Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Вооруженных Силах Украины" (относительно применения оружия в мирное время)

Предложения Президента Украины к проекту закона Украины от 19.05.2011 № 8551
Дата рассмотрения: 27.09.2011 Карта проходжения проекта

ПРОПОЗИЦІЇ
до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Збройні Сили України"

Прийнятий Верховною Радою України 6 вересня 2011 року Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Збройні Сили України" не може бути підписаний, виходячи з такого.

Пропонованими змінами до статті 1 Закону України "Про Збройні Сили України" передбачається, що з'єднання, військові частини і підрозділи Збройних Сил України можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану, боротьби з тероризмом і піратством, посилення охорони державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, континентального шельфу України та їх правового оформлення, протидії незаконним перевезенням зброї і наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів у відкритому морі, ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, надання військової допомоги іншим державам, зокрема, в межах, визначених указами Президента України, що затверджуються або схвалюються Верховною Радою України (нова редакція частини четвертої).

У зв'язку з цим слід наголосити, що Основним Законом держави до повноважень Верховної Ради України віднесено, зокрема, схвалення рішення Президента України про використання Збройних Сил України та інших військових формувань у разі збройної агресії проти України, схвалення рішення про надання військової допомоги іншим державам, про направлення підрозділів Збройних Сил України до іншої держави чи про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України, затвердження протягом двох днів з моменту звернення Президента України указів про введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, про загальну або часткову мобілізацію, про оголошення окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічної ситуації (пункти 9, 23, 31 частини першої статті 85).

Схвалення ж або затвердження Верховною Радою України будь-яких рішень щодо залучення з'єднань, військових частин і підрозділів Збройних Сил України для виконання інших завдань відповідно до закону Конституцією України не передбачено.

Крім того, за Основним Законом держави повноваження Верховної Ради України визначаються виключно Конституцією України (частина друга статті 85). На цьому неодноразово наголошував Конституційний Суд України, зокрема, у своїх Рішеннях від 7 квітня 2004 року N 9-рп/2004 (справа про Координаційний комітет), від 11 грудня 2007 року N 12-рп/2007 (справа про порядок припинення повноважень членів Кабінету Міністрів України), від 10 червня 2010 року N 16-рп/2010.

Наведене виключає можливість Верховної Ради України шляхом прийняття законів визначати власні повноваження, адже, як наголосив Конституційний Суд України у Висновку від 30 жовтня 2003 року N 1-в/2003, це не відповідало б закріпленому в частині першій статті 6 Конституції України принципу поділу влади.

За таких обставин положення пропонованої нової редакції частини четвертої статті 1 Закону України "Про Збройні Сили України", що передбачає затвердження, схвалення Верховною Радою України як рішень, передбачених Конституцією України, так і рішень, які за Основним Законом держави не підлягають затвердженню, схваленню парламентом, потребує приведення у відповідність із Конституцією України.

Це може бути здійснено шляхом закріплення в новій редакції зазначеної норми можливості залучення з'єднань, військових частин і підрозділів Збройних Сил України до виконання відповідних завдань згідно із законом. Таке формулювання забезпечить прийняття рішень щодо залучення з'єднань, військових частин і підрозділів Збройних Сил України у порядку та спосіб, що передбачені і Конституцією України, і законами України.

Тож пропоную в абзаці четвертому пункту 1 розділу I Закону, що надійшов на підпис, слова "в межах, визначених указами Президента України, що затверджуються або схвалюються Верховною Радою України" виключити.

 

Президент України

В. ЯНУКОВИЧ

Опрос