Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев наземных транспортных средств

Предложения Президента Украины к проекту закона Украины от 16.11.2011 № 9462
Дата рассмотрения: 08.06.2012 Карта проходжения проекта

ПРОПОЗИЦІЇ
до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів"

Прийнятий Верховною Радою України 17 травня 2012 року Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" не може бути підписаний, виходячи з такого.

Пропонованими Законом, що надійшов на підпис, змінами до статті 21 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" передбачається, що Державна автомобільна інспекція Міністерства внутрішніх справ України здійснюватиме контроль за наявністю договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів не лише під час складання протоколів про порушення правил дорожнього руху та оформлення матеріалів дорожньо-транспортних пригод, а й під час проведення реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів (підпункт "б" підпункту 12 пункту 2 розділу І).

Таким чином, Законом суттєво ускладнюється порядок реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів шляхом запровадження додаткової обов'язкової вимоги - наявності укладеного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власника наземного транспортного засобу.

Зазначене не відповідає здійсненим Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України крокам до спрощення порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів.

Так, 20 березня 2012 року Верховною Радою України прийнято Закон України N 4555-VІ "Про внесення зміни до статті 34 Закону України "Про дорожній рух" щодо унеможливлення відмови у проведенні державної реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів у разі наявності у власників транспортних засобів або уповноважених на використання цих транспортних засобів осіб заборгованості зі сплати штрафних санкцій за порушення правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2012 року N 87 "Про внесення змін до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" спрощено порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів.

Слід також зазначити, що за статтею 3 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" метою здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності є забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, та захисту майнових інтересів страхувальників. І відповідні правовідносини можуть виникнути вже внаслідок участі власника наземного транспортного засобу у дорожньому русі під час експлуатації транспортного засобу, що може не співпасти у часі з моментом державної реєстрації транспортного засобу.

Крім того, здійснення Державною автомобільною інспекцією Міністерства внутрішніх справ України контролю за наявністю договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів не лише під час складання протоколів про порушення правил дорожнього руху та оформлення матеріалів дорожньо-транспортних пригод, а й під час проведення реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів є не що інше, як покладення на підрозділи міліції не властивого їм завдання. Так, основні завдання міліції визначені статтею 2 Закону України "Про міліцію". І до цих завдань у сфері дорожнього руху належить саме забезпечення безпеки дорожнього руху, а не контроль за укладенням договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Ураховуючи наведене, запровадження контролю Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України за наявністю договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів під час реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів не підтримується. Тому пропоную підпункт 12 пункту 2 розділу І Закону викласти в такій редакції:

"12) абзац третій пункту 21.1 статті 21 викласти в такій редакції:

"Транспортний засіб має відповідати вимогам, передбаченим пунктом 1.7 статті 1 цього Закону, з моменту взяття ним участі в дорожньому русі на території України". 

 

Президент України

В. ЯНУКОВИЧ

Опрос