Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О жилищно-коммунальных услугах" (относительно начисления субсидий пенсионерам и инвалидам)

Предложения Президента Украины к проекту закона Украины от 20.04.2015 № 2676
Дата рассмотрения: 24.07.2015 Карта проходжения проекта

ПРОПОЗИЦІЇ
до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо нарахування субсидій пенсіонерам та інвалідам"

Прийнятий Верховною Радою України 19 червня 2015 року Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо нарахування субсидій пенсіонерам та інвалідам" не може бути підписаний, виходячи з такого.

Законом передбачається за спрощеною процедурою здійснювати призначення та надання структурними підрозділами з питань соціального захисту населення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива для непрацюючих пенсіонерів та непрацюючих інвалідів, які зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), сім'я яких складається лише з таких осіб, - без звернення громадянина на підставі відомостей Пенсійного фонду України, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, отриманих у порядку обміну інформацією; для непрацюючих пенсіонерів та непрацюючих інвалідів, які зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), до складу сім'ї яких входять інші особи, а також для працюючих пенсіонерів та працюючих інвалідів, які зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), сім'я яких складається лише з таких осіб або ж до складу сім'ї входять інші особи, - за зверненням громадянина на підставі довідок про доходи зареєстрованих громадян.

Жодним чином не заперечуючи необхідності спрощення процедури оформлення пенсіонерами та інвалідами субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, змушений констатувати, що аналіз положень Закону, який надійшов на підпис, свідчить, що ним ускладнюється процедура призначення субсидій, а отже, й реалізація відповідного права громадян.

Так, ускладнюють процедуру призначення субсидій положення Закону, за якими для непрацюючих пенсіонерів та непрацюючих інвалідів, які зареєстровані у житловому приміщенні з іншими членами сім'ї, і працюючих пенсіонерів та працюючих інвалідів субсидії призначаються та надаються за зверненнями таких осіб та на підставі довідок про доходи зареєстрованих громадян, адже за нормами чинного Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року N 848, з урахуванням змін, внесених, зокрема, постановами від 28 лютого 2015 року N 106 та від 26 червня 2015 року N 475) субсидія призначається на підставі заяви та декларації про доходи, а необхідність подання будь-яких довідок скасовано; в подальшому нарахування субсидії здійснюватиметься автоматично, без витребування будь-яких документів від осіб, які претендують на одержання субсидії.

До погіршення становища пенсіонерів та інвалідів, які претендують на отримання субсидій та які проживають не за місцем реєстрації, а також тих, які фактично проживають самі, але разом з ними зареєстровані їхні члени сім'ї (повнолітні діти, онуки тощо), призведуть і положення Закону щодо призначення субсидій лише за місцем реєстрації таких осіб. Відповідно ж до вищеназваного Положення субсидія розраховується, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

Положення Закону щодо нарахування субсидій лише за даними Пенсійного фонду України, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування є декларативними та не передбачають механізмів їх реалізації.

За інформацією Міністерства соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій, в місцевих органах соціального захисту та Пенсійного фонду України відсутні дані про склад сім'ї непрацюючих пенсіонерів та непрацюючих інвалідів, оскільки зазначені органи не мають реєстрів одиноких непрацюючих пенсіонерів та непрацюючих інвалідів, а також відомостей, необхідних для призначення їм житлових субсидій. У Пенсійному фонді України наявна лише інформація про прізвище, ім'я, по батькові пенсіонера, розмір пенсії, адресу місця отримання пенсії, реквізити паспорта, ідентифікаційний номер. Територіальні органи Державної міграційної служби України, які ведуть облік місця реєстрації фізичних осіб і можуть надати інформацію за запитом про місце реєстрації пенсіонерів та інвалідів, не володіють інформацією про зареєстрованих в одному з ними житловому приміщенні осіб. Крім того, для призначення житлової субсидії необхідно володіти інформацією про перелік житлово-комунальних послуг, якими користується пенсіонер чи інвалід, та про організації, що надають ці послуги, з метою отримання даних про розмір платежів.

Тож процедура призначення житлової субсидії потребує отримання відомостей про особу, зокрема і про її доходи. Однак збирання відповідної інформації без відома пенсіонерів та інвалідів є порушенням Закону України "Про захист персональних даних", згідно з яким не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди.

Слід також зауважити, що нині чинним Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива передбачено разове подання особою заяви про нарахування та призначення субсидії, в подальшому структурні підрозділи з питань соціального захисту автоматично нараховують субсидію. Відповідний порядок нарахування субсидій застосовується до всіх громадян, а не лише до пенсіонерів та інвалідів, як це пропонується Законом.

Окремо варто звернути увагу на те, що Закон урегульовує питання порядку надання субсидій для непрацюючих пенсіонерів та непрацюючих інвалідів, а також для працюючих пенсіонерів та працюючих інвалідів. Про громадян інших категорій населення, які також мають право на житлові субсидії, в Законі не йдеться. За оцінками Уряду держави, призначення та надання субсидій потребує ще близько 2 - 2,5 млн. сімей і більше половини з цих сімей не підпадатимуть під дію Закону, що надійшов на підпис. Відсутність у Законі регулювання питань щодо цих категорій громадян створює ризики втрати ними права на субсидію, що є неприпустимим.

Ураховуючи наведене, керуючись нормою частини третьої статті 22 Конституції України, за якою при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав, вважаю, що Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо нарахування субсидій пенсіонерам та інвалідам" не може бути підтриманий, а тому пропоную його відхилити.

 

Президент України

П. ПОРОШЕНКО

Опрос