського у м. Тернополі в один день, коли відбувається сесія міської ради, на якій розглядається дане питання.

Більше того, Тернопільською міською радою, знову ж таки з ініціативи окремих службових осіб, приймаються рішення про надання юридичним особам у користування земельних ділянок із земель природно-заповідного фонду. Так, Рішенням тринадцятої сесії Тернопільської міської ради п'ятого скликання N 5/13/114 від 18 жовтня 2007 року внесено зміни в рішення міської ради від 31 серпня 2007 року N 5/12/82 "Про надання дозволу на складання ТзОВ "Інексом" проекту відведення земельної ділянки площею до 0,8762 га за адресою по вул. Чумацька, 2, для будівництва та функціонування готельно-розважальних комплексів із закладам громадського харчування та побутового обслуговування. Як встановлено, проведеною прокуратурою м. Тернополя, із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, перевіркою земельна ділянка площею 0,8726 га по вул. Чумацька, 2 у м. Тернополі входить у межі регіонального ландшафтного парку "Загребелля", який Рішенням вісімнадцятої сесії Тернопільської обласної ради народних депутатів двадцять першого скликання від 14 березня 1994 року, площею 630 га оголошений заповідним об'єктом місцевого значення.

Ст. 44 ЗК України відносить природні території та об'єкти ландшафтного парку до земель-природно-заповідного фонду, порядок використання яких передбачений спеціалізованими законами. Згідно ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" території та об'єкти природно-заповідного фонду України підлягають особливій державній охороні та спеціалізованому порядку їх використання. До гарантій екологічних прав громадян, зокрема, належить здійснення державного та громадського контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища та невідворотності відповідальності за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (ст. 10 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Стаття 15 цього ж Закону передбачає відповідальність місцевих Рад за стан навколишнього природного середовища на своїй території, зокрема при затвердженні ними проектів забудови населених пунктів. При здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені охорона та збереження традиційного характеру середовища населених пунктів (ст. 5 Закону України "Про основи містобудування").

Ч. 3 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" забороняє будь-яку діяльність, яка негативно впливає або може вплинути на стан природних чи історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням. Надавши дозвіл ТзОВ "Інексом" на складання проекту відведення земельної ділянки в межах ландшафтного парку з правом реконструкції без висновку державної екологічної експертизи, яка згідно ст. ст.26, 27, 28, 29 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" є грубим порушенням згаданої вище ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", а також ст. ст. 8, 23, 40, 60 цього ж Закону; ст. 64 якого встановлює види відповідальності за порушення законодавства про природно-заповідний фонд, яке було вчинене Тернопільською міською радою в зв'язку із прийняттям незаконного рішення.

Хоча вищезгадане незаконне рішення Тернопільської міської ради опротестовано прокуратурою м. Тернополя, - протест прокурора відхилено. Після цього прокуратура не звернулася із відповідною заявою у захистах державних інтересів та інтересів територіальної громади міста до суду щодо скасування незаконного рішення у судовому порядку, у зв'язку із чим порушення залишається не усунутим до цього часу.

Має місце надання Тернопільською міською радою у користування окремим комерційним структурам земельних ділянок під будівництво об'єктів житлового, побутового та торгового призначення, що дає можливість таким комерційним структурам отримати на цьому значні прибутки.

Оскільки орендна плата є меншою від ціни продажу, земельні ділянки беруться комерційними структурам в оренду, а не придбаваються. Після оформлення договору оренди, комерційна структура у короткий проміжок часу будує житло, продає його за ринковим цінами, які на даний час є досить високими, та заробляє значні прибутки. Після цього житловий будинок передається в експлуатацію комунальним підприємствам міської ради або нествореним будинковим управлінням кооперативів (об'єднання громадян), а комерційна структура, яка здійснювала будівництво та продаж житла перестає бути учасником у подальших відносинах щодо утримання та обслуговування новозбудованого будинку.

3 грудня 2007 року чотирнадцятою сесією Тернопільської міської ради прийнято Рішення N 5/14/40 "Про погодження місця розташування кварталу житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці площею до 6,28 га за адресою вул. Володимира Великого ТОВ "Житло". На п'ятнадцятій сесії Тернопільської міської ради 20 грудня 2007 року прийнято Рішення N 5/15/30 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 4,417 га під будівництво об'єктів житлового, побутового та торгового призначення за адресою вул. Микулинецька товариству з обмеженою відповідальністю "Житло".

Вищевказані рішення суперечать рішенню сьомої сесії Тернопільської міської ради від 7 березня 2007 року "Про надання земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування на конкурентних умовах" N 5/7/3, згідно із яким призупинено надання земельних ділянок в оренду суб'єктам господарювання під будівництво та розміщення нових об'єктів містобудування без проведення аукціонів на право оренди, конкурсів. Відповідно до останнього рішення Тернопільської міської ради визначено обов'язковим розгляд на конкурентних засадах питань, пов'язаних з набуттям права на оренду земельних ділянок під будівництво та розміщення нових об'єктів містобудування, крім випадків: коли відбувається заміна цільового використання земельних ділянок, коли земельна ділянка вилучається в підприємства на підставі згоди на вилучення, коли нове будівництво передбачається як розширення існуючого об'єкту (прибудова, блокування, реконструкція комплексу) при умові неможливості розміщення окремого об'єкту містобудування на ділянці, яка підлягає долученню в інших випадках за поданням структурних підрозділів міської ради з наступним розглядом на сесії Тернопільської міської ради.

Також, 29 травня 2008 року на сімнадцятій сесії Тернопільської міської ради прийнято рішення N 5/17/74 "Про внесення змін до рішення міської ради та затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТзОВ "Житло" земельної ділянки площею 5,5 га під будівництво кварталу житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: м. Тернопіль, вул. Володимира Великого". Дане рішення, як і попередні, прийняті з порушенням чинного законодавства. Зокрема ст. 123, 124 ЗК України. При перевірці виявлена відсутність погоджень землекористувача, органу земельних ресурсів, санітарно-епідеміологічного органу та органу охорони культурної спадщини. Висновку державної землевпорядної експертизи. Також було прийнято проект рішення N 5/17/75 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТзОВ "Житло" земельної ділянки площею 1,4864 га під будівництво багатоповерхових житлових будинків з набудовано-прибудованими приміщеннями комерційного призначення за адресою: м. Тернопіль, вул. Коновальця-Рєпіна. Вказані рішення суперечать Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", згідно із ст. 82 якого встановлено, що у 2008 році продаж земельних ділянок здійснюється виключно на конкурентних засадах (аукціонах), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

29 травня 2008 року на сімнадцятій сесії Тернопільською міською радою прийняті такі незаконні рішення: N 5/17/121 "Про надання дозволу на складання проекту відведення ПП "Тернопільська фірма "Будівельник" земельної ділянки площею 600 кв.м для завершення будівництва багатоквартирного житлового будинку з мансардним поверхом та критими стоянками за адресою: м. Тернопіль, вул. Березова; N 5/17/124 про надання дозволу ПП "Тернопільська фірма "Будівельник" на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,7 га для обслуговування та перебудови незавершеного будівництва під багатоквартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: м. Тернопіль, вул. Я. Головацького, 1; N 5/17/76 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки під розташування торгового комплексу з об'єктами громадського харчування ТзОВ "Тернопіль вечірній" за адресою: м. Тернопіль, бульвар П. Куліша. Дані рішення були прийняті в супереч вимогам Земельного кодексу України, Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", Закону України "Про оренду землі" та рішення Тернопільської міської ради N 5/7/3 "Про надання земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування на конкурентних умовах тощо.

Тернопільською міською радою приймаються рішення щодо спірних земельних ділянок та ділянок відносно яких є заборона суду щодо вчинення будь-яких дій.

На тринадцятій сесії Тернопільської міської ради від 18 жовтня 2007 року нею прийнято рішення: N 5/13/120 "Про погодження місця розташування та надання дозволу на складання проекту відведення ТзОВ "Ровекс" земельної ділянки площею до 8,74 га під будівництво торгово-розважального комплексу з закладами громадського харчування, обслуговування населення та групи багатоквартирних житлових будинків за адресою вул. Київська-Генерала Тарнавського. Даний проект рішення був винесений на розгляд сесії міської ради і поставлений на голосування у той час, коли до відома керівництва міської ради було доведено про ухвалу господарського суду Тернопільської області від 23.07.2007 року, якою заборонено Тернопільській міській раді до вирішення спору по суті приймати будь-які рішення щодо даної земельної ділянки та ухвали господарського суду Тернопільської області від 27.08.2007 року, якою заборонено Тернопільській міській раді до вирішення спору по суті приймати будь-які рішення щодо надання в оренду і користування вищезгаданої земельної ділянки. Не зважаючи на винесені ухвали господарським судом Тернопільської області та зауваження юридичного відділу міської ради з цього приводу, депутати Тарашевський С. О. та Лило В. Й. свідомо порушуючи закон, зажадали негайного включення до порядку денного даного питання та голосування. Дане рішення було прийнято і підписане міським головою Заставним Р. Й. Також міським головою того самого дня було підписано розпорядження N 628 про затвердження акту вибору та обстеження земельної ділянки площею 8,74 га по вул. Київська - генерала Тарнавського у м. Тернополі.

18 березня 2008 року відбулася 16-та сесія Тернопільської міської ради, на якій кількістю 37-ми депутатів із 60-ти присутніх прийнято в обхід проведення аукціонів рішення "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТзОВ "Ровекс" земельної ділянки площею 8,74 га під будівництво торгово-розважального комплексу із закладами громадського харчування, обслуговування населення та групи багатоквартирних житлових будинків за адресою: м. Тернопіль, вул. Київська-Генерала Тарнавського". Проект винесений депутатом міської ради Тарашевським С. О., який має безпосереднє відношення до вказаного товариства так-як воно є власністю родини Тарашевських. Крім того, Тернопільська міська рада не мала права розглядати будь-які питання з приводу земельної ділянки за адресою: м. Тернопіль, вул. Київська-Генерала Тарнавського, оскільки з приводу цієї земельної ділянки відкриті провадження у справах в тому числі тих, позивачем або відповідачем яких виступає ТзОВ "Ровекс" - в адміністративному та господарському судах. Зокрема, ухвалами господарського суду від 24.10.2007 року та від 19.11.2007 року по справі N 17/235-4406 для забезпечення позову ПП "Продекспорт" до Тернопільської міської ради зупинено рішення сесії Тернопільської міської ради N 5/13/120 від 18.10.2007 року "Про погодження місця розташування та надання дозволу на складання проекту відведення ТзОВ "Ровекс" земельної ділянки площею до 8,74 га під будівництво торгово-розважального комплексу із закладами громадського харчування, обслуговування населення та групи багатоквартирних житлових будинків за адресою вул. Київська-Генерала Тарнавського" до вирішення спору по суті;

заборонено Тернопільській міській раді до вирішення спору по суті приймати будь-які рішення щодо земельної ділянки площею 9 га, що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Київська - Генерала Тарнавського;

заборонено Тернопільському міському голові видавати розпорядження про оформлення та затвердження акту вибору земельної ділянки загальною площею 9 га, що знаходиться у м. Тернополі, по вул. Київська - Генерала Тарнавського - до вирішення справи по суті.

Окрім того, ухвалою Тернопільського міськрайсуду від 23.11.2007 року по справі N 2-а-1294/2007 для забезпечення позову ПП "Продекспорт" до Тернопільського міського голови зупинено дію розпорядження голови м. Тернополя Заставного Р. Й. N 628 від 18.10.2007 року про затвердження акту вибору та обстеження земельної ділянки площею 8,74 га по вул. Київській - Генерала Тарнавського в м. Тернополі ТзОВ "Ровекс";

заборонено Тернопільському міському голові видавати розпорядження про оформлення та затвердження акту вибору та обстеження цієї земельної ділянки та приймати будь-які рішення щодо останньої;

заборонено Тернопільській міській раді приймати будь-які рішення щодо вказаної земельної ділянки до вирішення справи по суті.

Ухвалою Тернопільського обласного господарського суду від 6 березня 2008 року (справа N  17/31-557) за позовом ТзОВ "Ровекс" до Тернопільської міської ради ухвалено відкласти розгляд справи. Окрім того суд звернув увагу, що згідно ухвали Тернопільського міськрайонного суду від 23.11.2007 року у справі N  2-а-1294/2007р., яка є чинною, з метою забезпечення позову до вирішення справи по суті, заборонено Тернопільській міській раді та міському голові приймати будь-які рішення щодо земельної ділянки площею 8,74 га, яка знаходиться по вул. Київській - Генерала Тарнавського у м. Тернополі.

На усіх засіданнях сесії Тернопільської міської ради був присутній представник прокуратури м. Тернополя (заступник прокурора міста Василишин Г. Б.), який вказаних порушень не вбачав, а навпаки, в окремих випадках виступав на підтримку прийняття вказаних незаконних рішень, у зв'язку із чим органи прокуратури на вказані порушення не реагували. Таким чином, прокуратура м. Тернополя та окремі відповідальні працівники прокуратури Тернопільської області неналежно виконують покладені на них Законом України "Про прокуратуру" службові обов'язки щодо здійснення нагляду за додержанням і застосуванням законів, а саме, відповідність актів, які приймають Тернопільською міською радою вимогам Конституції України. Про це свідчить той факт, що протягом 2007 та поточного років прокуратурою м. Тернополя опротестовано лише 11 незаконних актів Тернопільської міської ради, з них: чотири із земельних питань (один протест відхилений Тернопільською міською радою); три по врегулюванню тарифів по оплаті послуг централізованого водо- теплопостачання та з інших питань.

Слід також відмітити, що рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 31.10.2007 року N 1663 про підняття тарифів на послуги опалення відомчих будинків ВАТ "Текстерно" по вул. Текстильна, 2 10, Злуки 3, 5, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23. 25 та житлових будинків по вул. Фабрична N  3, 5, 7, Злуки 1, грубо порушено вимоги Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". По даному рішенню була проведена експертиза регуляторного акту представництвом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва у Тернопільській області та встановлено, що даний акт був прийнятий без дотримання вимог ст. ст. 4, 5, 8, 9 вищезгаданого Закону України. Вказане рішення виконавчого комітету міської ради опротестоване тільки у лютому 2008 року. Дане рішення скасоване виконавчим комітетом Тернопільської міської ради N 882 від 14 травня 2008 року. Однак прокуратурою м. Тернополя не вжито заходів щодо усунення наслідків, які настали в результаті прийняття незаконного рішення. Так, Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області за результатами перевірок у травні 2008 року винесено два приписи керівництву ВАТ "Текстерно" та КП ЖЕК N 7 з вимогами проведення перерахунків вартості послуг відповідно до тарифів, затверджених рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 10.07.2006 року N 871. На підставі вказаних фактів було скеровано листа у прокуратуру м. Тернополя щодо вжиття заходів в інтересах жителів вказаних будинків по перерахунків та відшкодування незаконно нарахованих коштів. Проте прокуратура жодних дій не вчинила, зазначивши, що споживачі самі повинні відстоювати свої права у суді і коло таких споживачів є невизначеним, хоча останнє не відповідає дійсності, оскільки реєстр мешканців вищевказаних будинків знаходиться у ЖЕКах, які їх обслуговують. Виходячи з вищенаведеного, мешканці вказаних будинків оплачували послуги на протязі зимового періоду по незаконно завищеним тарифам, а тому повинні бути вжиті усі заходи щодо захисту прав та законних інтересів жителів вказаних будинків щодо перерахунку та відшкодування незаконно нарахованих коштів.

Також. проведеною перевіркою встановлено незаконні (корумповані) дії службових осіб Тернопільської міської ради при передачі в оренду та приватизації об'єктів комунальної власності.

Згідно рішення виконавчого комітету тернопільської міської ради від 28.11.2007 року N 1803 управлінню комунальної власності мали бути передані на баланс нежитлові будинки за адресами: м. Тернопіль, вул. Липова 45 та 47. Це рішення з управлінням комунальної власності не узгоджувалось, заступником міського голови Гринчишеним П. С., перелік об'єктів, які підлягають передачі на баланс згаданого управління не уточнювались і не вивчались. У результаті такої бездіяльності начальником КП ЖЕК N 5 К. підготовлені і затверджені печаткою акти приймання-передачі основних засобів, згідно з якими управлінню комунальної власності мали бути передані неіснуючі будинки за вказаними адресами, так як ці будинки були давно знесені. Сам Гринчишин П. С. знав про цей факт, проте рішення виконкому завізував, обминувши управління комунальної власності. У результаті управлінням комунальної власності згадані акти не підписані, не існуючі будинки на баланс не прийняті.

Заступником начальника управління комунальної власності Тернопільської міської ради Бобришовою М. П. власноручно у серпні - вересні 2007 року у переліках об'єктів комунальної власності, які затверджені до приватизації відповідними рішеннями міської ради, робилися посітки щодо сплати покупцями комунального майна так званої спонсорської допомоги у різей фонди, а також надання інших послуг міській раді або окремим її посадовцям.

Зокрема, підприємцям-покупцям запропоновано сплатити від 3 до 20 тис. грн. спонсорської допомоги у благодійний фонд "Діти Тернополя", який очолює дружина міського голови О. Заставна, або купити комп'ютер ТзОВ "Аніко", або надати послуги по харчуванню окремих груп людей під час святкування Дня міста, тощо (СПД С. Дорошенко, ТзОВ "Тер-Пінгвін"). До переліку платників спонсорської допомоги не потрапляли особи, наближені до Бобришової М. П., Гринчишина П. С. та інших посадових осіб міської ради. Платити мали тільки "чужі" покупці. Таким чином, процес затвердження оцінки комунального майна та його приватизації фактично поставлений у пряму залежність від сплати зазначених сум коштів до згаданих фондів.

Частина підприємців протягом серпня-вересня 2007 року таки сплатила кошти через банківські установи, на вимогу Бобришової М. П. вони здавали платіжки їй особисто, і тільки після цього процес приватизації продовжувався (погоджувались і затверджувались експертні оцінки об'єктів, видавались довідки БТІ і т.д.). Декому приватизація продовжувалась "під чесне слово" (ПП "Тесском"), так керівник цього підприємства Сторонський О. сплатив 5 тис. грн. пізніше - 15.10.2007 року. Платіжки Бобришова М. П. збирала у себе і сформувала перелік платників спонсорської допомоги - 19 підприємців та підприємств. Загальна сума наданої допомоги складає 85,1 тис. грн.

За фактом зловживань службовими повноваженнями посадовими особами Тернопільської міської ради при приватизації комунального майна, зокрема функціонування і наповнення благодійного фонду "Діти Тернополя", порушено кримінальну справу. Ті об'єкти комунальної власності, орендарі і покупці яких відмовились від примусової сплати спонсорської допомоги чи надання інших послуг, потрапили до переліку об'єктів приватизації яких призупинено.

Виконуючи вказівки Гринчишина П. С. постійна комісія Тернопільської міської ради з питань контролю за використанням комунального майна 06.11.2007 року своїм рішенням призупинила законну приватизацію 27 об'єктів та проголосувала за відновлення приватизації з 01.01.2008 року.

На ім'я депутатів - членів комісії та на ім'я її голови Дупая М. М. підприємці написали звернення про факти зловживання службовим становищем з боку окремих посадових осіб міської ради. На черговому засіданні комісії Дупай М. М. проігнорував розгляд цих звернень, не включив до порядку денного питання по їх обговоренню, зробивши вигляд, що вони не є важливими, чим грубо порушив норми чинного законодавства. Дупай М. М. є повністю підконтрольний Гринчишину П. С. у вирішенні питань останнього у частині використання комунального майна. 18.03.2008 року на сесії Тернопільської міської ради вже після 4,5 місяців після засідання комісії 06.11.2007 року за поданням Дупая М. М. прийняте рішення про ще одне наступне призупинення приватизації тих же об'єктів комунальної власності та його відновлення з 20.03.2008 року. Таке рішення сесії є звичайним прикриттям незаконних дій депутатської комісії та Гринчишина П. С. і Бобришової М. П.. Фактично приватизація тих об'єктів, орендарі яких відмовилися сплачувати спонсорську допомогу, призупинялися двічі без вагомих на те причин, штучно створювали перепони в законній приватизації об'єктів, вимагаючи від підприємців відповідних проплат, що може розцінюватися як корупційні діяння.

Процес приватизації комунального майна є повністю контрольований Гринчишиним П. С. та Бобришовою М. П. За вказівками Гринчишина П. С., заступник начальника управління комунальної власності Бобришова М. П. формує переліки об'єктів приватизації, готує проекти відповідних рішень Тернопільської міської ради. Вони самостійно визначають ті об'єкти, які можуть бути приватизовані і яким саме способом (шляхом викупу, через конкурс або аукціон). Бобришова М. П. в таблицях-переліках об'єктів робить написи щодо приватизації чи подальшої оренди первинних об'єктів, їх продажу через конкурс та інше. Така постановка питання суперечить чинному законодавству, зокрема, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.97 року, де в ст. 26 закріплено, що питання приватизації об'єктів комунальної власності є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування, тобто розглядається на засіданнях сесії органу місцевого самоврядування, а не окремими посадовими особами чи виконавчими комітетами міської ради. За вказівкою Гринчишина П. С заступник начальника управління комунальною власністю Бобришова М. П. та завідувач юридичним відділом цього ж управління Коковська І. А. грубо порушили норми чинного законодавства, перевищивши свої повноваження в частині приватизації об'єктів комунальної власності, а саме передачі приміщень покупцям по акту прийому-передачі. Так, ПП "Тесском" і ТзОВ "Орієнтир-Реформа" прострочили 60-денний термін для повної сплати коштів за придбані об'єкти після нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу. Але умовами договору купівлі-продажу передбачено сплату пені (яку вони і сплатили) за прострочку оплати, а також можливість звернення до суду про розірвання договорів за умови безрезультатності переговорів між сторонами у випадку виникнення спірних питань. 11.01.2008 року на рахунок управління комунальної власності надійшла сума 425 тис. грн. за об'єкт по вул. Гайова, 54 від ПП "Тесском". Однак за вказівкою Бобришової М. П. та Гринчишина П. С. ці кошти не були перераховані до місцевого бюджету, а протягом 1,5 місяця перебували на рахунку управління. У січні 2008 року, коли обов'язки управління комунальної власності виконував Гринчишин П. С., то позову до суду про розірвання договору купівлі-продажу не подавали, натомість Коковська І. А. сфальсифікувала документи і надіслала претензію на адресу ПП "Тесском" 12.01.2008 року, тобто вже після проплати повної суми за об'єкт, хоча запис у журналі вихідної кореспонденції зробила 09.01.2008 року. Аналогічні претензії надіслані на адресу ТзОВ "Орієнтир", хоча адресат їх не отримував. Такими діями чиновники управління комунальної власності, керовані Гринчишиним П. С., самовільно та свідомо затримували поступлення коштів до місцевого бюджету і не передавали приміщення законним покупцям.

12.03.2008 року виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийняте рішення про передачу майна з балансу КП "Чайка" на баланс управління комунальної власності. 13.03.2008 року представником виконавчої служби до управління надісланий лист про арешт всього майна цього комунального підприємства. Гринчишин П. С. ще до надходження цього листа до управління, знав про такі факти, однак у наказовому порядку примушував начальника управління Бойчик І. М. прийняти це майно на баланс за рішенням виконкому і цього ж дня 13.03.2008 року озвучити на сесії Тернопільської міської ради питання про передачу всього майна КП "Еней" у безоплатне користування на тривалий термін. Коли Бойчик І. М. відмовилась це зробити, Гринчишин П. С. сказав, що зробить це сам. На сесії Тернопільської міської ради 13.03.2008 року Гринчишин П. С. довів до відома депутатського корпусу про те, що під арештом перебувають лише грошові кошти КП "Чайка", а не усе майно даного підприємства, чим свідомо ввів в оману депутатів та усіх присутніх на пленарному засіданні сесії Тернопільської міської ради. При зверненні деяких депутатів до міського голови про дачу пояснень з цього приводу, він проігнорував їх та поставив питання на голосування. Депутати проголосували за передачу майна у безоплатне користування КП "Еней". Присутність на сесії міської ради заступника міського прокурора Василишин Г. Б. на прийняття незаконного рішення не вплинула.

Має місце приватизація об'єктів комунальної власності по занижених цінах.

ТзОВ "Родина Тарашевських" протягом жовтня-листопада 2007 року придбано шість об'єктів комунальної власності у різних мікрорайонах м. Тернополя, загальною площею 3884 кв. м. Незалежну експертну оцінку згаданих об'єктів здійснювала експертно-консультаційна фірма "ПМ-Консалт". Оцінка зроблена станом на 31.05.2007 року та на 30.06.2007 року, про що зазначено у висновках про вартість об'єктів приватизації. Висновки про вартість об'єктів нерухомості погоджені міським головою Заставним Р. Й. та затверджені заступником начальника управління комунальної власності Тернопільської міської ради Бобришовою М. П. у липні - серпні 2007 року. Згідно цих висновків ціна придбання шести будівель і приміщень комунальної власності становила 4334340 грн. (в тому числі 722390 ПДВ) за 3884 кв.м, тобто один квадратний метр становив у середньому 221 грн. Після продажу даних об'єктів ТзОВ "Родина Тарашевських" за вказаною ціною, у квітні 2008 року проведено повторну оцінку окремих об'єктів (трьох і шести), зокрема, об'єктів по вул. Подільська, 38, вул. Бродівська, 6 та вул. Живова, 9. Повторну оцінку проводило ТзОВ "Периметр" (м. Львів). За результатами проведеної повторної оцінки встановлено, що оцінка "ПМ-Консалт" занижена у порівнянні з оцінкою ТзОВ "Периметр" у середньому 1,6 рази. Якщо за аналогією застосувати це й же коефіцієнт для коригування вартості інших трьох об'єктів нерухомості, то загальні надходження до місцевого бюджету від приватизації усіх 6-ти об'єктів комунальної власності можуть зрости у 1,6 рази і становитимуть близько 5779120 - 3611950 = 2167170 грн., а до державного бюджету у вигляді сплати ПДВ не надійшло 433437 грн. (1155824грн. - 772390 грн.).

Вищевказані наведені порушення свідчать про неналежне виконання окремими службовими особами Тернопільської міської ради своїх службових обов'язків, зловживання владою та перевищення службових повноважень, вчинення в інтересах окремих осіб незаконних дій та прийняття незаконних рішень, а також бездіяльності органів прокуратури щодо усунення окремих порушень та відновлення порушених прав громадян та інтересів держави.

Вказаний факт засвідчується також тим, що протягом лише січня-травня 2008 року правоохоронними органами порушено 9 кримінальних справ відносно працівників Тернопільської міської ради та виконавчих структур при наданні в оренду комунального майна та земельних ділянок, з них: 1 - за фактом хабарництва; 5 - за фактом зловживання службовим становищем; 2 - за фактом перевищення службових повноважень та 1 - за фактом нецільового використання коштів. Однак, викликає стурбованість той факт, що із 9-ти порушених кримінальних справ, лише одну скеровано до суду. Також складено і направлено до суду 2 адміністративних протоколи про корупцію стосовно працівників Тернопільської міської ради, один із яких складено 13.03.2008 року відносно міського голови м. Тернополя Заставного Р. Й., який умисно відмовив у наданні інформації щодо отримання та використання Тернопільською міською радою бюджетних коштів, виділених у 2007 році на реконструкцію теплових мереж. Даний протокол розглянутий судом та притягнуто Заставного Р. Й. до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 340 грн.

В ході проведеної перевірки було вивчено та проаналізовано на відповідність нормам чинного законодавства рішення Тернопільської міської ради та додатки до них. Перевіркою встановлено неодноразові (систематичні) порушення вимог Конституції України земельного законодавства та інших нормативно-правових актів. Систематичного характеру набув вихід за межі своїх повноважень окремих посадових та службових осіб Тернопільської міської ради, що призвело до прийняття незаконних рішень останньою. Виявлені порушення в діяльності Тернопільської міської ради завдали значних збитків (шкоди) державі, територіальній громаді м. Тернополя та окремим громадянам і юридичним особам.

Викликає стурбування також і пасивна поведінка працівників прокуратури м. Тернополя, адже відповідно до законодавства саме на неї покладається обов'язок здійснювати нагляд за дотриманням та виконанням норм Конституції України, законів та інших нормативно-правових актів посадовими та службовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

На підставі викладених вище фактів грубого порушення норм законодавства України Тернопільською міською радою та бездіяльності органів прокуратури

РЕКОМЕНДУЄМО:

1) Верховній Раді України призначити позачергові вибори депутатів Тернопільської міської ради та Тернопільського міського голови;

2) звернутися до Генерального прокурора України із пропозицією розглянути питання відставки прокурора м. Тернополя та його заступника Василишин Г. Б.;

3) звернути увагу Генерального прокурора України на бездіяльність працівників Тернопільської обласної прокуратури щодо виконання основної функції - здійснення нагляду.

17 вересня 2008 року

____________

 

Опрос