Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно отдельных вопросов деятельности Национального банка Украины

Предложения Президента Украины к проекту закона Украины от 10.11.2011 № 9440
Дата рассмотрения: 10.01.2012 Карта проходжения проекта

ПРОПОЗИЦІЇ
до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань діяльності Національного банку України"

Прийнятий Верховною Радою України 22 грудня 2011 року Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань діяльності Національного банку України" не може бути підписаний, виходячи з такого.

Законом, що надійшов на підпис (підпункт 3 пункту 1 розділу І), пропонується встановити, що відомча охорона Національного банку України в межах повноважень, наданих цим Законом, має право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби активної оборони і бойову вогнепальну зброю в порядку, передбаченому Законом України "Про міліцію" (нова редакція частини четвертої статті 22 Закону України "Про Національний банк України").

Таким чином, працівникам відомчої охорони Національного банку України фактично надаються повноваження осіб, статус яких визначено Законом України "Про міліцію".

У зв'язку з цим слід зазначити, що Законом України "Про міліцію" установлено, що міліція в Україні - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань (стаття 1), визначено завдання міліції, правові підстави її діяльності, зокрема обов'язки та пов'язані з ними права працівників міліції, умови, межі і порядок застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї.

При цьому повноваження щодо застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї безпосередньо випливають із завдань, які покладено на міліцію Законом України "Про міліцію". Такими завданнями, зокрема, є забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів; запобігання правопорушенням та їх припинення; охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення і розкриття злочинів, розшук осіб, які їх вчинили; захист власності від злочинних посягань; виконання кримінальних покарань і адміністративних стягнень (стаття 2).

Як вбачається ж із положень Закону, що надійшов на підпис (доповнення до статті 1 Закону України "Про Національний банк України"), завдання відомчої охорони Національного банку України є значно вужчими, ніж завдання, покладені на міліцію.

До того ж Законом України "Про міліцію" регламентуються питання служби в міліції, зокрема вимоги щодо особового складу, прийняття на службу та порядок проходження служби, питання відповідальності працівників міліції (статті 17, 18, 25); складення працівником міліції присяги (частина третя статті 17).

Законом же України "Про Національний банк України" не встановлюються вимоги щодо діяльності відомчої охорони, її працівників та осіб, які можуть бути прийняті до неї, а також не врегульовуються питання відповідальності працівників відомчої охорони в разі порушення ними прав і свобод інших осіб.

Також слід зазначити, що згідно з наведеними вище змінами до частини четвертої статті 22 Закону України "Про Національний банк України" передбачається, що відомча охорона застосовуватиме заходи фізичного впливу, спеціальні засоби активної оборони і бойову вогнепальну зброю в межах повноважень, наданих цим Законом. Однак Законом України "Про Національний банк України" повноваження відомчої охорони не визначено.

З цього приводу необхідно зауважити, що 17 листопада 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про охоронну діяльність", який у зв'язку з пропозиціями Президента України від 14 грудня 2011 року перебуває на доопрацюванні у Верховній Раді України. Метою названого Закону є врегулювання відносин у сфері охорони власності та громадян відповідними суб'єктами охоронної діяльності, зокрема встановлення вимог до персоналу таких суб'єктів, визначення порядку застосування заходів фізичного впливу та спеціальних засобів, порядку взаємодії з правоохоронними органами. Тож положення нової редакції частини четвертої статті 22 Закону України "Про Національний банк України" стосовно відомчої охорони мають кореспондуватися з положеннями Закону України "Про охоронну діяльність".

За таких обставин вважаю за доцільне на даному етапі утриматися від запровадження зазнаних новел у Законі України "Про Національний банк України" і пропоную у Законі України "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань діяльності Національного банку України" підпункти 1 і 3 пункту 1 розділу І виключити. 

 

Президент України

В. ЯНУКОВИЧ

Опрос