Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно расчетов за природный газ и электрическую энергию

Предложения Президента Украины к проекту закона Украины от 18.02.2011 № 8134
Дата рассмотрения: 06.12.2011 Карта проходжения проекта

ПРОПОЗИЦІЇ
до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо розрахунків за природний газ та електричну енергію"

Прийнятий Верховною Радою України 15 листопада 2011 року Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо розрахунків за природний газ та електричну енергію" не може бути підтриманий із таких підстав.

Законом, що надійшов на підпис, передбачається затвердження Кабінетом Міністрів України порядку відкриття і закриття поточних рахунків із спеціальним режимом використання підприємств питного водопостачання (абзац третій підпункту 1 пункту 1 розділу I) та теплопостачальної організації (абзац сьомий підпункту 1 пункту 2 розділу I).

Це не узгоджується з пунктом 6.3 статті 6 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", згідно з яким порядок відкриття банками рахунків та їх режими визначаються Національним банком України; умови відкриття рахунка та особливості його функціонування передбачаються у договорі, що укладається між банком і його клієнтом - власником рахунка.

Крім того, Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" передбачено, що банки мають право відкривати своїм клієнтам вкладні (депозитні), поточні та кореспондентські рахунки. Особливості режимів функціонування цих рахунків визначаються нормативно-правовими актами Національного банку України та договорами, що укладаються клієнтами та обслуговуючими їх банками (пункти 7.1 та 7.1.4 статті 7).

До того ж установлення для банків правил проведення банківських операцій, визначення системи, порядку і форми платежів Законом України "Про Національний банк України" покладено на Національний банк України (пункти 4 і 6 статті 7).

Законом, що розглядається, встановлюється, що Кабінет Міністрів України визначає банківську установу (уповноважений банк), яка обслуговуватиме поточні рахунки із спеціальним режимом використання підприємств питного водопостачання та теплопостачальних організацій (абзац четвертий підпункту 1 пункту 1 та абзац восьмий підпункту 1 пункту 2 розділу I).

З метою дотримання норм Господарського кодексу України щодо захисту конкуренції у підприємницькій діяльності Закон слід доповнити положеннями стосовно встановлення критеріїв та механізму визначення уповноважених банків.

Доповненням до статті 1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" передбачається, що поточний рахунок із спеціальним режимом використання - це поточний рахунок підприємства питного водопостачання, на який зараховуються кошти, що надходять як плата за надання послуг з питного водопостачання від усіх категорій споживачів, для проведення розрахунків за електричну енергію, спожиту за надання таких послуг (абзац третій підпункту 1 пункту 1 розділу I Закону, що надійшов на підпис). Водночас доповненням до статті 1 Закону України "Про теплопостачання" встановлюється, що поточний рахунок із спеціальним режимом використання - це поточний рахунок теплопостачальної організації, на який зараховуються кошти, що надходять як плата за поставлену теплову енергію від усіх категорій споживачів, для проведення розрахунків за спожитий природний газ (абзац сьомий підпункту 1 пункту 2 розділу I Закону, що надійшов на підпис).

Зазначене викликає застереження щодо можливості здійснення розрахунків підприємствами питного водопостачання та теплопостачальними організаціями через поточний рахунок із спеціальним режимом використання за іншими напрямами, крім розрахунків за спожиті електричну енергію та природний газ, оскільки такий рахунок відкривається лише для здійснення розрахунків за вказані спожиті ресурси та не передбачає спрямування коштів за іншими напрямами.

Це також суперечить частині третій статті 15 і частині шостій статті 24 Закону України "Про оплату праці", за якими оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку, всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці, своєчасність та обсяги виплати заробітної плати не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості. Таке порушення може призвести до негативних соціальних наслідків.

Законом не враховано і першочергових потреб підприємств, що може порушити баланс державного бюджету, призвести до нераціонального використання матеріальних ресурсів, а також до техногенних аварій та катастроф.

Законом, що розглядається, штучно звужено перелік підприємств, для яких запроваджується новий механізм проведення розрахунків за електричну енергію, - він поширюється лише на підприємства питного водопостачання (пункт 1 розділу I). При цьому не враховано підприємства водовідведення. Підприємства, які здійснюють лише централізоване водовідведення без надання послуг з водопостачання, необґрунтовано виводяться з-під дії Закону.

Також запровадження Законом, що надійшов на підпис, поточних рахунків із спеціальним режимом використання виключно для теплопостачальних підприємств не дасть змоги застосовувати такий механізм для теплотранспортуючих та теплогенеруючих організацій. Зазначене не сприятиме поліпшенню платіжної дисципліни у сфері теплопостачання.

До того ж слід зауважити, що правовідносини стосовно споживання природного газу з постачальником природного газу мають саме теплогенеруючі організації. Законом же запроваджуються поточні рахунки із спеціальним режимом використання для теплопостачальних організацій, які таких правовідносин не мають.

Законом, що надійшов на підпис, передбачається встановлення алгоритму розподілу коштів для суб'єктів господарювання, які провадять діяльність із виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії. Проте зазначені суб'єкти господарювання можуть взагалі не використовувати природний газ. Вбачається доцільним відкривати поточні рахунки із спеціальним режимом використання для підприємств, що споживають природний газ.

Законом встановлення алгоритму розподілу коштів покладається на Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України, Національну комісію регулювання електроенергетики України. Проте після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг" такі національні комісії відсутні. Натомість має йтися відповідно про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

Ураховуючи викладене, пропоную Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо розрахунків за природний газ та електричну енергію" відхилити.

 

Президент України

В. ЯНУКОВИЧ

Опрос