Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 17-1 Закона Украины "Об электроэнергетике" относительно совершенствования системы тарифообразования на электроэнергию, производимую из биогаза

Предложения Президента Украины к проекту закона Украины от 28.01.2011 № 8028
Дата рассмотрения: 27.10.2011 Карта проходжения проекта

ПРОПОЗИЦІЇ
до Закону України "Про внесення змін до статті 171 Закону України "Про електроенергетику" щодо вдосконалення системи тарифоутворення на електроенергію, яка виробляється з біогазу"

Прийнятий Верховною Радою України 6 жовтня 2011 року Закон України "Про внесення змін до статті 171 Закону України "Про електроенергетику" щодо вдосконалення системи тарифоутворення на електроенергію, яка виробляється з біогазу" не може бути підписаний, виходячи з такого

1. Законом передбачається поширити сферу застосування "зеленого" тарифу на електроенергію, яка виробляється з біогазу, отриманого з біомаси рослинного та/або тваринного походження, з органічної частини відходів, а також із звалищного біогазу або біогазу, отриманого зі шламів каналізаційних стоків.

У зв'язку з цим слід наголосити, що Законом України "Про електроенергетику" визначено пріоритетні напрями розвитку альтернативної енергетики шляхом застосування "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої суб'єктами господарювання на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, а саме щодо електроенергії, виробленої з енергії вітру, сонячного випромінювання, з біомаси та малими гідроелектростанціями. Такий вибір обгрунтовується тим, що собівартість енергії, виробленої з використанням зазначених джерел, щороку знижується. Зазначена тенденція спостерігається як в Україні, так і у світі. В ряді розвинутих країн вартість електроенергії, виробленої з енергії вітру, з 2010 року є меншою, ніж вартість електроенергії з традиційних викопних видів палива. Результати розрахунків Інституту відновлюваної енергетики Національної академії наук України свідчать, що вже у 2015 році собівартість електроенергії, виробленої з використанням енергії вітру, в Україні буде майже в сім разів нижчою, ніж собівартість електроенергії, виробленої з біогазу.

Отже, визначені чинним законодавством преференції для стимулювання виробництва електроенергії із зазначених альтернативних джерел енергії дають можливість розвивати сектори економіки, які забезпечуватимуть виробництво дешевої електроенергії після закінчення строку дії "зеленого" тарифу.

Світовий досвід свідчить, що вартість електроенергії, яка виробляється з біогазу, отриманого з біомаси рослинного та/або тваринного походження, а також з органічної частини відходів, дорівнює вартості електроенергії, отриманої з використанням традиційних викопних видів палива. За розрахунками названого Інституту, в умовах України вартість електроенергії, виробленої з біогазу, після 2017 року буде вищою, ніж вартість традиційної електроенергії з викопних видів палива.

З огляду на зазначене залучати інвестиції у сферу, яка після закінчення строку дії "зеленого" тарифу стане економічно невигідною, на даному етапі інноваційного розвитку України вбачається недоцільним.

2. Законом, що надійшов на підпис, передбачається запровадити норму стосовно одночасного використання альтернативних джерел енергії та традиційних видів палива.

Це може призвести до зловживань з боку виробників електроенергії, оскільки на даний час контроль за використанням зазначених видів палива здійснювати неможливо внаслідок відсутності методичного забезпечення такого контролю.

3. Законом також передбачається, що контроль за використанням коштів, отриманих суб'єктом господарювання від реалізації електричної енергії за "зеленим" тарифом, покладається на національну комісію, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

Однак запровадження такого контролю спричинить додатковий адміністративний тиск на суб'єктів господарювання, зменшить інвестиційну привабливість сфери альтернативної енергетики та потребуватиме додаткових витрат на організацію зазначеного контролю.

4. Слід зауважити, що енергетична система України має можливість максимально зарезервувати до 10 тис. МВт електроенергії. На сьогодні суб'єктами господарювання вже подані заявки на будівництво та підключення електричних станцій, що виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії, загальною потужністю більше 17 тис. МВт.

Введення в дію Закону призведе до збільшення подання заявок суб'єктами господарювання на будівництво та підключення електричних станцій, що виробляють електричну енергію з використанням повністю або частково біогазу, що, в свою чергу, негативно вплине на рівень безпеки енергетичної системи.

Ураховуючи наведене, пропоную Закон України "Про внесення змін до статті 171 Закону України "Про електроенергетику" щодо вдосконалення системи тарифоутворення на електроенергію, яка виробляється з біогазу" відхилити.

 

Президент України

В. ЯНУКОВИЧ

Опрос